cazaturi,traumatisme

cazaturi,traumatisme | Autor: danig

Link direct la acest mesaj

Acum aproape doua luni, Rares(5anisori si 3lunite) a cazut de la inaltimea lui si s-a lovit la timpla stanga.Imediat a inceput sa planga, nu si-a pierdut cunostinta,dar la vreo 10 minute a avut ameteli.Am plecat spre medicul de familie si Rares a inceput sa acuze dureri de cap, apoi in cabinet a vomitat de vreo doua ori.Ne-a dat trimitere catre Gr. Alexandrescu si am plecat imediat. In masina a devenit somnolent, a dormit tot drumul, si a mai vomitat de vreo 3 ori.Am facut radiografie si tomografie dupa interpretarea carora medicul a spus ca nu se vede nimic anormal.In acea noapte am ramas in spital sub observatie si i-au pus perfuzii cu antiinflamator. A doua zi ne-am externat pt. ca peste noapte totul a decurs normal.De atunci nu s-a intamplat nimic deosebit, Rares s-a comportat absolut normal, insa mie mi-e tare teama de urmari ce ar putea decurge din aceasta cazatura, tinand cont de faptul ca am avut cam toate simptomele urate de care se teme toata lumea.As vrea mai multe informatii in legatura cu reactiile in timp la traumatisme cranio-cerebrale.De asemenea ma intreb daca ar trebui sa repetam tomografia la un anumit interval de timp cu toate ca mi-e teama ca il iradiaza.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Nu am un raspuns, ci doar sugestia de a pune acest subiect si la subforumul "Parintii intreaba, parintii raspund" pentru ca acolo intra mai multi utilizatori si ai sanse mai mari sa primesti un raspuns.

Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nora spune:

danig, cred c-ar fi bine sa continuui investigatiile. Nu vrea sa te sperii, dar toate simptomele de care spui...Doamne fereste, ar putea fi ceva...

Uite, din pacate mamei mele i s-a descoperit o tumora cerebrala de curand dar la prima tomografie i-au spus ca nu se vede nimic. Tumora a fost vizibila doar la RMN (rezonanta magnetica). La ea e alta poveste, zona in care se afla "buba" e destul de periculoasa, asa ca nu a fost operata, va repeta RMN-ul dupa 3 luni sa se observe evolutia si se va lua atunci o decizie punandu-se in balanta riscurile si beneficiile.

Cel mai probabil, baietelul tau nu are nimic, dar eu as face, in locul tau, un RMN la un laborator foarte bun. Mama a fost trimisa de la spitalul de neurochirurgie "Bagdasar" la un cabinet particular "Pro Life" unde cica este cel mai bun aparat din tara (undeva pe lanaga Obor, in Bucuresti) Intereseaza-te.

Si poate ar fi bine, intr-adevar, sa muti subiectul unde a zis si Donia.

Multa sanatate!

Nora

Mergi la inceput