Ai nostri ca brazii! - ianfeb2005 (37)LMA!

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MihaT spune:

Crinuta,Ubi,eu lucrez ca asistent medical,si ii da un test cu 10 intrebari din tehnica ingrijiri bonlavului. Deci depinde de domeniul in care lucrezi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaT spune:

aaaa,acest test il dau ca sa ma evalueze si sa-mi mareasca salariul.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PatriciaArdeleanu spune:


Hello, fetelor!
am reusit sa intru si eu dupa citeva zile. Am avut calculatorul stricat, si mi-a lipsit enor! mi-am dat seama ce dependenta am devenit
CAlculatorul meu a fost ars aproape la toate piesele importante, din cauza unei tensiuni mari. Multe piese sint avariate, nu pot fi schimbate la garantie pt ca nu e vina lor...asa ca, sotul meu a muncit toate zilele astea sa imi poata faca alt calculator, cu piese imprumutate, capatate de pomana de pe la prieteni si unele noi. asa ca, here I am again!!

Nu am imceput serviciul, nu mi-am revenit din raceala asa ca mi-am luat toata saptamina co medical. azi a inceput sa se vaite si sotul meu, sper sa nu il ia si pe el. Rebecca nu are nimic.

Multumesc tuturor celor care au intrebat de mine.
Nu am citit decit pe sarite.
Bubu, despre prima zi de cresa am scris inainte de a mi se strica calculatorul.
Amaya, multumesc mult pentru sfaturi.
Pina acum, sint foarte incintata de cele 4 zile de cresa. In primele 2 zile s-a comportat super bine, celelalte 2 a plins putin cind am plecat. Doarme acolo la prinz si maninca ajutata. deja doamnele o iubesc foarte mult si are o prietena intre ele -elena-de care imi povesteste acasa.
O luase si pe ea joi seara putin stranutat si curs nasul, i-am dat niste Tylelol sirop si asistenta de la cresa mi-a zis sa o duc daca nu are febra sau tuseste, i-a m dat siropul la pachet, iar pina seara nu a mai avut absolut nimic. Viroza mea din fericire nu a atins-o deloc, ceea ce ma bucura nespus.
cu ocazia asta i-am mai reglat si programul, adica am reusit sa o fac sa adoarma mult mai devreme decit inainte.





Patricia si Rebecca (05.02.05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavinia345 spune:

Pe mine ma doare o masea,asta dupa ce am fost acum 2 zile la dentist sa repar alta.Am mai descoperit ca am si paradontoza.Si miercuri ajung in Buc,ma duc la orl pt un control (ca m-am operat de o tumoare acum cativa ani si nu am mai fost de atunci la control),joi ma duc la dentist sa vad ce pot face cu paradontoza,mai am sanse de tratament sau ajung la operatie.Si mai iau si antibiotice ca cica am infectie in gat(nu m-a durut deloc gatul,doar urechile),ieri au venit si rusii si mananc cam 4 panadoale pe zi...am inceput bine anul asta.

Lavinia


Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amo2004 spune:

quote:
Originally posted by Ubi
Amo - mi-au placut pozele din seria cu clopul si cea cu mopul. Ce frumos e la voi, serios. Eu m-as muta in zona Clujului sau Maramures. Mi-ar place sa fiu copil si sa merg la bunici la tara...Eu am avut bunici bucuresteni din pacate.


Pozele cu Mihai si clopul sunt facute in Maramures. Am fost nasi de cununie la o nepoata din partea sotului, iar Mihai a fost vedeta pe acolo. Clopul si "camesha" i le-au facut special. Parintii sotului meu se trag din zona si avem nasi de cununie din Sighet, asa ca mergem in fiecare an prin Maramures. Altfel noi suntem amandoi copii crescuti la oras, cu bunici la oras, ai mei cei din partea mamei fiind tot bucuresteni, ca ai tai. Eu te inteleg foarte bine, la tara pentru un copil e raiul pe pamant, mai ales daca are verisori cu varste apropiate. Si eu tanjeam in fiecare vara dupa vacante la tara, ii invidiam pe copiii de la bloc care dispareau toate vacantele la tara la bunici, iar eu mi le petreceam in arsita Bucurestiului. Am avut totusi noroc de o matusa la tara care ne primea cu bratele deschise si asa am si eu amintiri foarte frumoase de genul stat in gradina pe patura la soare, catarat in copaci, mers pe campuri dupa flori sau in padure dupa alune, taiatul porcului si colindul de Craciun. Aaaaaa, si am ramas cu o nostalgie dupa cotcodacitul gainilor prin curte sau cantecul cocosului in zorii zilei si lemnele pocnind in soba. Imi induc asa o liniste in suflet...
quote:

Azi am fost pe la serviciu si am ramas placut surprinsa de primirea sefilor. Intrebare: voi cand v-ati intors la serviciu, ati facut analize, ati dat test?

Analize da, test ba. Testul insa mi l-am dat eu, in sensul ca am dat o certificare la vreo 2 luni dupa revenirea la servici, dar nu ca mi-ar fi cerut-o ei ci ca sa ma simt eu mai in siguranta, sa-mi demonstrez ca mai sunt in stare sa tin pasul. Si a fost foarte greu, recunosc . La noi in firma nici nu ar fi nevoie de teste. Se fac evaluari ale angajatilor tot la 3 luni si la fiecare evaluare se analizeaza ce ai facut in timpul scurs, daca poti prelua sarcini noi, eventual ti se schimba pozitia, si asta e valabil in ambele sensuri (ascendent/descendent) cu implicatii financiare, binenteles. Asa ca oamenii sunt motivati si incearca sa creasca profesional.

Mona si Mihai (13 ian. 2005)
The nicest thing about the future is that it comes one day at a time

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amo2004 spune:

Super, Patricia, ati inceput cu dreptul. Sa dea Domnul sa o tina tot asa si sa nu se imbolnaveasca. Al meu dupa 4 zile era mucios deja.

Lavinia, iar toate pe capul tau? Sanatate multa iti doresc, la fel si Patriciei si Mihaelei si cui o mai avea nevoie. Pe Natalia o mai duceti la cresa?

Chiar asa, Liviana pe unde esti? Speram ca totul este bine.

Shobo, daca nu avea multa secretie alb-galbuie atunci era suficient antiinflamatorul. Majoritatea conjunctivitelor se vindeca de la sine, ne-a spus chiar oftalmologul, insa la noi a fost urat de tot, copilul se trezea cu ochii lipiti inclusiv la somnul de peste zi, atat de abundente erau secretiile. Asa ca am primit antibiotic, Tobrex, si a fost chinul de pe lume sa il aplicam in sacul conjunctival. Dupa primele aplicari s-au oprit secretiile ca prin minune si la cateva zile conjunctiva avea culoarea roz.

Mihai azi dimineata a facut un pic de botic cand a vazut ca il las la cresa, dar au sarit copilasii pe el si a uitat imediat de mine. Nici pa nu mi-a facut. Sa vedem cum va fi maine cand va realiza ca chiar nu e de gluma si am revenit la programul normal.

Mona si Mihai (13 ian. 2005)
The nicest thing about the future is that it comes one day at a time

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amo2004 spune:

Avand in vedere ca mai e putin pana la miezul noptii, ii urez lui Tudor La multi ani!, sa fie sanatos si norocos. Irina, sa va bucurati de pui si sa ii faceti fratiori(surioare) cat mai curand :).


Mona si Mihai (13 ian. 2005)
The nicest thing about the future is that it comes one day at a time

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

fetelor,va citesc mai mereu,chiar daca nu scriu zilnic.va multumesc si pt sfaturile legate de somnul lui cris,din pacate insa,asa cum stiti,teoria nu prea se pupa cu practica....am incercat sa nu l mai culc dupa amiaza pe cris,pt ca trezindu se la 12/ 13,adoarmea pe la 17 /18 si se trezea la 19 /20,asa ca va dati seama ca i se mai facea somn la 2,3 noaptea.insa chiar daca nu l mai culc dupa amiaza,tot la 2 noaptea se culca....ieri,de ex,nu l am mai culcat dupa amiaza,la 12 noaptea i am stins tv si lumina,cu mari proteste,insa tot la 1 30 s a culcat,a stat in pat si a vb intruna.n aveam cum sa nu i raspund la intrebari,ca se catara peste mine.cu mancarea pasata e la fel/ceea ce i place lui mananca si nepasat,de ex,carnita de pui facuta la gratar,prajiturica kinder,insa fructele nu se numara printre preferintele lui si decat sa nu manance,mai bine i le dau pasate.azi am inceput serviciul,eu am acum ore la o scoala speciala,cu copii cu dizabilitati,aici preda si sotul meu.e bine ca am ore dupa amiaza,de la 14 la 18.doua zile pe saptamana va tb sa apelez la mama sau la cumnata sa vina sa stea cu el,pt ca in rest,nu ma suprapun la program cu sotul meu si va sta el cu cris.recunosc ca sotul meu e sg in care am incredere sa l las cu cris,noi l am crescut sg,nu ne a ajutat nimeni nici macar o ora si cris nici nu e obisnuit cu altcineva.mi se rupe sufletul ca il las sg,dar n am de ales.cris acum e putin infundat si tuseste din cand in cand,a venit in vizita o fetita careia ii curgea nasul si stranuta intruna si se pare ca s a molipsit si cris.eu nu pot intelege ce minte poti sa ai sa ti aduci copilul bolnav intr o casa unde exista alt copil,dar ma rog....acum ii dau eurespal si i curat nasul.azi l am luat cu mine la scoala pt ca si sotul meu era la scoala,s a jucat cu copiii de acolo.dar de acum incolo nu l mai iau,pt ca s a cam plictisit si pe la sfarsit tot cerea/mami,pa pa!v am vazut si pozele,aveti niste copii tare dragalasi.eu din pacate,nu prea ma pricep sa pun poze,dar daca vreti sa l vedeti pe cris,duceti va la nasterea unei stele,la//ai un baietel,sa l dai direct la gradinita!//acolo am reusit,cu chiu cu vai sa pun cateva poze.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavinia345 spune:

pe Natalia nu am mai dus-o la cresa,ca ultima oara cand am incercat s-a lasat cu urlete fioroase.Mai incolo o sa mai incerc,dupa ce ma intorc din Ro.Poate devine mai matura peste 2-3 luni!

Lavinia


Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amaya spune:

Tomasa la multi ani pentru Tudor! sa fie sanatos, fericit si cu mult noroc in viata! Si tu, sa te ajute Dumnezeu sa-i faci o surioara sanatoasa si frumoasa cat mai repede!

Patricia, ma bucur tare mult ca-i merge bine lui Rebe la cresa. Sa o tineti tot asa si sa ramana sanatoasa.

Mona, imi pare rau ca va chinuiti cu somnul lui Cris. Aveam in cap sa-ti povestesc metoda prin care l-am convins noi pe Andrei sa faca nani singurel insa abia acum am vazut faptul ca el nu are camera lui si in conditiile astea se complica lucrurile. Nu aveti nici o posibilitate sa aiba camera lui? fiindca atunci s-ar simplifica totul.

Revin mai tarziu fiindca am ceva treaba si mi s-a mai anuntat si soacra intr-o vizita mai lunga (habar nu am de ce si sunt foarte intrigata....nu am mai vazut-o de un an aproape cu toate ca stam practic in acelasi oras )...sper sa nu ma calce pe bataturi fiindca sunt montata sa nu-i inghit absolut nimic, n-am de ce.

Oana 35+ si nazdravanul Andrei (18.02.2005)

Comorile mele

Mergi la inceput