ce sa ma fac cu socrii

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristiama spune:

Cand mi-am cunoscut eu sotul nu avea nici un ban, in masura in care castiga de vre-o trei ori cat mine!!!!

Avea cont comun cu socrela si se simtea socrela stapana absoluta: si-a renovat complet casa, si-a luat electrocasnice noi, haine mai ceva ca mine, si culmea ajuta draga pe toata lumea: inundatii, tzunami nu ca ar fi rau in sine da fa-o cu banii tai, nu?

Si ne-am luat apartament cu bani imprumutati de la rude si i-am dat inapoi in scurt, se vedea fiecare leut luat de pe cardul comun, asa ca a mai rarit-o.
Apoi si-a schimbat sotul banca unde avea cardul.
Da tot cerea mereu bani...
Si i-am stabilit o alocatie lunara, ea a hotarat cat vrea, si e muult mai putin decat ii dadeam inainte in zeci de transe mici.

Asa ca eu as stabili cu sotul ce vrem de la viata, sa stie si el pt ce lucreaza, l-as lua cu binisorul si sa stii ca ORICUM cu parintii o va rari-o.
Oricum tu ar trebui sa te dovedesti chibzuita, sa vada ca merita sa aiba incredere in tine, poate ca inca nu te cunoaste suficient.
La noi eu am toti banii pe mana DAR ne e clar la amandoi ce vrem sa facem cu ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eu_eu spune:

Multumesc ca mi-ati raspuns asa repede.
Nu sunt chiar asa zgarcita sa nu ii ajut pe cei din familie, mi se rupe sufletul cand ma uit la TV si vad batranii aceia in ce situatie sunt.
Socrul meu are pensie de 15 mil(a lucrat in aramata), soacra mea are o pensie normala....si...mai scot si profit de pe urma dubei pe care noi o platim...si-a deschis firma de transport...si tot nu le ajunge.
Azi am vorbit cu sotul si ...trebuie sa-si dea niste examene care costa vreo 3.000 euro...si ca apartamentul ramane pentru la anul,ne descurcam cu ce avem.
Iar banii sunt pe mana mea...intra in contul meu dar, parinti lui m-au sunat sa-mi zica ca au nevoie de bani...le-am zis ca nu mai avem pt ca avem si noi cheltuieli.Au vazut ca nu o scot la capat cu mine l-au sunat pe el,iar el m-a sunat pe mine sa-mi zica ca trebuie sa le dam banii astia, ca el s-a saturat de certuri.....si ne-am certat oribil...si..:(( pana la urma m-am dus sa le dau banii.
Si asa fac in fiecare luna..kiar ieri m-a sunat socrul sa ma anunte ca trebuie sa le platesc duba( contravaloarea ei este cat un apartament cu 2 camere).Am prins o ura pe ei....nu ii mai suport.
Ei erau obisnuiti sa cheltuie tot salariu lu fisu...si-au renovat apartamentul si-au luat ce au vrut.Iar de cand au aflat ca vream sa ne casatorim eu sunt impotriva mea.M-am certat cu el pana acum foarte aprins..si degeaba ...l-am amenintat ca imi bag....in ea de casnicie si ca nu mai suport situatia asta.Imi spune mereu sa am rabdare ca " o sa fie bine".Kiar nu stiu ce sa mai fac...doar sa astept sa vina acasa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didi-anda spune:

ai spus ca ti-e mila de batranii pe care ii vezi la televizor...atunci ajuta-i pe ei cu bani si lucruri de care au nevoie, decat pe socrii tai..sunt atatia copii bolnavi care au nevoie de bani pt operatii....sunt atatia batrani muritori de foame....sinistrati....etc...ajutati-i pe ei! nu te supara ca te intreb...sotul tau nu stie cat sunt pensiile si salariile in romania? cum se descurca atatia oameni si ai tai socrii,care castiga mult mai mult, nu se descurca? sotul tau chiar nu realizeaza? cum sa lase apartamentul pe mai tarziu? voi nu trebe sa aveti casa voastra?familia voastra, copii vostri.sau vor sa stai cu socrii? aha..trebuie s-aibe socrii bani de cheltuiala. am inteles.
sotul meu le lua de toate in casa, le dadea bani si ei continuau sa se planga.nu le era destul.el credea ca ai lui nu aveau salarii bune si ii era mila de ei.am si eu multe patite cu ei..nici acum nu suntem in relatii bune! sotul s-a lamurit de ei dar dupa vreo 4-5 ani.in sfarsit si-a deschis ochii.ma gandesc ca si socrii mei vor ajunge batrani si poate nevoiasi. atunci ii voi ajuta. dar pana se descurca si au de toate, prefer s-ajut oameni care chiar au nevoie.
tu nu poti sa mergi la el?
eu cu sotul nu suntem in tara si ni-i tare bine ca suntem la distanta de ei.
sper sa-ti rezolvi problemele cat mai repede!trebuie sa ai foarte mare rabdare.trebuie sa vorbesti cu el mai des si sa-l intrebi ce planuri are de viitor si sa-l faci sa inteleaga ca-si face viitorul alaturi de tine si ca de-acum ce faceti, faceti pt voi.
toate cele bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabitzu37 spune:

Sincer, pe mine problema asta ma lasa perplexa! Am impresia ca exista oameni care fac copii cu intentia clara ca atunci cand acestia vor creste sa se urce in spinarea lor si sa-i calareasca. Cum este posibil asa ceva? Sunt de acord, e normal sa-ti ajuti parintii, dar de aici si pana la a le da tot salariul tau e cale lunga si mi se pare ca exista o problema grava in relatia parinte copil. Parintele vede in copil o sursa de venit si atat, putin ii pasa de viata acestuia, de faptul ca este tanar, la inceputul vietii si are mult mai multe nevoi decat doi batrani care ar trebui sa-si iubeasca fiul si sa-l sprijine in a-si forma o familie si a-si gasi implinirea pe toate planurile. Copilul in schimb, se confrunta cu o serioasa problema psihologica, aceasta dependenta de parinti, la o varsta la care ar trebui sa-si ia zborul si sa-si faca propria familie, ar putea fi diagnosticata intr-un fel pentru ca este o boala. Si cum de nu simte ca este folosit? Cum de nu se intreaba de ce parintii lui considera normal sa cheltuieasca banii munciti de el in loc sa-l indemne sa-si vada de sotie, de copilul care va veni si sa se ofere sa ajute si ei, nu cu bani, ci cu o vorba buna, cu dragoste si cu alte mici servicii pe care le pot face pentru fiul si nora lor? In cazul de fata nu cred ca acesti parinti isi iubesc fiul ci doar se folosesc de el ca de un bun al lor inoculandu-i, probabil, ideea ca le este dator pentru ca l-au facut si l-au crescut... Foarte trist!

Gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ipearina spune:

Adica voi n-aveti casa si stati cu chirie, iar socrii isi fac poftele pe banii vostri?! De ce nu le-ati zis: noi va luam duba, iar voi ne luati casa . Iar pe tine nu te suporta dinainte de casatorie tocmai pentru ca stiau ca vei incerca sa le pui frana la bani. Ei ar trebui sa fie cei care renunta la banii vostri si sa va sfatuiasca sa-i strangeti ca sa va luati casa voastra. Din pacate insa, va fi foarte greu sa-l schimbi pe sotul tau! Dar trebuie sa incerci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns calatoare spune:

Tre sa TE IMPUI. Certurile nu duc la nimic bun. Nu rezolvi situatia si te mai si enervezi degeaba. Ii spui sotului tau pe un ton calm ca de azi parintii lui nu vor mai primi nici un ban. Punct. Daca doreste sa mearga alaturi de tine, sa va luati o casa, sa fiti o familie fericita si implinita, va fi de acord cu tine. Daca doreste sa fie in continuare marioneta parintilor lui, sa-si faca bagajele.
Parerea mea este ca daca nu pui piciorul in prag si accepti in continuare sa te complaci in aceasta situatie, cel mai mult tu vei avea de suferit. Vei deveni si tu marioneta parintilor lui. Asta-ti doresti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyelana spune:

Tare e trista povestea ta. Nu zice nimeni sa nu ajuti parintii cand au nevoie (si eu le mai dau alor mei cate o suta doua cand au nevoie)dar de aici pana la a da tot salariul... Si mai stati si in chirie pe deasupra.
Cred ca ar trebui sa discuti serios cu otul si sa il faci sa inteleaga situatia.

Curaj

Dumnezeu sa ne ajute la toti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eu_eu spune:

Socrul meu mi-a zis in fata ca sotul meu e dator fata de ei..."cand era mic daca vroia lapte de cuc, indiferent de cat costa ii dadeam lapte de cuc"...asa ca acum el trebuie sa-i ajute pe ei...nu ii intereseaza ca are familie..."cine l-a pus sa se insoare?"...astia sunt socrii mei pe care imi vine sa-i strang de gat.
Socrela cand e cu mine il critica pe fisu ca e iresponsabil...ca e nu stiu cum....iar de fata cu el ..ma critica pe mine.
Cand ma duc la ei ...vreau s-o inregistrez pe telefon..sa auda si fisu cine e mama lui ...pe mine nu ma crede...ce spune-ti ...merge?
Nu exagerez?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Eu_eu, parerea mea este sa nu te mai certi cu sotul; spune-i, calm si frumos, explica-i ca tu asa nu mai poti continua, ca nu e corect nici fata de tine, nici fata de voi ca tot salariul tau merge in casa, pentru voi, si tot salariul lui merge la parintii lui. Adica, ok, ajuta-ti parintii, dar pune-le o limita; intai familia voastra, adica tu si el, apoi, din ce ramane (daca ramane ceva), poate sa isi ajute parintii; dar cere-i sa isi stabileasca bine prioritatile. Ca altfel, chiar daca tu acum ai banii si nu le duci parintilor lui, daca vede ca nu le duci, poate de luna viitoare, le va trimite el direct...singura solutie aici e sa ai o discutie cu el, dar fara nervi si isterii si sa vezi daca e dispus sa isi schimbe prioritatile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eu_eu spune:

M-a sunat sotul acu 1 h ...si ne-am certat :((...
Am scos banii din bank pt socrii mei dar nu le pot da acum pt ca mi s-a stricat frigiderul( e al gazdei) si trebe sa iau unul nou care sa ramana al nostru...normal ca o sa-l repar si pe al gazdei......dar eu nu am unde sa pun mancarea( bine ca e iarna..si frig afara)...
mi-a zis ca "eram sigur ca o sa faci ceva ca inrautatesti situatia"....( adik ca nu le dau banii acu) ca de ce nu mai astept pana vine el ...si o sa vedem....
\Dar el cand e acasa se duce si vb in particular cu ai lui..ceea ce ma scoate din minti..fetelor vi s-a intamplat vreodata sa va para rau ca v-ati casatorit?
Sunt ag ...vine craciunul...e oribil, si pe deasupra ma mai cert si cu al meu la tel din cauza socrilor.
I-am zis ca nu ii mai suport parintii...sa nu mai aud de el....mi-a zis ca de cate ori vorbeste cu mine nu se simte bine...i-am inkis telefonul si a sunat din nou...iar acelasi subiect..socrii....cum sa tii la soacra cand ea imi zice ca el s-a insurat cu mine doar sa-i faca in ciuda lu tasu si ca o sa-i para rau toata viata?....si cate mai cate ....iar in fata lui pisa ochii cu niste lacrimi de crocodili...o urasc din inima ...spuneti-mi si mie cu sa fac sa scap de socrii..poate aveti mai multa experienta la asa ceva...cum sa-l fac pe al meu sa-si bage mintile in cap?..cum sa fac sa nu ajung la divort?nu stiu ce sa mai fac ..si nu mai suport...

Mergi la inceput