Clubul cititoarelor (7)

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

quote:
Originally posted by sofia_misicu

Ai cumparat Time traveler's wife? Vad ca restul romanelor nu sunt mari aparitii. Mersi pentru site, astept acum sa il termine de construit :)



Daaa... chiar am si citit-o!!:-) De fapt chiar am recomandat-o ( si eu si altii) calduros..da' asta fuse mai prin iarna ...si zau ca tre' sa-si termine de construit siteul ala, fiindca-i maaare pacat de asemenea poster si inceput de prezentare!! :-) Din cite am inteles, celelalte carti sint un fel de experiment grafico-literar care n-a prea prins, drept pentru care autoarea s-a repus pe scrisul traditional!! (anyway, cica anul viitor va aparea si filmul dupa "Time Traveler's Wife")

quote:
Originally posted by Llaura
Eu citesc carti de placere, vezi adictia la hartie.


Llaura, placerea nu-i adictie, ci nevoia!! De pilda, mie acum imi tremura miinile dupa "Octombrie, ora 8" !! Am nevoie s-o citesc, sa stiu de ce-mi place si nu-mi place Manea Da' by the way, tie de ce nu-ti place Cartarescu??

...iar despre carti si ecranizari, mie mi-a placut "Parfumul"...atit cartea, cit si filmul! Desi la fel, sint diferite: sensibilitatea aia monstruoasa e aceeasi, dar exprimarea diferita!! "Gheisa" n-am citit-o fiindca, din pacate, am vazut mai intii filmul!!!

pozulici si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=24607&whichpage=4" target="_blank">calatoria lui Ilie spre tara lui Hamlet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

quote:
Originally posted by lilanda
placerea nu-i adictie, ci nevoia!!


Corect, dar asa incep toate adictiile, cu cate-o mica placere
Apropo de carti si filme, www.amazon.com/Secret-Santa-Vittoria-Robert-crichton/dp/B000EOR8QQ/ref=pd_bbs_sr_2/105-5218802-1227656?ie=UTF8&s=books&qid=1184122929&sr=8-2" target="_blank"> The Secret of Santa Vittoria e prima carte pe care am citit-o eu in adictia mea cand m-am vazut in America, posedand o carte, una singura, si anume "Insula din ziua de ieri", Umberto Eco, pe care o luasem s-o citesc pe avion.
Secretul din sfanta Victoria asta e o carte draguta si optimista (nu neaparat vesela), exista si un film cu Anthony Quinn pe care din pacate nu l-am vazut.
Acum am avansat, am trei carti in limba romana, dintre care una e "De ce iubim femeile". Nu stiu, lui nenea asta Cartarescu mereu imi vine sa ii zic "asa, si daca ce?"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Sa nu vezi tu filmul "Secretul din Santa Vittoria"!!

Te iert numa daca te apuci odata de David Sedaris sa am si io cu cine ma ride.

Sa zic si eu una: Any Human Heart de William Boyd, ramii asa...cu ochii dupa ceva...dupa ce-o termini, n-am citit carte mai fermecatoare de la Jocul cu margelele de sticla.


Si mai e una care am luat-o acu 3 ani din Ro, Cercul mincinosilor de Jean Pierre Carrere.

O sa ma uit si dupa Norman Manea cind ma duc in RO si dupa Time Traveller's wife, acu il astept pe 'ary pota' iar calc bombee de cupii la lansare

A

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sofia_misicu spune:

Apropo de cartarescu. S-a lansat aripa dreapta din orbitor... Problema e ca acum tre sa citesc din nou primele doua ca nu mai tin minte nimic. Oricum, la momentul respectiv nu prea am inteles eu mare lucru....Cica zice Cartarescu ca daca merita citit ceva de el, asta e. E opera omnia.

Nuka si Mama la Nuka

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama lia spune:

mi-am comandat si eu Dinti albi. Cum vi s-a parut???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

quote:
Originally posted by Llaura

Ca e cu Colin Firth, de aia




nooo....nu e prea mare feblete de a mea. ptr realizare si pentru incercarea de redare cat mai fidela a atmosferei

R

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

quote:
Originally posted by Andrada

Sa nu vezi tu filmul "Secretul din Santa Vittoria"!!

Il au la biblioteca, da' n-am video :-( cautai si cu isohunt, zau.
quote:

Te iert numa daca te apuci odata de David Sedaris sa am si io cu cine ma ride.

David Sedaris "Me talk pretty one day" or "Barrel fever"? ca nu mai am carti in autobuz.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

"Naked" sau "Barrel Fever" apoi "Me talk pretty one day" si daca e la ieftiniri si "Dress Your Family in Corduroy" cam asta ar fi ordinea.
A

PS DS scrie si in The New Yorker, daca nu esti abonata il mai gasesti si online (si Omar Pamuk mai scrie every other magazine)

A

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lgireada spune:

La recomandarea voastra am citit "Padurea norvegiana" si e super. De-abia astept sa mai citesc de acelasi autor ...

edit ca sa zic ca acum citesc Viata pe un peron, de Octavian Paler. Si imi place.

Liliana
http://new.photos.yahoo.com/lgireada/albums

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

quote:
Originally posted by Teodora D.
Lilanda, te invidiez pt cartea lui Hosseini, sa ne spui daca e la nivelul "Vanatorilor de zmeie", care mie mi s-a parut cam de 4 stele.



Este. Iar Hosseini da dovada de acelasi talent de povestitor!! De data aceasta, despre femeile din Afganistan; o poveste despre prietenie, dragoste, altruism si spravietuire; o carte care efectiv doare atunci cind o citesti!!! Emotionanta, pur si simplu!!

Mergi la inceput