Anemia in timpul sarcinii

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns larisa2000 spune:

ioana,inseamna ca ai o forma de anemie care se numeste anemie hemolitica,adica undeva in corpul tau are loc un proces de hemoliza (hematiile,celulele rosii, sunt distruse).Ai nevoie de investigatii suplimentare pentru a fi depistata cauza.
Iulia,nu stiu din ce oras esti si cum merg treburile pe acolo, dar crede-ma ca daca al tau dr.te-a trimis cu rezultatele analizelor la medicul de familie pt tratam..= comoditate la maxim ca sa nu zic nepasare.Atunci el in ce fel se ocupa de tine?? O sarcina normala, fara absolut nici o problema, nici macar o banala infectie urinara,aia da, se monitorizeaza la med de fam, dar oricum te monitorizeaza si ginec., dar ca sa trimiti cu reultatul pt tratam mai departe...asta e culmea> Medicul de fam iti scria eventual reteta compensata, defapt gratuita, dar pe baza retetei date de ginec.Sau cum, te duci la ginec la consultatie,ii dai "ceva" ca o mica atentie iar el se spala pe maini de responsabilitati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia83 spune:

larisa, singurul control pe care mi l-a facut ginecologul de cand sunt gravida a fost acela de constatare a sarcinii. atat. m-a chemat in sapt 20 sa-i arat ecografia, apoi mi-a zis ca pana in saptamana 34 nu mai este nevoie sa merg la dansul. eu am mai fost de vreo 2-3 ori cu intrebari diverse, de explu acu 2 saptamani, cand am vrut sa-i spun ca nu ma pot odihni, am insomnii si mi-a sugerat sa iau jumatate de distonocalm. bine, recunosc k nu am luat, dar m-am mai linistit. iar bani, nu i-am dat decat la acea consultatie, pt ca in rest am fost doar in vizite si am vorbit. de ce? nu e normal?? iar medicul de fam nu mi-a dat niciodata compensat sau gratuit, pt ca am salariul pe cartea de munca mai mare decat minimul pe economie si nu-mi poate da. tot ce tine de medicamente am luat cu bani, pe intreg. ginecologul ma asteapta acum in sapt 34 cu urmatoarea ecografie si ..nu mai stiu.

PS. sa mai mentionez ca am HPV? trebuia oare sa ma monitorizeze mai des? mi-a zis sa nu-mi fac griji ca nu este o problema.
nasol..imi pun intrebari acum

Iuliahttp://bd.lilypie.com/BA7sp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanamami_16 spune:

larisa, iti multumesc mult pentru lamuriri. va trebui sa refac analizele, asa mi-a zis si dr. oare am motive sa ma ingrijorez? adica acest lucru imi va afecta bebelul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisa2000 spune:

Of doamne,cata nepasare, sa nu zic nesimtire..o gravida se monitorizeaza trimestrial in primele 2 trimestre
, apoi lunar in al treilea si saptamanal in ultima luna, si cand zic monitorizare pe langa analize si tensiune si greutate si.....zic SI eccografie.Ce tupeu au unii !!! Cateodata imi e rusine de colegii mei.De ex la 12 sapt de sarc implinite trebuia facuta ecografia pt translucenta nucala care asociata sau nu ( functie de recomandarea dr) cu un dublu sau triplu test iti arata riscul existentei anumitor boli genetice.E tare ca te-a chemat abia in sapt 20 si apoi abia in 34 !!La 22 sapt implinite ( adica cumva 22-23) se face eco de morfologie fetala. Este incredibil cat de comozi pot fi unii, si stau cateodata si ma intreb, oare le-a pus cineva cutitu la gat si i-a obligat sa faca medicina??!! Da ce sa mai zic, la mine la spital , la miezul noptii a venit un taxi in viteza cu o mamaica in travaliu, o iau si ma duc cu ea la cam de garda gineco.unde bineinteles ca era usa incuiata ca d.na asist.dormea, se ridica intr-un tarziu si imi zice ca mai bine urc cu ea direct la sala de nasteri.Imi iau brancardieru cu mine si ma duc la sala unde dau de alta proasta ca altfel nu o pot numi, care ma intreaba senina, cum, nu i s-a facut foaie jos in garda, pai si cum sa nasca fara foaie de obs??! Nu va puteti da seama cam ce i-au auzit urechile....sa va mai zic ca in max 15 min mamica nascuse, deci daca ma luam dupa toate tutele probabil nastea pe undeva pe hol sau in cel mai bun caz la mine in garda.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisa2000 spune:

ioana, imi pare rau, dar nu te pot ajuta cu mai multe informatii, nu are rost sa ma bag acolo unde nu stiu sigur un lucru.Ar trebui sa te lamureasca atat ginecologul cat si un hematolog.Specialitatea mea este medicina de urgenta..si nu-mi place sa ma amestec in amanunt in situatii care tin de alta specialitate, nu ar fi corect fata de tine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia83 spune:

larisa, toate le-am facut. fara sa-mi zica dr. dupa cum ti-am zis, avand HPV, am insistat sa fac absolut toate analizele, chiar daca dr mi-a zis k e o nebunie. am facut triplul test, ecografia de la 12 sapt, morfologia sarcinii (la Buc cu ajutorul doamnei dr. Russu) la 20 sapt si o zi...nu am stat eu sa imi zica dr ce sa fac. eram prea disperata ca puisorul meu nu va fi sanatos si de-aia am facut toate investigatiile. mai putin chestia aia cu intepatul in burta si luat lichid..mi-a fost frica si mi s-a parut si putin riscant. am facut 3 luni drum saptamanal la buc pana m-am asigurat ca totul e bine, apoi am revenit la dr meu cu toate rezultatele. atat. asta e..daca asta e sistemul...ce mai zici ca am avut tentativa de a ma muta la alt dr. care se zice ca este cel mai bun in cezariene pe judet si m-am speriat cand m-am dus la primul control, cu gandul ca dupa ce-i spun omului ca pe langa faptul ca sunt gravida, mai am si un virus care e totusi periculos pt copil, ma va pune pe masa macar din curiozitate sa vada ce am, nimic. a stat 10 min de vorba cu mine, iar la iesirea din cabinet, asistenta mi-a cerut 50 ron pt consultatie. am ramas muta. am zis "pai, nu m-a consultat dl dr. doar am vb". mi-a zis k d dr considera acest lucru ca fiind un consult si-l taxeaza. nu am mai mers. mi s-a parut ridicol.
oricum, e demonstrat ca intr-un oras mare, exista mai multa seriozitate fata de sanatatea pacientului decat intr-unul mic.


in fine, asta e!! noi sa fim sanatosi.

maine merg la baby expo!!! sper sa nimeresc polivalenta!!!




Iuliahttp://bd.lilypie.com/BA7sp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iepumic spune:


Buna fetele.
Tocmai ce am fost si eu diagnosticata ieri cu o anemie zic eu usoara....adica valorile sunt foarte putin sub limita minima indicata de respectivul laborator. Totusi, cred ca e posibil ca rezultatele sa fi fost influentate de faptul ca eram in ultima zi de CM ....si ma gandesc sa le refac.
iulia, cum adica nu iti da compensate fiindca ai salariul mai mare decat salariul minim pe economie???? Mi se pare o prostie, nu am mai auzit asa ceva!!!!!!! Atata timp cat platesti contributiile la stat ai dreptul la compensate. Ah, procentul in care iti compenseaza poate fi mai mic decat la persoanele din categoriile defavorizate (pensionari etc.) dar ma indoiesc ca nu ai nici un fel de compensare!! Cred ca ar trebui sa te interesezi foarte serios si sa te duci cu dovada la medic sa ii arati ca esti informata.

Iepumic
Noi pozici cu Iepi-Mici
CONCEDIU 2007

All's Well That Ends Well.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia83 spune:

quote:
Originally posted by iepumic


Buna fetele.
Tocmai ce am fost si eu diagnosticata ieri cu o anemie zic eu usoara....adica valorile sunt foarte putin sub limita minima indicata de respectivul laborator. Totusi, cred ca e posibil ca rezultatele sa fi fost influentate de faptul ca eram in ultima zi de CM ....si ma gandesc sa le refac.
iulia, cum adica nu iti da compensate fiindca ai salariul mai mare decat salariul minim pe economie???? Mi se pare o prostie, nu am mai auzit asa ceva!!!!!!! Atata timp cat platesti contributiile la stat ai dreptul la compensate. Ah, procentul in care iti compenseaza poate fi mai mic decat la persoanele din categoriile defavorizate (pensionari etc.) dar ma indoiesc ca nu ai nici un fel de compensare!! Cred ca ar trebui sa te interesezi foarte serios si sa te duci cu dovada la medic sa ii arati ca esti informata.

Iepumic
Noi pozici cu Iepi-Mici
CONCEDIU 2007

All's Well That Ends Well.



multumesc pt sfat. si mie mi s-a parut putin ciudat. oricum, nu mai sunt de 2 saptamani la acea doctorita, m-am transferat la doctorita sotului meu. o sa vorbesc cu dansa despre asta. cealalta nu vroia sa-mi dea concediu prenatal pana in saptamana 34. aiurea. tind sa cred ca nu era o buna profesionista.

multumesc

Poze Iulia 31+ http://bd.lilypie.com/BA7sp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisa2000 spune:

Ce compensate ??!! ca nu va inteleg...gravida are dreptul la gratuitate!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carpediem spune:

Burticilor,
Tocmai am terminat de citit tot ce s-a scris pana acum la acest subiect si sincer mi s-a facut frica!!...
Si eu in urma analizelor am anemie moderata si acum deja mi-e teama de ceea ce ar putea insemna acest lucru. Pana pe 6 mai cand am programare la doctora mea numai la asta o sa ma gandesc. Si la faptul ca sunt in prima luna de sarcina si am citit pe aici ca nu e recomandat fierul in primul trimestru.
Fetelor, e chiar asa de grava anemia asta??... Mie mi s-a scris in termeni medicali pe fisa de analize: anizocitoza eritrocitara moderata, hipocromie usoara, poikilocitoza usoara. Suna fff naspa termenii astia, de te gandesti ca cine stie ce chestie grava ai...Daca e cineva medic sau cineva care a mai primit diagnostic d-asta la analize sa-mi zica si mie ce inseamna, ca pana ajung la dr. imi fac tot felul de idei...
Pupici tuturor!!

5

"Homo sum, humani nihil a me alienum puto!"

Mergi la inceput