Durerea unei pierderi de sarcina (14)

Raspunsuri - Pagina 28

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mcrissa spune:

Multumesc mult pentru urari
nana, biby, laurici, michelle, mirela va multumesc din suflet pentru urari si sa ne dea Domnul copilasul mult dorit.
jojo acidul folic se ia in fiecare zi, chiar si in zilele acelea.

Mcrissa bebe strumph-ul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

iulica, bine ai venit in grupul nostru, desi preferam sa nu ajungi aici, vrei sa te trec pe lista, daca da, sa-mi dai te rog datele!

mcrissa, vai ce ma bucur de testele tale, bravo, si la multi ani inca o data sotului, frumos cadou!

nana, iubito, of, saracuta de tine, lasa nu-ti fie rusine, se intimpla, eu, aveam tot timpul biscuiti dinaceia putin sarati in geanta si cind simteam ca ma ia rodeam unul! in loc de lapte de vaca poti bea lapte de soia, are aceeasi concentratie de calciu, e bun rece!eu, la Dominic am baut f mult lapte(dupa perioada de greturi), 1L pe zi, cind la 6 luni am aflat ca e alergic si era sa-mi moara, atit de vinovata m-am simtit......ca eu, si nici sotul nu sintem alergici la nimic! sotul a zis sigur din cauza ca am baut lapte! la al doilea n-am baut lapte, oricum la inceput de sarcina nu-l suport, am baut de soia, acuma, beau o cana pe zi de lapte vaca, si 2 de soia, concluzia nu e bine sa exagerezi in nimic! faptul ca Dominic e alergic nu este de la faptul ca eu am baut lapte,dar, si daca si tu ai manifestari alergice, poate e bine sa intrebi medicul, mi-a spus alergoloaga lui Dominc ca e bine pe timpul sarcinii sa eviti alimentele cu potential alergogen(fructe mare, alune, arahide, kiwi, sanatate multa, si cum imi zicea mie medicul, lasa ca e bine daca ti-e rau, te pup

laura, asa am facut, aseara am sunat-o pe prietena mea care e medicul de familie a lui Dominic, si m-a certat, a zis ca i-am dat prea multe produse diferite in nici o saptamina, ca trebuie sa introduc 1 produs 1 data pe saptamina, si sa astept! asa ca asa vom face, eu, ca repezita daca mi-a zis la teste ca nu mai e, am crezut ca pot sa incerc mai multe produse, of, sint pe un teren total nou mie! asa ca ramine pe soia, si introduc putin, dar oricum teste fara teste eu, la ce am vazut ca-mi face reactie nu-i mai dau!mai bine-mi ascult instinctul, lasa ca mai bine astept inca un 6 luni! cel mai important e ca nu mai face soc anafilactic!da, e mai greu sa explici asa fara planse....., mai cu ale nu stiu ce sa zic, as trece-o, dar tu unde ai vazut ca a anuntat?cu ileana eram convinsa ca era la februarie-ianuarie, imi cer scuze ileana ca am incurcat!vezi ce faci ca fetele-ti tin locul!

bibi, abia astept sa te trec gravi!

michelle, asa am sa fac, imi ascult instinctul si iau o pauza cu produsele lactate, oricum le voi introduce mult mai putin brusc, cum zicea medicul , unul pe saptamina, iar la ce vad ca face reactie, nu-i mai dau, mai bine mai astept!ei uite poate te trag fetele dupa ele!

mirelush, problema cu Dominic ma depaseste, dar imi ascult din nou instinctul, si mai bine mai astept, si introduc asa 1 data pe saptamina, sau pe luna, merci !

jojo, eu luam si cind aveam ciclu acidul folic, nu e motiv sa intrerupi, ca nu face rau!

of, sint inca necajita cu DOminic, dar macar nu mai face soc si nu mai ajungem in urgente, corpul lui lupta singur! nu stiu daca v-am spus dar am scapat de scutece, fara mult circ, f simplu a fost, nici nu-mi vine sa cred, acuma numa noaptea ii mai pun! e tare bine, ca eram stresata ca voi avea 2 pe scutece!nu mi-am facut aseara papanasi ca nu am gasit brinza......vai mi-e asa de pofta!sint cam obosita azi ca m-am culcat la 12 noaptea, imi place sa stau intinsa inainte sa ma culc, ca bebe se pune pe miscat, si profit asa de una singura!si misca tot timpul cind il culc pe Dominic, ca are dominic o broasca care cinta, si se pare ca si la asta mic din burta ii place melodiile, ca misca cind il adorm pe Dominic!a, sa va zic ceva sa rideti, azi spre dimineata cind a venit din nou Dominic la noi in pat, n-a venit singur, ci si-a adus cu el 3 nu 1 trei mutunasi, o girafa, o maimuta si o broasca, va zic sincer nici nu stiu cum le-a carat de la el din pat pina la noi, dar m-am trezit cu ei in pat dimineata, si asa e mic patul, mai aia imi lipseau, si cind s-a trezit i-a luat pe toti in brate din nou si a venit sa-l iau cu totul in brate si a mai trebui sa-i si pup pe prietenii lui , am ris cu sotul de numa!
va pup pe toate, aveti grija de voi!

Flavia 19+, mama lui Dominic 17 mai 2004
albumele de familie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blueeyes2003 spune:

Flavia ce frumos povestesti de Dominic,chiar am ras! Vor ca lucrurile pe care ei le indragesc sa le iubim si noi.Cand am fost la nasii nostri,a doua zi de Craciun,baieteluul lor care are aproape 3 anisori a adus toate jucariile luui sa ni le arate si trebuia sa le dam fiecareia dintre ele atentia pe care si el le-o dadea pentru ca altfel se supara.Sunt foarte sensibili si atat de dragalasi!
Stiu ca esti ingrijorata pentru el,dar incet incet va scapa de aceasta alergie,ai sa vezi!
Jojo eu am luat acid folic cu 3 luni inainte de a fi si am luat in fiecare zi.
Daca nu as fi luat Utrogestanul astazi,as zice ca au inceput usoare greturi pentru ca am incercat sa mananc un iaurt(fortat,ca nu imi prea place de fel ) si acum imi este cam rau,dar ma gandesc ca este de la el.
Va



Mirela7+
Our little Miracle!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_ana spune:

Flavia, mi-e asa de mila de Dominic ca nu poate el sa manince tot ce ar vrea!Dar sunt sigura ca sunteti pe drumul cel bun. Mi-ai facut o poooofta cu papanasii!!!! Tot timpul imi e pofta de ce gatesti tu. Acum aproape ca m-au lasat de tot greturile si mi-a revenit pofta de mancare. Doar carnea nu o prea suport. Poza de la eco nu pot sa o pun in album ca e facuta cu telefonul mobil (se terminase hartia de la imprimanta ecografului) si sotul zice ca nu are nu stiu ce sa o descarce pe calculator. Oricum, poza e f.f. frunmoasa, eu mi-am pus-o pe ecranul de la telefon si o privesc de o suta de ori pe zi.
Bibirox, duphastonul se ia din ziua 15 pana in ziua 25, 3 pastile pe zi. E un progesteron, deci nu are ce rau sa faca. Eu am ramas gravi din prima luna de tratament, si cumva asociez sarcina cu faptul ca am luat duphaston.
Mirela, nu te speria cu amtelile, ca ti-am zis ca asa o sa patesti. Poti eventual sa iei ambele pastile seara, inainte de culcare. Ai grija daca le pui intravaginal, sa nu mai faci sex fara prezervativ, ca sotul meu a patit-o anul trecut. A facut o reactie foarte urita de la utrogestanul ala, i s-a introsit...stiti voi ce...si s-a umflat si il durea rau de tot. Mie mi-a venit atunci sa rid, dar el saracutzul a cam suferit citeva ore.
Nana, si eu imi luam preventiv o punga dupa mine cind intram in supermarketuri, ca mi se facea rau instantaneu de la mirosurile alea, mai ales de la carnuri. Nu am patit-o niciodata ca tine, dar oricum nu ai de ce sa te rusinezi, din contra, trebuie sa fii mandra ca esti gravidutza!!!!
Laura, adica daca eu ma vopsesc blonda o sa iasa si bebica mea blondutza?????!!! Suuuuupppperrrr!!!!! O sa ma fac mai des!
Jojo, de ce sa faci pauza de acid folic???? Eu l-am luat tot timpul, nu are ce sa faca rau!!
Asa, Michelle, sa faci bine sa te molipsesti de la noi, ca doar o viata avem si nu merita sa ne-o petrecem plingind ani intregi. Ai sa vezi ca o sa fii si tu fericita mai curind decit te astepti!
Mcrissa, ma bucur sa ti-au iesit bine analizele!!!! Iti tin pumnii sa vina bebe cit mai repede!!!

Cristina, 11+

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irda spune:

Salutare fetele!

VA pupicesc ca v-ati gandit la noi si ne-ati urat de bine!

Noi suntem cu raceala pe trecute, dar a fost tare nasoala! N-am scapat niciunul de antibiotic si "haraiala" in piept!!!

Si ca sa mai fie treaba treaba.....dupa un ciclu normal (zic eu) pe 7 ian. m-am trezit si azi dimineatza cu o sangerare maro inchis!

L-am sunat pe dr. si a zis ca s-ar putea sa fi ramas vreun rest mic pe-acolo care nu s-a vazut la eco si care imi face problemele astea.....da' sincer m-am saturaaaaat! Iau Orgametril 3 pe zi vreo 4-5 zile si apoi mai vorbesc cu el la tel sa-i zic cum mai sta treaba!


Las ca o sa-mi treaca .....si sa vedeti ce poze de bebe va dau sa puneti la albumul comun!

revin


pupici

Irda
si Daria 13 iulie 2005

Poze Daria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blueeyes2003 spune:

Cristina mersi ca mi-ai spus,deci as putea sa le iau pe amandoua seara,inainte de culcare.Aseara am luat biluta (a se intelege utrogestanul ) si am adormit,evident ca nu am simtit raul.Saracul,sotul tau,imi dau seama ce sperietura a tras,si eu a fi murit de ras desi nu prea e!
Te-au mai lasat greturile?
Irda imi pare rau sa aud ca ai mici probleme,dar lasa ca se vor rezolva ele si asa cum spui,in curand vei veni cu poze de la eco.Bafta!
Gabi sper ca esti ok,si ca motivul pentru care nu mai intri este ca esti foarte ocupata cu serviciul sau sa zicem ca ai problemer cu net-ul.Macar da un semn ca este totul in regula!
Va



Mirela7+
Our little Miracle!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

mirelush, ma bucur ca ai ris, iti mai trec si tie grijile, da sint mari figuri astia mici, si daca cumva ma impiedic sau imping o jucarie de-a lui, e in stare sa plinga, tre sa zic scuze!of, sper sa scape de tot de nenorocita asta de alergie!lasa greturile sint semn bun!

cristina, merci ptr Dominic, esti draguta! vai pai dac-ati fi aici toate ce v-as mai invita la mine acasa(ca avem atita loc) sa va gatesc cite ceva! daca vrei iti dau reteta de papanasi, se fac f simplu!ma bucur ca nu mai ai asa greturi, nici mie nu-mi placea carnea, acuma a trecut!of, pacat ca nu ai o poza inca cu bebic, dar lasa ca vei avea una data viitoare!si eu am poza de la eco in portofel si ma tot uit la ea, si=o arat la cine ma baga-n seama!deci daca te vopsesti iese bebe asa! al meu e blond, eu sint inchisa, sotul mult mai deschis, poate de acolo!mare figura cu usturimea sotului, bietul de el!

irda,of, mama lui de bucata ramasa, si eu am singerat tare la 1 saptamina dupa chiuretaj, si apoi cam 2 luni tot mai singeram dupa ce mi se termina ciclul! medicul zicea din cauza ca hormonii nu au timp sa se regleze asa la comanda! poate la tine e la fel! daca ma crezi cam avut si lapte dupa ce m-a chiuretat!bine macar ca raceala aia urita e pe trecute!

da, chiar asa ce-o mai fi cu gabi, chantal?


Flavia 19+, mama lui Dominic 17 mai 2004
albumele de familie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_ana spune:

Flavia, daaaaa!!!!!!! Vreau reteta de papanasi (pe PM, ca sa nu zica cineva ca suntem of-topic). Daca ma simt tot atit de bine, in week-end-ul asta vreau sa fac si eu, ca vin in vizita sora mea si cu prietenul ei de la Brasov si sa-i "uimesc" si eu cu ceva bun.
Irda, sa iti mai iei temperatura din cind in cind, ca daca doamne fereste a mai ramas ceva pe acolo, sa nu se infecteze. Eu dupa nastere am luat ceva pentru contractarea uterului, dar tot incerc sa imi amintesc ce era si nu reusesc. Ceva cu R. parca. Sper sa iti revii mai repede si sa vina si la tine bebe2 cit de curind!

Cristina, 11+

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bibyrox spune:

Mirelush iubita vezi ca Utrogestanul la gravidute se pune doar vaginal!!! vreo 3 medici mi-au spus asta plus ca am citit si un raspuns al dlui Tutunaru pe site-ul dansului. Spunea ca luat oral de o gravidutza nu are nici un efect! Doar femeile care nu sunt insarcinate il iau oral.

Cristina multumesc mult iubita pentru sfaturi! deja am trecut de Z15 asa ca.. il voi lua de luna viitoare! Cat costa? Si cum le iau... dimineata, pranz si seara?sau nu conteaza?

Nana frumoasa mea de ce sa fiu suparata pe tine??? Doamne fereste!!! Pe mess sunt mai mereu dar stau pe invisible!

Irda imi pare rau iubita ca ai problema asta! Sunt sigura ca se va rezolva! Oare n-ar fi mai bine sa mergi totusi la un control?
Pe mine m-a chemat peste 2 saptamani la control si antibioticul l-am terminat! ma simt excelent! Nu mai curge nimic si de dureri nici vorba!



In asteptarea...fetitzei mele

Biby


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

am facut un subiect nou inainte sa plec in weekend, ca plecam acuma seara la casa!
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=92545

va pup pe toate si abia astept sa trec cit mai multe fete gravi pe lista, si sa nu mai fie nici o fata trista care sa se adauge la lista!

cristina, iti dau pe PM reteta, sigur iti va reusi!


Flavia 19+, mama lui Dominic 17 mai 2004
albumele de familie

Mergi la inceput