ce sa ma fac cu socrii

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marcellinna spune:

quote:
Originally posted by eu_eu

Mie frica sa ajung la divort ...nu de gura lumii ci ...am toate sansele sa fac o depresie ff frumoasa...poate nu sunt singura..dar psihicul meu e la pamanant.
Va pup...revin cu noutati.



Tu fa un mic exercitiu de imaginatie si gandeste-te la numarul de depresii.
ce te vei face cand vei dori sa-ti iei o canapea in casa si soacra o sa pretinda si ea una, cand o sa vrei patut la copilul pe care probabil vi-l doriti si socrul o sa va intinda sub nas cateva facturi (ca deh el a dat lapte de cuc),cand veti avea ocazia sa va faceti un concediu si nu veti putea pt ca tocmai atunci parintii lui vor avea stringenta nevoie sa-si renoveze casa?
Ce mai, cu unii functioneaza doar terapia de shock.
Fostul meu sot era dominat si el de mama lui.
Eu gandeam mereu cu sufletul ca deh se au doar ei doi pe lume, am incercat din rasputeri sa-i eplic lui ca mama lui are o influenta toxica,ca nu vreau sa-l rup de ea dar sunt lucruri pe care nu le poti pretinde, dar n-a fost chip sa-i fac sa inteleaga.Efectiv era in stare sa sacrifice lucruri in detrimentul nu doar al nostru, al meu ci chiar al copilului propriu pt a-i face pe plac lu mama-sa.
Nu spun ca toata vina a fost a mamei lui (ca doar si el avea un creier)dar s-a trezit omul in al 13-lea ceas.
Adica dupa ce am divortat si si-a gasit a doua sotie, care fata desteapta, cunoscand si vazand si ea cu ochii ei ce masinatiuni era in stare mama lui a pus piciorul in prag si a spus scurt si la obiect "ori eu ,ori maica-ta, alege, dar repede ca n-am ani de pierdut !!!".
Si-a ales omul,a ales-o pe sotia lui si copilul ce-l au.Putea sa mai riste odata?putea sa riste sa mai piarda un suflet ce-i sta aproape si inca un copil?
A functionat,el a rupt orice legatura cu mama lui de cand s-a insurat a doua oara...dar eu si copilul nostru am pierdut.Si pt cine? Pt o idioata ce a facut copil ca sa se realizeze prin el.
Nu-mi pare rau deloc ca are fata mea un tata ce a vazut cat a gresit si si-ar taia bratul drept sa nu fi facut ce-a facut...dar oare cat de mult mai conteaza asta in balanta suferintei ce-am suportat-o eu si mai ales a copilului meu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Marcellinna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristiama spune:

Buna fetelor,

Poate eu-eu ai putea fii un pic mai diplomata si pisicoasa, la genul:
- Sigur draga, le dau bani alor tai, da ce ma fac eu ca s-a stricat frigiderul si unde pun eu mancarea, ca deja ziua e cald si se strica, etc...

Adica sa ai tu nevoi inaintea lor...
Stiu ca e greu dar pe parintii lui nu o sa-i schimbi, iar pe sot doar cu MUULTA diplomatie.
Tu ai mai sta cu sotul daca n-ar castiga nimic? Atunci spune-i sa le trimita direct socrilor toti banii, sper ca tu te poti descurca catva timp singura, poate i se deschid ochii!!!

La mine a functionat, dar au fost ani de zile in care soacra isi cumpara mai mult, mai scump, mai ceva... decat noi.
Acum nici nu se pune problema, sotul stie exact ce trebuie sa facem cu banii, si am eu grija sa fie mereu ceva de facut, am si avut noroc ca a iesit bine!!!!

Eu ma bucur f tare ca am luptat, cred ca a meritat si acum am un om de incredere langa mine!
Si apoi apropo de fetele care unu-doi zic divort, esti sigura ca altcineva e mai breaz????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grodear spune:

Am citit tot ce s-a scris aici si m- am pus in locul tau. Concluzia la care am ajuns este ca sotul tau nu te prea ia in seama. (Probabil ca e prea ocupat cu nevoile maica-sii...
Stii ce as face? Nu i- as mai da nici un ban, pana se corecteaza. Uite- asa... Nu as mai lua mancare in casa, nu as mai plati facturi, nimic. Si sa vezi atunci ce o sa se repeada sa le plateasca, cand o sa vada ca se aduna, si ce o sa cumpere de toate cand o sa-i lipseasca. Spune-i ca are dreptate ca tre' sa- i dea maica-sii banii si ca si tu te- ai gandit sa faci la fel cu parintii tai.

Sa vedem ce face.

Daca nici asa nu-i vine mintea la cap , atunci nu stiu ce mai e de facut...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Si pe principiul "altul nu-i mai breaz" sa stam sa inghitim orice? Ei bine, poate e altul mai breaz acolo, undeva, care asteapta.... Si daca nu, atita paguba, poate e mai bine fara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eu_eu spune:

marcellina imi pare rau pentru ce ai patit...si sa stii ca am stat si m-am gandit mult...am pus in balanta si posibilitatea de a divorta....si tot asa am gandit ca atunci o sa se trezeasca o sa fie prea tarziu..si o sa vina alta si atunci o sa fie ok.

cand vorbim la telefon o data imi zice ca o sa transferam creditul pe numele lui taica-su...cand las' ca ne descurcam noi cu amandoua...si ...cand vine acasa imi doream mult sa facem un credit ..dar banii pe care i-a castigat s-au cam dus si in cont mai sunt ff putini...sper sa vina mai repede luna martie ..ca sa vina acasa sa vorbim...altfel simt ca o iau razna...
Va pupik...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grodear spune:

Ai dreptate Simina, dupa ce ca muncim pentru copii, pentru casa si pentru serviciu, tot ce lipseste este sa mai avem si "meciuri " cu partenerul de viata. Decat asa, mai bine mama singura si divortata, as avea mai multa liniste. Mai ales ca eu sunt si genul de om care nu prea rabda frecusurile astea dintr- o familie.
Eu_eu ce ai mai facut? Ai discutat cu sotul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eu_eu spune:

Buna fetelor, nu am mai scris deoarece am intrat in sesiune:(..si nu mai am timp de nika.
Ne-am certat la telefon ca kiorii..nush cand ..si ...daca ..o sa se rezolve problema asta sincer nu stiu daca as avea puterea sa divortez..
Astept doar sa vina acasa.
va tin la curent...ma intorc la carte ..va pupik..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natalyadelya spune:

quote:
Initial creeata de eu_eu

Buna ziua.
Am o problema care nu ma lasa sa-mi continui casnicia.
Eu si sotul meu ne cunoastem de 6 ani. El castiga destul de bine dar nu reuseste sa stranga nici un ban.
De cand a iesit din facultate si isi castiga banutii le trimitea socrilor salariul iar ei ii cheltuiau cum credeam ei de cuviinta.Acum un an au luat o duba in leasing pe numele lui, el urmand sa achite rata lunara a acesteia.
Dandu-si seama de ceea ce se intampla a zis ca renunta la ai lui si ca vrea familia lui.
Anul acesta ne-am casatorit cu ff multe eforturi materiale(cand a venit acasa iar nu mai aveau banii din salariul lui). Eu mi-am pus banii care ii aveam stransi la bataie.. ca sa nu ne facem de ras la nunta si ca sa avem cu ce sa traim dupa nunta.
Nu am avut bani sa mergem si noi in voiaj de nunta si la 10 zile dupa nunta a fost nevoit sa plece deoarece nu mai erau bani.Inainte sa plece l-au chemat doar pe el si l-au convins sa le dea in continuare bani.
Luna asta le-am dat 1.200 USD la care mai vroiau 9 mil pt alta factura.Si am inceput sa ne certam ca la usa cortului.
M-am certat si cu el la telefon cu toate ca e departe ...dar nu mai suport.
Noi stam cu chirie de 2 mil ca sa ne putem starge bani de casa,si pe parte cealalta banii se duc la socrii mei..
Ce sa fac?
Vad cum casnicia se duce din cauza lor.
Ma indurat si am inghitit multe pana sa ajung sotia lui( ai lui nu ma vor),dar am facut asta deoarece il iubesc si nu pt bani...daca vroiam bani ..puteam avea orice tip( arat ff bine-sunt inalta, subtirica- am fost manechin), si nu vreau acum sa ajung la divort din cauza lor dar nici asa nu mai pot,ei dicteaza eu execut.
Ne-au facut si planuri unde ne mutam..
Va rog mult...daca se poate un sfat...ce sa fac?
Nu vreau sa-mi treaca viata si sa regret mai tarziu ca nu am avut curaj...


Mergi la inceput