Hemoragia cerebrala gr2 la prematuri

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dia_b spune:

ghonghy, prietena ta a nascut cumva la Bega? Imi este foarte cunoscut tot ce povestesti. Noi am trecut prin aceleasi probleme. Adi s-a nascut la 35 sapt, APGAR 8, 2100g, hemoragie cerebrala gr 2. Si el a avut infectie in sange cu stafilococ Auriu. Dar totul se poate rezolva.

Ii dorim multa sanatate lui Deian.

Dia &1+2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gonghy spune:

Dia da a nascut la Bega,poate va cunoaste-ti. Cand vine la mine poate luati legatura,daca te stie.

Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_b spune:

Eram tare curioasa unde a nascut! Majoritatea copiilor care se nasc la Bega iau de acolo stafilococul auriu. De asta are infectia in sange de care ai zis. Eu am nascut 3 copii acolo si toti au luat. Am o fetita de 4 ani care l-a avut la ochisori, si gemenii, Adi in sange si Catalin in gat. Toti copii care au imunitatea mai scazuta la nastere, il iau.
Prietena ta nu a fost trimisa de la Bega la spitalul de prematuri Louis Turcanu? Pe noi acolo ne-au trimis la 3 zile dupa nastere.

Dia & 1+2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gonghy spune:

Ba da,acolo a si fost internata cu Deian pt tratament.
Stii cu ce problema a venit acum o saptamana din spital? Cu o secretie purulenta la ochisor,de nu-i mai vedeai ochisorul bietului copil.Luata de la Luis Turcanu.
Numai jeg in spitalele noastre. Vai s-amar!

Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_b spune:

Laura, nu cred ca a luat din Turcanu secretia. Cred ca e o manifestare a stafilococului. Eo o sfatuiesc sa mearga la Bioclinica si sa-i recolteze din secretia din ochisor sa vada ce e.Ar fi bine sa-i faca si antibiograma. Noi ne-am chinuit 2 luni cu Oana si nu au dat nici un rezultat picaturile ce ni le prescria medicul, i-am fiert lenjeria, calcata, schimbata in fiecare zi. Doar dupa ce am facut analiza si antibiograma ne-a prescris o solutie de preparat la farmacie si in 10 zile i-a trecut.
La ce medic a fost la Turcanu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gonghy spune:

Dia daca esti pe DC azi vine Daci la mine poate vorbiti.

Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_b spune:

Laura, imi pare rau ca am vazut prea tarziu mesajul tau. Poate totusi luam legatura.

Dia & 1+2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxulet spune:

buna!
numele meu este Roxana si sunt relativ noua pe forum, desi urmaresc site-ul de anul trecut. am nascut in iulie o fetita sanatoasa si frumoasa - Anca. a avut insa ghinionul, poate si din nepriceperea noastra, sa faca meningita. marti, 4 septembrie am venit din spital de la L. turcanu. acum e bine, dar inca nu cunoastem toate urmarile.
oricum, trebuie urmarita la NPI. am vazut ca disutati de dr, Bacos si dr. Boia. Pe noi ne-a vazut in spital dr. Elena Pop.
Care este mai bun? stiti careva unde il pot gasi pe dr. Bacos?
astept raspuns vostru cu nerbdare.
si un kinetoterapeut bun?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_73 spune:

Ceau , sunt Cristina si am o fetita de 4 luni si jumatate.

M-am hotarat sa scriu acum desi povestea e mai veche si parca nici nu mai vreau sa-mi aduc aminte de ea,dar in ultimele saptamani am mai auzit inca 2 cazuri ca ale mele.

Cand fetita mea Maya a implinit 6 saptamani pt. ca sunt o mama "bartana" si e primul meu copil m-am hotarat sa-i fac un consult neuro sa vad daca e totul ok(am nascut la 36 saptamani cu cezariana si am primit nota 10).Am mers la NPI la doctorita STAN si mi-a spus ca Maya are hemoragie cerebrala si e epileptica, nu vreti sa stiti ce fata am facut, dar pt. un diagnostic mai clar m-a trimis la un eco la Luis Turcanu la doctorita POP ELENA care a confirmat diagnosticul - hemoragie cerebrala de gradul 2- am crezut ca totul s-a terminat pt. mine ,m-am interesat peste tot ,am si un prieten neuro chirurg si mi-a recomandat RMN , am vorbit cu ambele doctorite ,le-am rugat sa-mi spuna ce parere au sa fac sau nu RMN la un copil asa de mic-ambele au fost impotriva. Vreo 4 zile am plans in continuu si am inceput sa-i dau tratament,Maya devenise o leguma dormea tot timpul nu se mai juca nu mai era copilul vesel de dinainte si m-am hotarat sa merg cu ea la Szeged.Am mers cu diagnosticul de aici la un medic deosebit la Szeged nu va pot povesti cum s-a comportat si dupa vreo 3 ore de pus la aparate si la eco si consult ,medicul mi-a spus ca Maya nu are absolut nimic ca e perfect sanatoasa- drept sa va spun nici nu am putut sa ma bucur- totusi 2 medici mi-au spus ceva si vine unul si-mi spune total altceva,in fine dupa multe cautari si cercetari am aflat ca putem face si RMN si am facut ca sa fim noi siguri si rezultatul a fost Maya e perfect sanatoasa.Am vrut sa merg la doctorite sa fac scandal dar nu cred ca rezolvam prea multe eu cred ca asa am rezolvat mai mult.
Va rog pe toate care ati trecut prin situatii similare sa dati numele medicilor pentru ca numai asa vom putea avea copii mai bine tratati si mai sanatosi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Claudia_31 spune:

Buna am si eu un baietel de un anisor si s a nascut la 32 de saptamani. Noi suntem din Deva si am ajuns la Louis Turcanu in TM. Acolo l au dignosticat cu leucomalacie periventriculara pe partea dreapta am urmat un tratament prescris de Dr. Bacos si a reactionat foarte bine . In data de 13 dec. a facut o serie de convulsii nefebrile si i am facut un tomograf aici la Deva. Diagnosticul a fost Atrofie corticala doctorita neuro de aici spune ca sunt sechele de la leucomalacie. Timp de 2 ani trebuie sa i dau Depakine si sa speram ca o sa fie bine, El este foarte prezent si reactioneaza la orice stimul si asta ne da sperante ca mergem pe drumul cel bun.Oricum eu am fost foarte multumita de doctorul Bacos cat si de ceoi de la Louis Turcanu. Sa auzim de bine !

Mergi la inceput