invatam sa citim...cum?

invatam sa citim...cum? | Autor: flaviutza

Link direct la acest mesaj

Imi cer scuze ca ma bag ca musca in lapte,dar am si eu o rugaminte pt mamici cu pitici mai marisori putin, mai experimentate si mai pline de imaginatie. cum trecem de la faza de citit pe litere la cititul propriu zis? cum o fac sa isi dea seama ce citeste ? pt ca stie deja ca acolo e un cuvant, ma intreaba tot timpul dupa ce il "litereaza" ce cuvant e acolo.
noi suntem la faza asta(linkul de mai jos,din semnatura personala primul film"citim si noi putin"

cum trecem de faza asta?

ALEXIA,2 ANI ,7 LUNI
http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Ha, ha, eu ziceam ca fetita mea a inceput prea repede sa citeasca, inainte de 5 ani, iar tu vrei inca dinainte de 3 ani!
Dar nu-i bai, eu nu te critic, desi se vor gasi si voci din astea. Insa eu stiu ca fetita mea niciodata nu a facut nimic fortata, iar daca a avut chemare catre o activitate a deprins-o din zbor. Si probabil ca asa e si fetita ta.
Probabil ca si la noi succesul a venit tot pentru ca am inceput devreme, nu am insitat dar am introdus-o in lumea literelor si cartilor, pentru ca cum sa-i fac scandal ca in loc sa doarma, citeste.
Fetita mea a inceput sa citeasca mai intai in engleza, cu carticele de la gradinita, carticile care se bazeaza mult, mult pe repetitie. Cuvinte scurte, propozitii scurte si tot asa, fiecare carticica ii introducea cate un cuvant nou.
Cu romana am lucrat diferit, dupa litere au inceput silabele, si tot cu repetitie, apoi cuvinte simple, asemanatoare, dupa modelul englezesc: pa - ca - la - ta, masa - casa - lasa - pasa sau mama - masa, mere - pere, etc.
Mult timp ii scriam cuvintele despartite in silabe, mai intai si cele scurte, apoi doar pe cele lungi.
Si totusi cu romana am observat ca mai usor i-a fost sa scrie si mai apoi a invatat sa citeasca.
Acum citeste foarte bine in engleza si destul de bine in romana.
Mi-am adus aminte ca de cate ori desenam impreuna eu scriam pe desenul meu ceea ce desenasem: casa, floare, fata, etc, si uneori avea si ea chef sa faca treaba asta.
Sau i-am printat poezii pentru copii si la sfarsit ii scriam pe pagina cateva dintre cuvintele din poezie, si ii lasam si ei loc sa le scrie: fetita, pisica, pui, mama, etc. Sau inventam alte exercitii: sa incercuiasca litera e din primul rand al poeziei, litera b din al doilea rand, etc.
De cate ori ii citeam urmaream pe carte cuvintele cu degetul, pentru ca ea sa le si auda si sa le si vada in acelasi timp.
Eu m-am inspirat mult si din carticele in engleza cu exercitii pentru prescolari. La gradinita am vazut ca mai aveau o metoda: pe fiecare obiect era lipita o eticheta cu denumirea sa: oglinda, usa, chiuveta, masa, scaun, etc, copiii invatand astfel sa fotografieze cuvantul si sa-l recunoasca mai apoi.
Daca imi mai aduc aminte o sa-ti mai scriu.
Succes cu micuta cititoare!

Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Parerea mea e sa lasi invatatoarea sa-si faca treaba...

Claudia
Poze parinti
Poze Mara si Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxali spune:

Off si cand s-o duce la scoala o sa faca precum al meu, termina repede ce are de scris si dupa se plictiseste...noroc ca invatatoarea il lasa sa faca ceva in plus un desen ...

Ali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

ia un abecedar... se incepe cu A parca dupa vine M... nu mai retin... citeste cuvantul pe litere; m a ma ma
- se pune in silabe: ma- ma
- se leaga cuvantul: mama
... nu se invata alfabetul litera dupa litera:: a, b, c, d, e,... ci are o ordine anume ca sa poata sa formeze cuvinte usoare... daca vrei sa incepi cu fetita recomand abecedarul, iti va fi de folos la invatat sa citeasca.


incearca si linkul asta: http://www.abecedar.com/cuprins.html


Sanatate si numai bine


Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian
www.dotphoto.com/go.asp?l=gabbriela&p=gabbriela" target="_blank">1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
www.freewebs.com/gabbriela_nicole/" target="_blank">
scaune de masina pt copii

Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow. - Plato

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Flaviutza, eu nu ti-as recomanda sa o stimulezi sa invete sa citeasca de pe acum...
Nu ca nu ar putea...dar nu ii foloseste la varsta asta!!!!

Ai putea sa incerci multe alte lucruri folositoare si mai practice la 2-3 ani!!!!
Incearca sa ii dezvolti imaginatia prin desen (ca am vazut ca are talent) si tot felul de lucruri de indemanare ...





It is not giving children more that spoils them; it is giving them more to avoid confrontation

Sinzi, Radu si David bomba pisaloaga
:
varsta, poze, D-ale lui David
Imagini...fotografii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Cred ca, la varsta asta, cea mai indicata este dezvoltarea vorbirii in limba materna, eventual introducerea unei limbi straine. Si baietelul meu stia alfabetul la 2 ani si, daca tot stia toate literele, faceam un joc: spuneam impreuna cat mai multe cuvinte care incep cu o anumita litera. Intre timp jucam jocul asta si in germana, pe masura ce apar cuvinte noi in vocabularul lui.
Chiar nu mi-am pus problema sa-l invat sa citeasca de pe acum. Are tot timpul.
Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002
Cresc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

mersi mult pentru raspunsuri! eu am o idee fixa in cap : copilul face exact ce vrea el, asa am invata-o de mititica. vrea afara, mergem afara(mi s-a intamplat si la ora 10 sa ceara),vrea sa ne jucam cu patura de-a leaganul, ne jucam, vrea geaca maro afara, i-o dau, vrea sa invete sa citeasca, incerc sa o invat. acum sa nu va inchipuiti, Doamne fereste ca pun copilul numai la activitati din astea savante. fac cu ea exact ceea ce isi doireste ea sa faca.(de exeplu in acest moment isi face curat in dulap, adica rastoarna toate hainele .

si eu am fost genul de copil educat exact ca fi-mea, si da, stiam sa citesc si sa socotesc cu mult inainte de scoala, si nu m-am plictisit niciodata.un copil curios si motivat nu are cum sa se plictiseasca la scoala(daca si invatatoarea nu-l lasa sa lancezeasca). daca esti curios din fire, si la 80 ani ai ceva nou de invatat.

da, eu merg pe teoria(verificata pe mine si pe alti copiii), recent lansata ,cum ca pana pe la 3 ani se realizeaza efectiv conexiunile intre neuroni.ce raman pe langa, mor pana la varsta de 7 ani(am vazut documentare super tari realizate pe tema asta).

super tare ideea cu abecdarul! uite ca nu ma gandisem la ceva atat de simplu si eficient!!!
mersi mult, inca o data!

ALEXIA,2 ANI ,7 LUNI
http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Citeste i tu mult! Eu Ralucai i am citit in fiecare seara si urmaream cuvintele cu degetul ( engleza) si dupa seri si seri intr o seara mi a zis" mami hai sa incerc eu sa ti citesc". Si acum citim in fiecare seara ( prefera cititul tv ului} dar fiecare ptr ea.

corinadana mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

flaviutza, eu spun ca bine faci.. fiecare copil are limitele lui si fiecare stie ce vrea.. dar sa ai grija cand incepe scoala sa nu fie abandonata in clasa ca ea stie si sa se ocupe de altii si de ea nu, sa nu decada cand incepe scoala.

Sanatate si numai bine


Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian
www.dotphoto.com/go.asp?l=gabbriela&p=gabbriela" target="_blank">1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
www.freewebs.com/gabbriela_nicole/" target="_blank">
scaune de masina pt copii

Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow. - Plato

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

Flaviutza, este o mare diferenta intre a sti literele si a citi. Retinerea formei literei si asocierea ei cu cu sunet este un exercitiu pe care majoritatea copiilor dezvoltati normal pot sa-l treaca daca te ocupi putin de ei. De aici pana la citire calea este ceva mai lunga.
Trebuie sa nu sari sub nici o forma peste SILABISIRE. Ia cuvinte din viata de zi cu zi si pune copilul sa le desparta in silabe.
Apoi exercitii de tipul: cu ce litera incepe cuvantul sau cu ce litera se termina cuvantul.
Apoi un alt exercitiu este rimarea: copilul sa inteleaga ca masina se termina cu silaba "na" si sa poata gasi un cuvant simlar, care rimeaza cu masina "benzina".
Apoi, pasul 2 este sa inteleaga ce grupuri de litere intra in fiecare silaba.
Apoi sa poata sa-ti spuna pe litere cuvinte din viata cotidiana. Oral, fara sa le vada scrise.
Apoi se poate vorbi de citire.
Eu nu am trecut cu Vladut de aproape 6 ani la citit (desi recunoaste toate literele de tipar si scrie unele cuvinte usoare) dar am facut foarte multe exercitii din categoria celor mentionate mai sus plus dezvoltarea vorbirii (concurs de sinonime, gasiti cat mai multe cuvinte care incep cu litera cutare, fraze vesele de tipul "spal vesela" si "sunt foarte vesela astazi",). Trebuie sa mentionez ca aceste asa-zise exercitii le fac in timp ce gatesc ceva pe la bucatarie iar copilul coloreaza sau cand mergem amandoi la o prajitura si "stam de vorba" sau cand este invitat in camera mea "la ceai" sau cand ma provoaca el. Radem mult in timpul jocurilor, glumim si "ne jucam" cu cuvintele. Si-i citim zilnic ceva, avem mereu grija sa-i cumparam carti atractive, etc.

Cred ca este mult mai bine ca in stimularea unui copil prescolar sa se puna accentul pe acele activitati care de obicei nu se fac la scoala romaneasca (si e pacat) decat pe chestii cum sunt cititul si socotitul care (chiar daca "dau bine" in fata vecinilor si prietenilor)se fac foarte bine la scoala (chiar prea bine). Astfel toata lumea are de castigat, pentru ca se foloseste timpul liber (mult) al prescolarului pentru a-i fixa notiuni si concepte pe care la scoala nu va mai avea nimeni timp sa i le predea.

alice simon

Mergi la inceput