Clubul cititoarelor (7)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crini spune:

Bine ati venit la un nou capitol!
Am terminat si eu Ramasitele zilei a lui Ishiguro si ii dau 3*.
Intre timp am inceput si 'Picatura de aur' care mi se pare foarte interesanta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kia spune:

Am citit de curand Tainele Donei Izabel de Jean Daniel Baltassat. Mi-a placut foarte mult.
Acum citesc Betsy si Napoleon, o poveste reala zice autorul ... Nu stiu de cine e scrisa. Interesanta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

Eu am inceput "Sotul meu Michael" de Amos Oz. Ma intriga faptul ca un scriitor barbat a avut "tupeul" sa scrie o carte in care o femeie povesteste despre ea si viata ei la persoana I-a. Sunt foarte curioasa ce poate avea un barbat (chiar si foarte perspicace) de spus la capitolul acesta...

alice simon

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

Crini. Ce inseamna 3*. De la cat la cat este scala?

alice simon

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capra cu trei iezi spune:

a aparut continuarea la indragostita de un masai- "ADIO, AFRICA".

capra cu trei iezi cucuieti, si ce cucuieti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemary spune:

am terminat si eu ieri de citit "knulp*Demian" de Hesse. pot spune ca mi-a placut foarte mult si ma intreb cum de nu am auzit pana acum de el. rusine mie :( mi-am cumparat "lupul de stepa" si abia astept sa o citesc.

o zi minunata,
Mari

Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns contactnicole spune:

Vanilie si ciocolata - un soap in stil italian. O carte usurica dar care scoate la iveala vesnica contradictie intre iubirie si datorie . Mi-a placut, e scrisa frumos. Dar o sa-i dau 2*. E pentru relaxare.

Acum sunt la Samarkand de Amin Maalouf. Imi place de la primele pagini. Construieste o poveste in jurul vietii lui Omar Kayam si Rubaiate. Iti aminteste de O mie si una de nopti.

Nickidutza
The day

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Nu am citit nimik pana acom de Cohello, poate din spirit de fronda, nu mai era un scriitor, ci o moda.
..pana de curand cand cineva, in care am incredere, mi-a recomandat "11 minute". Acum citesc la ea de zor, nu am impresiile foarte bine cristalizate, nu pot sa fac comparatie cu alte carti ale autorului.
Suna insa bine, in ciuda subiectlui oarecum picant, fiecare rand e interesant si cu miez. Cu siguranta o voi recit-o peste ceva timp.

..ati citit-o? cum vi s-a parut?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crini spune:

quote:
Originally posted by simali

Crini. Ce inseamna 3*. De la cat la cat este scala?

alice simon



Simali, stelele se dau dupa modelul propus de Teodora
quote:

Haideti sa dam stele (intre una si 5) cartilor pe care le citim!
Cred ca majoritatea cartilor pe care le citesc vor primi 3 stele, asta la mine inseamna "carte buna". Ma inspira si stelele din revista "Tvmania", acolo 3 stele inseamna ca filmul e bun, 4 ca se apropie de o capodopera, iar 5-iata capodopera! Voi ce parere aveti de acest criteriu?


Deci recapituland:
1* - nu merita efortul
2* - medie
3* - buna
4* - foarte buna
5* - capodopera.
Cam asa le cotez eu.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

"Ma numesc Rosu" a citit cineva? Vreau sa stiu daca merita sa o comand, am auzit multe despre cartea asta.

Mergi la inceput