Mi s-a rupt apa la 17 saptamani de sarcina

Mi s-a rupt apa la 17 saptamani de sarcina | Autor: Ina869

Link direct la acest mesaj

Dragelor,

De ieri dimineata de la ora 8:30 cand mi s-a rupt apa traiesc un cosmar; am doar 17 saptamani de sarcina – o sarcina mult dorita.

Am fost internata in spital, mi s-au facut teste de sange, mi s-a masurat lichidul amniotic, concluzia drei a fost ; fatul are foarte putin lichid amniotic, si chiar daca acesta se va reface, vor ramane brain damage fiindca a suferit traume. Inima insa, este foarte puternica.

Maine am programare la dr. meu ginecolog, sa luam imperuna o decizie.
Mi-am luat ramas bun de la fluturasul meu in timp ce ma indreptam spre spital, stiam ca nu mai poate fi nicio speranta,dar cand imi pun mainile pe burtica si simt cum inca mai palpaie viata acolo, imi vine sa urlu de durere si disperare.

Din ceea ce stiti, ce ati auzit, mai exista vreo speranta pentru cazul meu?
Vreau sa fiu sigura ca am facut tot ceea ce se poate face pentru a-mi salva copilul.

Multumesc anticipat,
Ina




Rachel (Nov.23,2005) Ina & simburel(a)


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oanabbb spune:

doamneeeeeee...am toata pielea de gaina...si mi se rupe sufletul..
eu nu stiu nmik de asa ceva dar m.a cutremurat ceea ce ti se intampla!sa fii tare, iubita!!!!!!!

oana7+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mexxa spune:

nu stiu ce sa zic..nu mai pot zice nimic..multa forta...sper sa fie totul bine...ma rog pentru voi...

Dumnezeu sa aiba grija de voi...
Tin pumnii si sa ne zici cum decurg lucrurile....


mamica de ingeras luptator
Sebastian-Mihai 10.09.2006
www.totsites.com/tot/sebastian-mihai" target="_blank">Pagina noastra...
Noi avem ...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eimotto spune:

Doamne draga mea ne rugam pentru tine si samburelul tau.

Stiu ca sunt importante si cauzele ruperii membranelor, daca e cauza infectioasa sa nu il fi afectat si pe bb...Nu te-au tinut in spital?

Din pacate sfaturi nu pot sa iti dau dar ne rugam pentru voi.

Mamica de Iulia (06.02.2004) si 20(cred)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amiss_zip spune:

Ina multa forta si putere sa treceti cu bine peste aceasta intamplare!!
Of! Doamne-ajuta!!

Stiu ca poti merge la spital si poti recupera licidul prin rehidratare. Cat despre posibilitatea ca bebelushului sa ii fie afectat capul... nu stiu! Sa dea Dumnezeu sa nu fie cazul!
Va tin pumnii!

poze si filme

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=78768" target="_blank">povestea nasterii micutei Petra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorenyy spune:

Ina869,mamei mele i s-a rupt apa la 18 saptamani fiind insarcinata cu mine,toti doctorii ii dadeau 0 sanse ca bebelusul(adica eu) sa traiasca,numai un doctor batran i-a spus sa stea linistita,bebelusa va trai,sarcina va fi mai complicata,dar voi trai!!Si iata-ma la aproape 30 de ani,fara probleme,sanatoasa tun...D-zeu sa te ajute scumpa,sa va binecuvanteze pe tine si pe ingerasul tau!!!Astept vesti bune,te rog frumos,tine-ne la curent cu starea ta si a bebelusului!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zouzounaki spune:

draga mea ina ti-am scris si la celalat subiect,si am sa-ti rescriu ce am scris acolo...

ma doare sufletul citind ceea ce se intimpla..as vrea atit de mult sa ajut,dar ceea ce pot face este sa spun o rugaciune pentru cel mic,poate va fi bine
"Doamne, cel care ai zis oamenilor :" Cresteti si va inmultiti si stapaniti pamantul" binecuvantand nasterea de prunci, arata mila ta si acestui copil ce se afla inca in pantecele mamei sale, si ajuta-l sa se nasca la vremea de Tine randuita.
Da-i lui Doamne crestere fireasca, sanatate si putere.
Parinte Ceresc, Care porti de grija pasarilor cerului si infrumusetezi crinii tarinii, poarta de grija si acestui copil care n-a vazut inca lumina soarelui. Nu ne parasi pe noi robii Tai si ocroteste cu harul Tau pe pruncul acesta al nostru si binecuvanteaza nasterea lui dupa multimea milostivirii Tale. Amin."
Ina,mi-e greu sa spun,ma stringe sufletul,dar in cazul in care Dumnezeu are alte planuri,te-ai gindit sa-i faci un botez?stiu ca suna ciudat dar in cazuri de urgenta,se fac botezuri si copilasilor aflati in burtica...am sa ma rog pentru tine si pentru copilasul tau;poate totusi se intimpla o minune acum in prag de Craciun...sint alaturi de tine Ina


"Cat asculti de Dumnezeu, atat asculta si Dumnezeu de tine"
Parintele Arsenie Boca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina869 spune:

Fetelor,
Multumesc mult pentru incurajarile voastre, pentru gandurile bune si pentru rugaciuni ( mii de multumiri zozounaki, este o idee foarte buna cu botezul, sper sa mai apuc, maine merg la doctor si probabil ca va interveni de urgenta.).

Lorennyy, deci tu esti un miracol de la Dumnezeu!
Mi-as dori din suflet sa fie si in cazul nostru asa!
Imi poti da cumva mai multe amanunte, te rog, mama ta a pierdut MULT lichid sau doar o parte din el?
Drita de la spital mi-a spus ca exista cazuri de pierdere a apei dar depinde cat de multa apa a fost pierduta, in cazul meu, foarte mult. Daca pierdeam mai putin, inca mai erau sanse.

o sa merg maine la doctor si o sa va tin la curent. Am sta intinsa pe pat si se vad clar bataile inimii palpaind in burtica. este atit de cumplit!!!!

va imbratisez pe toate,

Rachel (Nov.23,2005) Ina


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciuf spune:

Ina, imi pare tare rau de ce ti se intampla si sper ca va fi totul bine pana la urma.
Eu ce stiu ca e mai rau sa ti se rupa apa in prima parte a sarcinii, decat in a doua, iar copilul va suferi malformatii la plamani si rinichi. Si din cauza pierderii de lichid creste riscul avortului sau sa il nasti inainte de termen.
Stiu ca se poate face amnioinfuzie (poti da o cautare pe Google despre amnioinfusion), sa se introduca lichid in sacul amniotic ca sa previna malformatiile la plamani.
Dar cam 50% din persoanele care au pierdut lichid se refac in cateva zile. Stiu ca e necesar sa bei lichide, odihna la pat, nici un efort, stat decat in pat.
Eu sper intr-un miracol. Citeste mai jos ce am gasit pe un forum.
My entire pregnancy, I was told it was a "threatened miscarrage" and my water broke at 18 weeks. I managed to stay pregnant in the hospital on bed rest for 10 weeks and our son, Charley was delivered at 27 weeks gestation weighing 2lbs 3oz. He was given a 6% chance of survival because his lungs were believed to be developed to around a 23 weeker. There were weeks when I had no amniotic fluid and his lungs were unable to mature. He stayed in the NICU for 3 1/2 months. Today he is almost 14 months old and doing wonderful! Miracles do happen!!
- Kariann Myers
Doamne ajuta sa fie bine si te asteptam maine cu vesti.


Ciuf, Luca (11.11.2003) si Eva Maria (21.04.2006)
Camera lui Luca/Finding Nemo

Sarbatori fericite!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Ina, iti tin si eu pumnii! Stiu ca se poate, de aceea am spus si la celalalt subiect ca totusi mai sper sa fie bine!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorenyy spune:

Ina869,am uitat sa ma inregistrez,si este a doua oara cand iti scriuDeci,am vorbit cu mama mea la telefon,si am vesti bune,sa dea D-zeu sa fie valabile si ptr ingerasul tau.Prima oara i s-a rupt apa la 4 1/2 luni de sarcina,am stat"pe liber",adica fara pic de lichid,dar a fost internata in spital si pusa sub observatie,perfuzii foarte multe si totul a fost ok in cateva zile.A doua oara i s-a rupt iar apa,la 6 luni de sarcina,aceleasi perfuzii,relax la pat,si foarte important este ca sa bei foarte multa apa,cel putin 4 l de apa pe zi.Mama a fost si foarte activa in toate acele luni de sarcina,alerga foarte mult(este cadru medical,a vazut multe miracole la viata ei),a fumat toata sarcina,nu foarte mult,a fost foarte stresata,probleme de familie dar uite ca m-am nascut la termen,in jur de 3000 de grame,sanatoasa tun,nu am avut niciodata probleme de sanatate,nu ma consider un geniu sau o Nicoleta Luciu,dar ma simt foarte bine si ma duce capul destul de departe:-
)))Du-te neaparat la doctor maine,cere sa se faca si imposibilul,locuiesti in Canada,oamenii astia fac intr-adevar minuni,si eu ma rog ptr tine si ingerasul tau.Astept vesti,te rog mult sa ma tii la curent,cred ca o sa a usuc de plans in caz ca...D-zeu sa te ajute!!

Mergi la inceput