Biftec tartar

Biftec tartar | Autor: skiper

Link direct la acest mesaj

Salutare.
Am fost de curand la un restaurant cu profil unguresc si am mancat excelent.
Ce mi-a placut cel mai mult a fost un biftec tartar exceptional. Daca detineti retete de asemenea delicatesa vreau si eu.
Multumesc frumos.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MirelaV spune:

uite aici o reteta luata de pe un site culinar

Biftec tartar
Ingrediente:
250g pulpa de vita tocata, un galbenus de ou,un ou fietr tare 2-3 castraveti acrii in otet , sare , piper, boia iute sau dulce, dupa preferinte

Preparare:
Carenea cruda , oul fiert si maruntit, castravetii, sarea piperul si boiaua se amesteca bine impreuna. Se formeaza un bulgaras din toata compozitia, se pune pe o farfurie si deaspupra se pune galbenusul crud. Cand se serveste se adauga galbenusul in biftec si se amesteca bine.

Mentiuni:
Se mananca cu paine prajita. Carnea de vita nu trebuie sa contina grasime deloc.

Timp Preparare:
20 '
Complexitate:
redusa


MirelaV
pupicei pe burticei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

asa e cum spune Mirela, cu o singura modificare: carnea trebuie sa fie muschi - frageed si extrem de proaspat, de vitel de preferinta. se scot cu grija orice atisoare, daca acestea exista. se amesteca cu oul crud, cu castraveciori acri, sos de soia, sos worchesteshire, capere...mmmm....o bunatate!
nu e deloc greu, trebuie doar ingrediente proaspete si carnea tocata foarte fin.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Messa spune:

Eu pun si Pimento - pentru cine prefera iute

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns skiper spune:

Multumesc frumos.
Singurul ingredient care nu l-am avut la indemana a fost caperele, dar a iesit bun si fara.

Craciun fericit tuturor!

Mergi la inceput