Ce stiti despre Scoala generala 195?

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dana_elena spune:

Buna!
Dilema scolii alese am avut-o si noi anul trecut. Aveam ca si optiuni scolile 195, 199 si 21. Tinand cont de faptul ca am dorit ca baiatul nostru sa urmeze si cursuri de germana am optat pentru scoala 21. Si nu am regretat deloc. Ne-am putut inscrie fara absolut nici o problema, chiar daca strada noastra nu era arondata acestei scoli. Suntem multumiti atat de doamna invatatoare cat si de scoala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikydutza76 spune:

Am sa incerc sa va ajut eu un pic cu o parere despre scoala 195.Mi-aduc aminte cat de stresata eram si eu acum 2 ani pe vremea asta cu gandul ca vreau sa-l inscriu pe fimiu la 195 si nu stiam cum caci nici noi nu apartinem findca stam in Titan dar aproape de Mega image si apartineem de 21.Acolo nu am vrut si gata nu stiu de ce ca ar fi fost mult mai simplu copilul se putea duce si veni singur de la scoala fata de 195 unde trebuie dus cu masina in fiecare dimineata si luat de parintii mei care nu prea se descurca cu el, da asta e alta poveste.Deci cum spunea cineva mai sus, nu iese fum fara foc,intradevar am reusit sa intram cu ceva pile prin cineva care il cunostea pe director plus ca mi-am facut mutatie la o colega care apartine de scoala pentru a fi mai sigura.A intrat acum e in clasa a2-a la o doamna invatatoare pe care am cunoscut-o in prima zi de scoala,si facand o balanta merita cu varf si idesat in primul rand pentru ca aici chiar se face scoala, fimiu merge la o gramada de concursuri unde se vede adevarata valoare a copilului pentru ca fata de ce fac ei in clasa la euclid sau comper etc. sunt niste pb. pe care eu si sotul abia le rezolv.Intradevar anul asta s-a luat videoproiector,anul trecut imprimanta ,leptop ,nu stiu daca erau necesare sau nu dar desi ne descurcam destul de greu cu banii am dat de ficare data pentru simplu fapt ca nu sant eu omul ala care sa ma pun de craca sa ma cert cu lumea, nu am saracit cu un milion doua pe an dar poate copilului meu i-a fost mai bine a avut lucruri mai de calitate care l-au ajutat sa invete mai bine.Nu o data a venit acasa incatat ca doamna le-a pus nu stiu ce film cu animale la cunoasterea mediului sau le scoate la imprimanta tot felul de teste pentru concursuri.Deci parerea mea e ca merita stiu ca la noi in scoala se tin toate aceste concursuri si ceilalti copii de la alte scoli vin aici sa le dea.Nu fac reclama n-am nici o treaba e alegerea fiecaruia eu l-am dat aici desi ne-a fost greu sa intram si acum e greu cu transportul findca am vrut sa faca scoala si din partea asta eu sunt foarte multumita in rest traim in Romania deci.......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Ce renume isi capata scoala asta online

Am ambele fete la 195, nu apartinem cu domiciliul de ea, desi locuim aproape. Nu am dat nimic spaga ca sa fie admise.

Scoala are acum mai multe criterii de admitere, nu doar cel a domicilierii in zona aferenta. Asta este doar unul dintre criterii. Mai sunt altele, printre care: gradinita de la care vine are incheiat un protocol de cooperare cu scoala, copilul are frati in scoala, etc.

Invatatoarele bune au lista completa cam din ianuarie, februarie. Pe fiecare din ele le-am abordat direct, simplu, cu un buchet de flori, exprimandu-mi dorinta ca fiica mea sa ii devina eleva. A fost suficient. Si nu m-a intrebat nimeni daca's intelectuala sau nu, apropo de ce scria cineva mai sus...

Asa numitul "after-school" de doar 2 ore este absolut optional. Fetele mele nu s-au folosit de el si nu au suportat nicio consecinta de genul celor insirate aici.

Am cotizat pentru dotarea clasei cam in fiecare an, asta e adevarat, dar nu sume imense, iar copiii chiar s-au folosit de dotari. Fondul clasei e stabilit de parinti, nu impus de invatatoare. Mai exista si fondul scolii, asta e 50 lei anual - si e colectat si gestionat de organizatia de parinti a scolii, nu de cadrele didactice.
Profesorii din gimnaziu, intr-adevar, refuza sa primeasca cadouri.

Sper sa fie de ajutor ce-am scris. Prea multe exagerari circula despre scoala asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denise spune:

Buna!
Incepand din toamna, fetita mea va merge la scoala 195; o sa locuim in zona, vom fi arondati la aceasta scoala, deci, am luat decizia sa o inscriem aici. Mesajele postate aici mi-au fost, de asemenea, de mult ajutor. As putea oare sa rog pe mamicile care au copii deja la scoala sa imi dea cateva detalii despre programul after-school: unde se fac orele, cu cine (cadre didactice din scoala), daca merita, eventual cat costa (intrebarea magica).
Va multumesc mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikydutza76 spune:

After school,practic nu exista ,exista acele doua ore adica de la 12 la 14 care costa 20 de lei pe zi unde fac numai temele fara mancare.Acele ore se fac de regula in clasa lor cu doamna lor invatatoare.Exista si clase unde dupa 12 intra cei de dupamiaza, si in cazul asta trebuie sa isi care lucrurile in alta care e libera,noi am avut noroc si numai vine nimeni dupa ei.Poti opta pentru un after in zona care sa o ia de la scola si seara ramane sa o iei tu,asta daca iti permiti pentru ca costa undeva la vro 700 lei minim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denise spune:

Iti multumesc mult pentru raspuns, mikydutza! Aceste sedinte de 2 ore(pentru teme) sunt zilnice? Ai idee daca sunt eficiente?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

20 lei/zi de copil pentru teme inseamna cam 400 lei pe luna.

Adica invatatoarea ia de la 10 elevi, sa zicem, 4 000 lei/luna. Dumnezeule! Ma mut si eu la scoala aia!





Clasa a IV-a B

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikydutza76 spune:

Orele se tin in fiecare zi,(sunt copii care raman zilnic) sau numai atunci cand nu ai cu cine lasa copilul ramane la latitudinea ta daca vrei sa platesti pe saptamana sau ii dai copilului bani la el atunci cand stii ca nu te poti duce la 12 sa o iei.Despre eficienta nu stiu ce sa zic e vorba de temele pentru acasa probabil ca din clasa a3-a se poate vorbi despre ceva ce nu poti face tu cu ea acasa si poate doamna sa ii explice mai bine,pana atunci sunt usoare si ei practic isi fac temele singuri doamna doar ii verifica.Despre banii respectivi nu stiu ce sa zic dar nu cred ca merg in buzunarul doamnei,poate primeste o parte din ei nu stiu exact si mai bine tac din gura.Si mie anul trecut cand ne-au spus mi s-au parut f multi bani dar cine n-are alternative asta e.Eu am noroc avem bunici desi se mai supara pe el ca e "obraznic" si il mai las cateodata dar rar ca nu ne permitem si mai mult nu prea e prieten cu mancarea si totusi sa stea pana la 2 nemancat e destul de mult(sandvisul e neatins intodeauna)asa la mamaie n-are de ales si la 1 papa mai cu scandal da asta e.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denise spune:

Multumesc mult pentru raspuns!
O ultima intrebare, cu scuzele de rigoare: exista cumva activitati extrascolare in cadrul scolii? Ma refer la ceva cursuri de desen, muzica, sport...ceva care sa dea o ocupatie in plus copilului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurash1 spune:

Asaaa... in urma incercarii de a ne inscrie la 195, rezultatul a fost: "aa nu sunteti in circumscriptie? am afisat lista strazilor arondate...puteti sa va faceti viza de flotant" ...

ca veni vorba...se ofera cineva? ...platesc

Mergi la inceput