Copilasii din 2002 (30)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristina22 spune:

salutare, salutare!!

si Andrei a avut serbare si s-a descurcat minunat, dat fiind faptul ca e primul an la gradinita!! A avut un rol in sceneta, i-a zis mosului poezia fara emotii. La intrebarea mosului<ce te faci cand vei fi mare?> a raspuns, fara ezitare <militar>.Insa, probleme am avut cand a trebuit sa ducem inapoi costumasul de print pe care l-a purtat la serbare. A plans, de mi se rupea sufletul, incat am vrut sa ma duc sa-l cumpar, dar pana la urma ne-am inteles ca-l tinem la centrul de inchirieri pana la serbarea viitoare

CRACIUN FERICIT SI MOSUL SA VA ADUCA FIECAREIA CE VA DORITI![



cristina si nazdravanul Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

David nu prea stie ce vrea sa se faca cand va fi mare...cred ca nu are inca notiunea de meserii!!! hihi....

De curand spune ca doctor, dar cred ca din cauza ca i-am cumparat o trusa medicala...si mai nou ne consulta pe toti pe rand!!!! hihi...



It is not giving children more that spoils them; it is giving them more to avoid confrontation

Sinzi, Radu si David bomba pisaloaga
:
varsta, poze, D-ale lui David
Imagini...fotografii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns light spune:

Liviu de vreo 2 ani incoace tot sofer de logan vrea sa fie, nu mecanic, nu proiectant, nu designer, nu director de magazin de masini, el vrea sofer pentru ca vrea sa conduca masina si cu asta basta. Ramane de vazut ce va vrea sa se faca, dupa ce va lua permisul auto.


fara drept de semnatura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadina spune:

La subiectul ce vrei sa te faci cand vei fi mare, Carina m-a dat gata acu vreun an cand mi-a spus "eu cand o sa ma fac mare vreau sa ma fac...mica". Zau ca si eu as vrea.
Nadina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Servus.
Am intrat si eu pe fuga sa va urez un Craciun fericit! Sa va aduca Mosul tot ce va doriti, fericire, sanatate, impliniri, dragoste, armonie... Ca are el de unde, umbla numai cu sacul plin!
Noi deja ne-am facut bagajele pentru un tur pe la bunici, ne intoarcem joi, dupa care incep pregatirile de Revelion... Stefan este extrem de incantat ca plecam, ii place sa calatoreasca, sa ne plimbam, sa vedem, sa auzim diverse... Daca ar fi drumurile mai bune si mai drepte, am tot merge prin tara! :)
Pe Stefan nu l-am intrebat niciodata ce vrea sa se faca atunci cand va fi mare.
Aaa, se discuta intr-un topic despre memorare, ca nu este chiar o forma de invatare, ca nu este ok sa memorezi poezii... Eu am o parere putin diferita. In liceu (pedagogic) am invatat ca de fapt memorarea nu trebuie sa se desfasoare mecanic, ca este o buna modalitate de a comunica celor mici (si mari) diverse informatii (despre animale, pasari...), sau de a consolida unele informatii (se stie ca in vechime multe informatii au circulat sub forma orala, rima usurand mult acest transfer..), il pune pe copil in situatia de a "juca" (trebuie sa foloseasca mimica, gestica potrivita, trebuie sa isi invinga teama de a recita in public...). Stefan este un recitator bun, intelege ceea ce recita (i-au fost explicate expresii, termeni), foloseste in limbajul uzual ceea ce intalnim in poezii (o buna modalitate de imbogatire a vocabularului). Uneori Stefan chiar inventeaza variante noi de poveste sau le scurteaza o anumita parte intr-un mod "personal", folosind modele din poeziile invatate (care sunt uneori "epice"). Nu stiu ce mi-a venit a scriu despre asta aici. Poate ma gandesc la faptul ca Stefan are inclinatii spre partea "orala" a dezvoltarii personale, ii place sa vorbeasca mult si sa fie ascultat, este exigent cu exprimarea lui si se corecteaza cand pronuna gresit un cuvant, vine cu cartile dupa el prin casa sa ii citim, "inventeaza" cuvinte si se amuza cand aude ca cineva se exprima gresit, ii corecteaza pe cei care gresesc. Cine stie ce "om de litere" pup seara de "noapte buna" :).
Si mie mi se pare excelenta ideea cu sahul, va primi cat de curand si Stefan un sah. Au parintii mei unul din lemn, frumos, il atrage, dar ca se joace "de-a castelul" :).
Va pup,
Nicoleta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Va doresc un Craciun fericit alaturi de cei dragi!

Robert numai de Mos si de cadouri vorbeste, deja si-a cam pierdut rabdarea. Ne-a intrebat cum va putea veni Mosul cu sania daca nu-i zapada. Pana la urma tot el a zis ca va veni cu trasura trasa de reni, nu cu sania. Asta e, trebuie sa se adapteze Mosul.
Ieri era cat pe ce sa ramanem fara brad (am asteptat si noi pana-n ultima clipa), la magazinul de la care cumparam de obicei se vandusera aproape toti si cei ramasi nu erau prea aratosi. Pana la urma am luat in alta parte si, desi am dat dublu pe el, a meritat - are foarte multe crengi si chiar miroase a brad! Aseara l-am ornat si-a fost mare veselie.
Robert si-a facut o lista cu ce vrea sa-i aduca Mosul si, cand, la un moment dat, l-am avertizat ca nu-i cuminte si ca s-ar putea ca Mosul sa mai renunte la unele articole, a spus linistit ca nu-i nimic, daca nu i le aduce pe toate de Craciun mergem noi si le luam direct din magazin cu prima ocazie. Asata simt practic, nu?

Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002
Cresc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns light spune:

CRACIUN FERICIT CU SANATATE, LINISTE SI PACE!!!


fara drept de semnatura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Craciun fericit,cu liniste si sanatate!

Sa va indeplineasca toate dorintele!

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns HelleneC spune:

Craciun fericit tuturor, cu sanatate si multe bucurii!

Noi am facut aseara bradul, supervizati de George, si dimineata... s-a trezit suparat ca nu era nimic sub brad! L-am dus la biserica sa il impartasesc si cat timp am lipsit, l-am rugat pe Mosul sa aseze cadoul. Desigur ca s-a bucurat si deja toata casa este o piesa de lego si masini construite!
Tot azi am mers la tara, la bunici si rude cu colinde si a colindat George asa cum fac toti copiii, in curte. Era foarte bucuros ca primeste si poate canta asa. Tot el a dat bani si dulciuri la alti copii, ii place mult sa dea, sper sa il tina!
O sa pun cand descarc pozele cu el la colindat, doar ca i-a lipsit traistuta pe care ceilalti copii o aveau!
Va pupam, si va dorim cel mai frumos Craciun, si poate invocam ninsoarea, sa simtim altfel mirajul colindelor!
Elena si George

Mami 23+ si "www.babiesonline.com/babies/g/GeorgeC" target="_blank">George" (6.09.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Elena, si noua ne lipsesc colindele...David nici nu stie...si nici nu l-am invatat anul asta...poate la anul!!! Nu am avut timp...sau nu stiu de ce...
Si noi am desfacut un pre-cadou aseara...azi sunt asteptate restul!!!!
Dimineata am fost un pic la plaja...unde e cald si frumos, David a facut si baie in ocean ( e asa ciudat!!!)...si acum punem masa si asteptam sa vina mosu (care va lasa si el cadourile sub brad!!!)

Va dorim spor la sarmalute si Craciun Luminat!!!



It is not giving children more that spoils them; it is giving them more to avoid confrontation

Sinzi, Radu si David bomba pisaloaga
:
varsta, poze, D-ale lui David
Imagini...fotografii

Mergi la inceput