tratament hormonal pt. prolactina marita

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

Prolactina se considera functie de metoda de analiza, pentru ca fiecare laborator are un mod de lucru propriu. Asa ca, pe foaia de rezultate se da (asa ar trebui) limitele max si min in care trebuie incadrata valoarea resp. O "tumoare" este cam impropriu spus, este un adenom hipofizar daca valoarea prolactinei depaseste de 4ori valoarea max admisa. Dar acestea se pot trata si nu trebuie sa va speriati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine4ever spune:

Ciao fetelor
Chislauriana : si eu am fot pe Dostinex de trei ori cite trei luni dar cum le opream cum imi crestea PRL , acu am optat si eu pt Fiv la Szeged (din pacate si alte motive ne indeamna sa fei singura sansa - si sotu are probleme cu gigeii) si dr-ta de acolo mi-a indicat Bromcriptina. P elinga ca mi-e rau rau dar sper saimi treaca , doar nu si eu priam , si daca nu Doztinex imi oscial is curioasa cum va fi cu Bromcriptina. In mai de imi vine ciclul inainte de 24 (atunce am programarea) am sa mai recoltez PRL in ziu a2 sau 3(asa si cerintele de acolo) si am sa iti comunic valorile. Si eu si foarte curioasa cum raspund al acest tratament. si ti doresc si te succes.
pe toate

Dana Vio: m-ai mai linistit un pic cu adenomuld ehipofiz ca si sotu din pacate sufera cu PRL mare si chiar mare( eu zic ca ii pe baza de stres, fiind si o fire mai emotiv, si sensibil...)si avind inantecedente deja dou ature de tratament am intrebat-o pe dr-ta endocrinoloaga dac sa ne gindim la adenom de hipofiza si mi-a raspuns ca de nu ii scada da ne putem gindi al adenom. Dar valorile is crescute doar cu 200 mai mult peste limita maxima. Voi ce ziceti sa ne ingrijoram? sau sa eliminam stresul ep cit e posibil?
Va doresc si vou asucces la capitolul bebici.


DM

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marush spune:

Multumesc pentru raspunsuri magdadomokos.Noi am fost la Dr. Soare si acum facem tratament. La sotul meu diagnosticul a fost azoospermie dar la Dr Soare am vazut spermatozoizi putini, probabil nesemnificativ pentru o analizare obisnuita (Probabil ca de-aia a fost si rezultatul 0).Acum luam dostinex pentru prolactina marita amandoi si el mai ia detralex pentru varicocel. Mai ia si multi macca, branca ursului, coada soriceluilui. Valoarea prolactinei la sotul meu este 13.66ng/ml nu f mult peste limita. Nu mi-ai spus nici acum in ce fel cazul vostru e asemanator cu al vostru: azoo? prolactina?varicocel? si cat de mari sunt problemele. La noi toate sunt mici, adica nici una nu ar putea fi cauza acestui nr fff mic de spermatozoizi.
Am dat termen de 6 luni pentru tratament, daca nu exista evolutie incepem sa ne interesam de FIV.
AM MAI FACUT SI TRATAMENT CU SUMAMED, UN ANTIBIOTIC PUTERNIC, cu toate ca SPERMOCULTURA SI UROCULTURA AU FOST CURATE. Am hotarat sa vedem ce efect are antibioticul asupra spermei si inainte sa mai facem o spermograma la Dr Soare a luat doxicilina 10 cpr..am vazut mai multicei dupa 1 saptamana de tratament-asa ca am hotarat sa vedem ce se intampla dupa tratamentul cu sumamed. Vom repeta dupa Pasti SPERMOGRAMA. Cam atat despre noi.
Astept vesti si mai ales astept raspunsul la intrebarile mele!
Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine4ever spune:

Marush asemanarea problemei noastre cu ale voastre este oligozoospermie cu astenospermie severa, deci tot ceva a semanator, apoi si prolactina foarte mare la sotu, la mine usor doar crescut cica pe baza de stres, de a ceea doctorita endocrinolog nu mi-a dat nici un tratament pt prolactina dar am luat legatura la Szeged pt Fiv si mi-a u spus ca trebuie sa scad prolactina si la mine deci iau si eu Dostinex. Sotu ia in continuare Dostienx plus eurytox pt ca sufera si cu tiroida. De spermogram si cultura am zis ca nu o facem deocamdata ca doar pe 24 mai trebuie sa mergem la prima intilnire si om face doar cu putin timp inainte sa fie proaspat rezultatul
Is tare curioasa si de spermogram supa atita dostienx si de cultura. De are om incepe si noi cu ceva antibiotic, doar se face si antibiograma in caz de e pozotiv testul. Nu prea as vrea sa ii dau de la mine antibiotic ca la vremea lui de soacra a fost indopat de antibiotice pt orice prostie (chiar si pt ca vien iarna) si nu vrea sa se obisnuiasca cu ele, de s eintimpla ceva mai grav si are rezistenta ce va face......Acu is foarte curioasa in mai ce vom face, ca so ovulatia mea ii cam nasoala si cred cas tot din cauza prolactinei. Mi-au dat sibromcriptina acu de o saptmaina dar mi-a fost foarte rau de era sa ajung la urgente si l-am intrerupt , dupa pasti am sa vad daca mi-a scazut ceva de al brc. de nu continui cu dostinex.
Cred ca m-am lungit prea tare cu povesti. De is ceva noutati am sa iti scriu.
Dar te rog sa ma ti si tu al curent. Si mult succes, DD sa va ajute.

PASTE FERICIT SI IMPLINIREA TUTUROR DORINTELOR SI LINISTE IN SUFLET VA DORESC.

DM

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine4ever spune:

[red]PATE FERICIT SI LINISTE IN SUFLET VA DORESC PENTRU TOATE[/red]

DM

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chislauriana spune:

PASTE FERICIT SI MULTA LUMINA IN SUFLET.HRISTOS A INVIAT.......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deeapui spune:

Am o pritena care se confrunta cu aceasta problema: prolactina marita. Cea mai mare valoare a fost de 1266 in conditii de maxim 600 si ceva. A facut vreo 3 RMN-uri pentru a elimina posibilitatea unui adenom hipofizar. Din fericire nu a avut asa ceva. Aceasta prolactina mai are legatura si cu tiroida - se influenteaza una pe alta, insa nu neaparat asta e cauza principala. Printre alte analize si-a mai facut si radiografie de sha turceasca. RMN-ul si radiografia au iesit ok, cu tiroida era cu valori normale (sufera de o hipotiroidie dar pe care o trateaza) asa ca doctorii nu au prea stiut sa zica din ce cauza este aceasta valoare marita a prolactinei. Ideea e ca i s-a dat tratament cu bromocriptina - 2 pastile pe zi. Dupa aproape juma de an de tratament prolactina i-a revenit in valori normale. La inca juma de an (dar numai dupa vreo 2 luni de incercat facut bebe) a reusit sa ramana insarcinata. Din pacate, a fost o sarcina molara, si asa ca a pierdut sarcina. Insa nu prolactina este cauza. Si oricum bromocriptina se poate lua si pe sarcina, iar in cazul ei o va lua toata viata daca vrea sa isi tina prolactina in valori normale. Doctora ginecoloaga i-a spus ca bromocriptina se poate lua fara probleme pe sarcina, fara sa afecteze fatul (despre Dostinex nu stiu nimic, insa am citit de la voi ca nu se ia pe sarcina ptr ca da malformatii).
Doctora endocrinoloaga care o tine sub observatie i-a spus ca a avut un caz la o femeie care avea valori mult mai mari ale prolactinei (facea tratament cu 12 pastile pe zi - da da ati citit bine si io am scris la fel - 12) si care a ramas insarcinata, pe sarcina i-au scazut doza mai intai la 8 pastile/zi si ulterior la 4 si a reusit sa nasca un bebe frumos si sanatos.
Intr-adevar la inceputul tratamentului a avut si ea ceva probleme - ameteli, greata, insa dupa cateva zile organismul s-a obisnuit cu tratamentul si nu a mai avut nici o problema.
Asa ca se pare ca se poate ramane insarcinata dupa tratamentul cu Bromocriptina. Fruntea sus si multa bafta!

Deea, Alex si bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

Da fetelor, eu am rams in urma tratamentului cu brocriptina. Am luat vreo 2luni si Dostinex, dar mie nu mi-a facut bine deloc, aveam CM la 24, 18 si 13zile!
Dupa 2luni de brocriptina, clostilbegyt si prednison sunt in 15sapt!
Si eu aveam PRL mare si FSH mare, dar am reusit!
Ceea ce va doresc si voua.
Nu mai stiu cine a intrebat, dar da, PRL creste mult datorita stresului!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denis spune:

Buna fetelor,

Ma bucur pentru cele care ati avut rezultate in urma tratamentelor naturiste.
Am si eu o problema si va intreb ca poate aveti mai multa experienta....
Acum vreo 2 zile am simtit niste intepaturi si dureri la sanul stang (unde am o mai vezche mastoza pentru care iau relativ periodic, vit e, muguri de zmeur, etc).
Intepaturile si durerea mai surda sau mai ascutita au durat cam o zi....m-am speriat un pic si am trecut si la presarea sanului, sa-l verific. L-am stors putin si a iesit din el secretie alb - laptoasa, asa ca si colostrul. N-am mai avut niciodata asa ceva!
Durerile au disparut, au trecut vreo 2-3 zile de atunci, mai simt rar cate un junghi in zona, dar cam o data pe zi daca storc" sanul iese cate o picatura de secretie. Doar o data cel mult de 2 ori/zi. In rest chiar daca storc sanul mai des nu iese...
Oare ce o fi? M-am cam speriat ar trebui sa merg la un control nu? O fi prolactina marita? Sau doamne fereste...mi-e si frica sa ma gandesc...!!!!

Voi ce ziceti?

Denisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lilicica spune:

Pentru prolactina marita a mai luat cineva pastile vitex fruit care contin(vitex agnus castus)?

Mergi la inceput