Cum scapam de cartita

Cum scapam de cartita | Autor: Deborah77

Link direct la acest mesaj

Ne-am mutat la curte in toamna asta, ne-am aranjat si noi gradina cu pomisori si gazon...dar ne-a nenorocit animalul asta. Toata curtea e numai movilite, si nici nu cred ca poate sa iasa, pt ca avem soclul de la gard betonat de jur imprejur. Am mare nevoie de un sfat, altfel ne mutam inapoi la bloc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ManyHope spune:

Grea problema ai! Daca ati fi careva pe faza cand sapa shi face musuroiul ala...ca il vezi cum apare shi cum salta pamantul...atunci c-o lovitura strashnica de sapa sau cazma , o dezgropi din pamant, o scotzi la suprafatza, iar pe urma...mai vezi ce faci cu ea; ai putea shi cu ceva otrava sa incerci sa-i pui intr-o galerie, ca ele ar manca rame shi alte ganganii shi poate ai putea-o ademeni intr-un loc anume daca i-ai pune acolo mereu rame din beshug... poate coropisnite(astea se strang unde e balegar iarna, ca le tzine cald); poate ar functziona shi un caine, unu mic shi vanator-scormonitor...ca ala sta tot timpul in gradina shi are urechile ciulite la orice, asha ca ar avea mai mari shanse s-o prinda la suprafatza... daaaa... eshti sigura ca e numai una shi ca nu-s o familie...sau poate vreo gradinitza de cartitze carora li se predau lectzii de scormonit ???

...da oricum ar fi, cu cartitza sau fara...nu te mai muta inapoi la bloc !! ..ca pana la urma, daca chiar nu scapi tu de ea sau ea nu gaseshte sa-shi sape drum afara din curtea ta shi sa scape ea de tine, macar de batranetze tot va subcomba shi ea ...shi oricum ai sa scapi, asa ca "be brave"!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alintaroma spune:

Si noi am avut aceeasi problema cu cirtitele care ne rascoleau gazonul (in RO fiind) si am aplicat 2 metode :
1. pui un furtun in tunelul sapat si lasi apa sa curga peste noapte , le inunzi si se vor simti amenintate si pleaca
2. am folosit capcana speciala care se pune pe cursul tunelului luata din Suedia ... acum poate s-or gasi si prin ro.
Mai sunt si ceva dispozitive care emit sunete nu tocmai placute cirtitelor si isi iau lumea'n cap dar nu stiu de unde le poti procura.
Succes la vinatoare !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piticutz spune:

Si noi am avut probleme cu cirtitele la un moment dat in Romania, dar cind a dat ciinele peste ele (aveam un fox terrier pe-atunci)le prindea el de cum scoteau nasul la lumina.Si le lasa afara, la soare.Si, dupa o vreme, s-au mutat cu toata familia de la noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deborah77 spune:

Am gasit pe net un dispozitiv cu ultrasunete, il cumpar astazi. Poate functioneaza si scapam. M-am gandit si eu, ca poate moare de batranete, ca de...cat poate sa traiasca o cartita. Dar vorba cuiva...daca-s o famimilie? Sio se inmultesc la nesfarsit? Si asa, gradina noastra, dupa 2 luni, arata ca un teren de paintball.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deborah77 spune:

S-au intors!!! Dupa 2 luni de liniste, credeam ca tiuitoarea cu ultrasunete le-a alungat. De unde, s0au obisnuit, si de cateva zile imi fac in ciuda si sapa fix in jurul aparatului care ar trebui sa le alunge. O sa incerc sa le inec, in week-end...dar mai dati-mi idei, va rog.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Si eu sunt in clubul celor necajiti de cirtite.
Sotul aplica o singura metoda : cea cu sapa. Nu e tot timpul eficace, dar celelalte (ultrasunete, coiburi de sticla) nu functioneaza deloc.


Cele mai teribile : Tzuni, Dordia, Anca, Mik


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Noi cu minunea ai de aparat care le inebuneste de cap am reusit sa le alungam. Dar nu-i cu ultrasunete, scoate un zgomot ca de risnita, ciclic.

Inainte de aparat le inundam galeriile cu apa, asta pina era sa ne rupem picioarele pt ca ni s-au infundat 40 de cm in noroiul dintr-o galerie; apoi, le puneam naftalina in galerii si cind, inebunite de miros, ieseau prin alta gaura, le aplicam tratamentul cu sapa. Cel mai eficient totusi.

Noi avem si gradina mare iar aparatul de inebunit cartite acopera doar 2500 mp (din 4000) deci mai apar ici colo. Dar mutam aparatul pe unde le vedem ca dau sa scoata nasu si pleaca.

Aparatu' l-am luat din praktiker/bricostore si costa cam 100 lei (noi).

pisici si floricele
"If you are unware of your choices, then you have none"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

revigorez subiectul din motive de invazie de cartite...
aparatul cu ultrasunete e zero barat, otrava asisderea, inundatul nici o sfaraiala, am mai citit de naftalina si de usturoi...da cum scap de nemernicele astea?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marichiri spune:

vecinii parintilor mei au scapat de cartite asezand in capatul care ramane afara al unui arac metalic(un "bat" de care este legat lujerul de la rosie ca sa stea vertical)o cutie de bere in asa fel incat atuci cand adie vantul aceasta "clopoteste".cica galagia asta alunga cartitele.la vecini chiar a mers.le nenorocisera toate lalelele din gradina cumparate cu bani grei de pe la magazine.
va urez bafta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Am vazut pe site la Quelle niste aparate de alungat cirtite.
Nu stiu cum functioneaza.... dar vezi si acolo.

Mergi la inceput