Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici-5

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

quote:
Originally posted by FloriDeCires

Telegrafic: am vesti de la Cluj, de la mama Mariei. ROP in regresie. Nu a necesitat internare. Deja sunt pe drumul spre casa .

LC


Excelenta veste. Stop. Multa bucurie. Stop. Pupam cu drag non-stop

BRAVO!



Papadie, mama Mielului turbat si-a delikatului Pescarush

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

quote:
Originally posted by andradanch

Va trimitem multi pupici la toti bb si la mamici luptatoare. Va citim mereu, dar asa cum spune Sheannamp "Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea" nu am avut nimic mai bun. Toate sunteti intrate in sufletul meu, daca uit o zi sa trec sa vad ce mai faceti, dimineata beau cafeaua langa calc.
Vrem si noi sa fim trecuti Papadie, Alexandru nascut pe 09.06.2006 la 34 saptamani cu 2500g si scor 8, daca se poate si nu este mare deranj.

andreea mama de alex.



Am adaugat eu. Bine ai venit pe la noi

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.point.ro/

Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

quote:
Originally posted by Geraura

Salutare mamici de pitici.Am si eu o prematurica care ma scoate din minti cu urletele ei de alintatura cand nu o tin in brate.Daca se poate vrem si noi pe listuta.Este vorba de Sara Maria nascuta in 23oct 2006 greutate probabila (prietenii stiu de ce)de 1200g,30saptamani .
Flori de Cires multa sanatate pt Maria,v-am urmarit povestea si ne rugam pentru voi

Aura mamica lui Sara



V-am adaugat eu. Multa sanatate la voi acolo si bine ati venit pe la noi!

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.point.ro/

Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

quote:
Originally posted by cl_mi

sa va traiasca bb-ii prematuri!chiar daca sunt mici nu inseamna ca nu se vor face mari.
David e nascut la 24-25 saptamani : adica 6 luni fara o zi. are 3 ani si dupa foarte multe evenimente la nastere si in prima luna , a crescut bine, si sanatos. A avut 845g . acum are 13 kg si 95 cm.
sa fiti sanatosi mici-pitici!

cl



Care e ziua de nastere a lui David? (2003 sau 2004?) Sa va trec si pe voi in listuta.


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.point.ro/

Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

quote:
Originally posted by codritu

Eu va citesc de multisor, dar nu am scris pana acum. Si baietelul meu, Tudor, a fost prematur, s-a nascut la 34 saptamani si 6 zile, nu a mai vrut sa stea o zi sa faca 35.

Comorile lui mami




Care e data de nastere a lui Tudor? Sa va trec si pe voi in listuta?


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.point.ro/

Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

BRAVO minunata Marie!
Sa dea Dumnezeu sa fie bine de aici inainte si sa ajungeti cat mai curand acasa!
Acesti prematuri sunt adevarate miracole!
Nu trebuie sa iti pierzi niciodata speranta ca vor fi bine!
Ma bucur din suflet pentru voi, Flori de cires si Lao, si multumim din suflet ca ne-ati impartasit vestile acestea bune!
Sper sa am gura aurita si in doua saptamani Maria sa fie acasa alaturi de fratiorul si parintii ei extraordinari!

Aura, felicitari si Sarei pentru regresia ROP!
Avem niste fete extraordinare aici la prematuri! Dar nici baietii nu sunt mai prejos, nu?

Bine ati venit, Andra si Alex, Codritu si Tudor!

Andra, si Gabi al meu chiuie toata ziulica de zici ca e la nunta! Chuie si rade si acum pe salteluta de joaca! Ioan e mai serios, el doineste!
Apropo, cat tine la voi un supt si cate mese aveti pe zi?

Eu am terminat azi cu examenul, l-am luat si de-abia astept sa ma dedic in totalitate baietilor! Si, binenteles, un pic si forumului!
Papa, cum stam cu albumul?

Masa de terci merge din ce in ce mai bine! Slava Domnului ca o maninca cu placere! Totusi inca ne obisnuim cu lunguritza asa incat ne mozolim peste tot (pana in nas le intra terciul) dar in mare e bine (noroc cu taticul baietilor ca ma ajuta si le dam la doua maini!)

Va pupam pe toti cu drag!




Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_lucia spune:

Buna tuturor, m-am mai scris cam demult aici si dorim sa uram si noi la toti copilasii "esente" sa cresca repede si bine!

Acum sa va mai spun si eu cite ceva despre prematurul meu,Alberto: are acum 17 luni si jumatate, a fost si a ramas un copilas foarte sanatos, fara nici o problema. A depasit granita celor 14 kg si 92 cm, are toti dintii si masele iesiti, merge singurel de la 11 luni si e tare activ la vorbit, incerca tot mai mult sa imite cuvinte auzite si sa faca mici propozitii de genul "merg sa fac baie" etc., dar este si foarte nazdravan ca vorba aia cu copilul cuminte si baba frumoasa, nu?

Salutari si sanatate va ureaza cu drag,


Dana Lucia si Alberto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Maria, ce bucurie i-ai facut lui mami si noua implicit. Pupam fetita luptatoare si harnicuta, nu sta ea degeaba acolo si nu consuma laptic pe gratis. Munceste fetita asta la greu. Multi pupici pe obrajorii din ce in ce mai plinuti.

Anna, adrian daca mai suge cate 10 minute, uneori si mai putin, destu lde rar mai mult. Singurele momente cand suge mai mult e cand adoarme la san (daca asta se poate numi supt), in sensul ca daca se intampla sa dorm si eu cu el, atunci sta atarnat la tzitzi tot acest timp si camd din juma-n juma de ora imi ma icoboara o portie de lapte (il simt cum coboara si el incepe si trage abitir ca n-are alta sansa decat sa-l inghita caci ii curge in gura). Noaptea ma iface asa pt ca dormim impreuna.
Per total mi-as fi dorit sa suga mai mult sa simt ca ma goleste sa simt ca trage cu nadejde, dar el e multumit cu putin.
Nu-ti imagian ca adrian chiuie toata ziua, sunt rare momentele cand chiuie, dar si-a schimbat modul de gangurire, parca e baietel mai mare acum.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian 24 Aug. 2006 ......... poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorelai spune:

buna mamici de pitici, nu am mai scris de ceva timp dar am citit tot ce ati scris.

FlorideCires, ce vesti bune! ma bucur tare mult. cu rabdare se rezolva problemele Mariucai.

ca veni vorba, eu nu imi amintesc daca fetelor mele le-a facut control la ochi cind s-au nascut. de cind cu discutiile despre ROP m-am cam panicat. le-as duce la doctorul de ochi sa vad cum stau cu vederea dar nu cred ca l-ar lasa pe doctor sa le atinga. cum as putea sti daca au ceva, fara sa le duc la doctor? stiu ca suna stupid intrebarea dar poate stie cineva. ele vad bine amindoua, din cite imi pot da eu seama. sint ceva simptome la care ar trebui sa ma uit, care pot aparea in caz ca e o problema? intentionez sa le duc la un control mai spre vara, sper sa ma mai inteleg cu ele pina atunci.

esentele mele au facut sapt trecuta 2 ani. nu pre imi vine sa cred cum a trecut timpul si cit de mari s-au facut. au in jur de 11kg de caciula si cam 85cm. avem poze noi de la petrecerea de 2 ani la pagina personala.

Lorelai si fetele - Livia si Maya (18 ianuarie 2005)
****pt. poze click pe casuta galbena de mai sus (pagina personala)****

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FloriDeCires spune:

multumim dragi mamici, este una din marile ei victorii, aceasta regresie a ROP.
M-am uitat pe fisa ei (lucru foarte greu accesibil si nu inteleg de ce) iar la diagnostice erau in ordine astfel: Asfixie gradul III la nastere, hipoglicemie, anemie de prematuritate, septicemie neonatala cauzata de infectia cu E-coli, la 26 zile a facut enterocolita ulceronecrotica - de ultimele doua n-am avut habar, expunere la oxigen 10 zile cu concentratii intre 30-60%, 7 transfuzii de sange, plus suspecta de hidrocefalie.
Mai bine nu citeam nu-i asa? :D
Uite ca Dumnezeu face minuni cu cele 500 gr ale ei care la un moment dat au fost poate doar 350gr pt ca au scris scaderea in greutate dupa nastere dar n-au spus cat(nu prea o cantareau la vremea aceea).

Doamne Doamne...cat de mare esti si ce minuni poti face!

Mergi la inceput