Vreau un filtru de cafea bun si ieftin!

Vreau un filtru de cafea bun si ieftin! | Autor: 2mamy

Link direct la acest mesaj

Fetelor dragi,recomandati-mi si mie un filtru de cafea care sa fie bun si sa nu coste prea mult.Care e totusi diferenta la filtrele astea?Nu toate fac cafea buna?Dar de filtrele de aragaz ce parere aveti?Eu beau cafea ness ,dar mai am musafiri care beau doar naturala si nu vreau sa ma fac de rusine(nici nu stiu sa fac o cafea buna,de aceea ma gandesc la un filtru).Pe aragaz mi se pare cam aiurea s-o fac.Astept sfaturi,recomandari pt o cafea buna naturala.Si n-as vrea sa investesc prea mult intr-un filtru avand in vedere c-o sa-l folosesc doar la musafiri.Multumesc.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

In principiu oricare e bun. Dar se infunda datorita calcarului din apa. Daca vei folosi apa filtrata nu se va mai infunda.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2mamy spune:

daniela,esti draguta,dar as dori daca poate cineva sa-mi recomande un filtru mai ieftinut de care e multumit.Astept sugestii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Noi folosim filtru pe aragaz, dar are capacitate numai 3 cestii nu prea mari. Cand avem musafiri, e complicat.
Insa ma gandesc sa imi iau un expresor. Cafeaua iese mult mai buna, iar aparatul nu e cu mult mai scump decat un filtru. Sunt expresoare, la preturi rezonabile, care au si filtru (poti face si ceai si cafea la el).
Cat despre problemele cu apa - daca iti iei totusi un filtru, vezi ca in magazine exista niste prafuri pentru curatare (cum e Calgonul pentru masina de spalat, la fel sunt si pentru filtre).
La caracteristicile astea:
-1370 W - 1630 W
-220 - 240 V
*Expresor:
-Capacitate: 4 ce#351;ti
-Adaptor pentru 2 ce#351;ti
-Regulator arom#259; AROMA CONTROL
-Vaporizator turbo
+
*Filtru:
-Capacitate: 12 ce#351;ti
-Filtru permanent
-Supap#259; antipic#259;turi
-Plac#259; pentru înc#259;lzire antiaderent#259;
-Vizor pentru nivelul apei
preturile pleaca cam de la 1 mil jumate mai no name, catre 2 mil jumate de marca. Sunt si modele mai ieftine (putere mai mica, presiune mai mica)


Anca si papusica Eliza (26.august.03)
Eliza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DOR spune:

Fetelor, in we m-am innoit cu o cafetiera Tefal...imi doream un filtru nou, dar nu stiam daca sa trec pe espresso sau nu. Intre timp m-am lamurit ca nu-i de mine espresso, nu pot sa ma rezum la una mica si otravita , imi plac cantitatile mari de cafea.
Hai sa-l inauguram , imi trimit sotul dupa o cafea Lavazza , daca- i "bal sa fie bal",si-am preparat o cafea beton, de ma luase bataiala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2mamy spune:

quote:
Originally posted by ankalaura

Noi folosim filtru pe aragaz, dar are capacitate numai 3 cestii nu prea mari.
Anca si papusica Eliza (26.august.03)
Eliza




Iese buna cafeaua la filtru pe aragaz?Chiar azi ma gandeam la unul dinasta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2mamy spune:

quote:
Originally posted by DOR

Fetelor, in we m-am innoit cu o cafetiera Tefal...imi doream un filtru nou, dar nu stiam daca sa trec pe espresso sau nu. Intre timp m-am lamurit ca nu-i de mine espresso, nu pot sa ma rezum la una mica si otravita , imi plac cantitatile mari de cafea.
Hai sa-l inauguram , imi trimit sotul dupa o cafea Lavazza , daca- i "bal sa fie bal",si-am preparat o cafea beton, de ma luase bataiala.



Bravo tie!sa-l stapanesti sanatoasa!Cat te-a costat noua achizitie?????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Am folosit aproape 2 ani un filtru no-name luat din obor la vreo 150.000 lei. Singura lui problema a fost depunerea calcarului de care am scapat cu 1 l de otet. Si l-am folosit zilnic, nu doar pt musafiri. Ce-i drept in ultima vreme trebuia curatat cu otet cam odata pe luna.
Apoi am primit un aparat expresso si am pus filtrul (functinal inca)in debara.
..de asta ti-am spus ca nu prea conteaza marca. Si ca e importanta ca apa folosita sa fie dedurizata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2mamy spune:

quote:
Originally posted by daniella4

Am folosit aproape 2 ani un filtru no-name luat din obor la vreo 150.000 lei. Singura lui problema a fost depunerea calcarului de care am scapat cu 1 l de otet. Si l-am folosit zilnic, nu doar pt musafiri. Ce-i drept in ultima vreme trebuia curatat cu otet cam odata pe luna.
Apoi am primit un aparat expresso si am pus filtrul (functinal inca)in debara.
..de asta ti-am spus ca nu prea conteaza marca. Si ca e importanta ca apa folosita sa fie dedurizata.

Daniella si Alexis 18 nov 2004

"Da-mi Doamne puterea sa schimb ceea ce poate fi schimbat, taria sa accept ceea ce nu poate fi schimbat si intelepciunea sa fac diferenta"


am inteles acuma ce vroiai sa spui

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anelize spune:

quote:
Originally posted by daniella4

Am folosit aproape 2 ani un filtru no-name luat din obor la vreo 150.000 lei. Singura lui problema a fost depunerea calcarului de care am scapat cu 1 l de otet. Si l-am folosit zilnic, nu doar pt musafiri. Ce-i drept in ultima vreme trebuia curatat cu otet cam odata pe luna.
Apoi am primit un aparat expresso si am pus filtrul (functinal inca)in debara.
..de asta ti-am spus ca nu prea conteaza marca. Si ca e importanta ca apa folosita sa fie dedurizata.

Daniella si Alexis 18 nov 2004

"Da-mi Doamne puterea sa schimb ceea ce poate fi schimbat, taria sa accept ceea ce nu poate fi schimbat si intelepciunea sa fac diferenta"



Cu un litru de otet si atat???? Nediluat cu apa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

quote:
Originally posted by anelize

quote:
Originally posted by daniella4

Am folosit aproape 2 ani un filtru no-name luat din obor la vreo 150.000 lei. Singura lui problema a fost depunerea calcarului de care am scapat cu 1 l de otet. Si l-am folosit zilnic, nu doar pt musafiri. Ce-i drept in ultima vreme trebuia curatat cu otet cam odata pe luna.
Apoi am primit un aparat expresso si am pus filtrul (functinal inca)in debara.
..de asta ti-am spus ca nu prea conteaza marca. Si ca e importanta ca apa folosita sa fie dedurizata.





Cu un litru de otet si atat???? Nediluat cu apa?



Exact, am turnat un litru de otet si i-am dat drumul pana l-a filtrat pe tot. Miroase rau, dar asta e. Apoi am pus inca 2 filtre cu apa sa scap de urmele de otet si gata.

Mergi la inceput