Momente cheie in sarcina

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anutza_paun spune:

Buna ziua, sunt noua pe aici si as avea nevoie de parerea voastra.
am o mare dilema . vineri am venit de la medic si mia spus k bebelul meu are o intarziere de aproape 2 sapt la lungimea femurului adica acum are la 37 sapt lungimea de 67 mm, si mia spus sa ma duc la bucuresti sa vada din ce cauza, am plans tot weekendul, nu stiu ce sa ma fac pt k toata lumea mia spus k bebele nu are nimik k lungimea femurului in sapt 37 tr sa fie intre 66-76 mm si el are 67, tin sa mentionez k in ian lungimea era ok la fel si i toate celelalte luni, iar in dec mia spus k bebe e inaintea vasrtei lui dezvoltat cu 2 saptamani, am programare vineri la medic dar nu mai am rabdare va rog sa imi spuneti dk ati intalnit o situatie asemanatoare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danalya9 spune:

bun anutza,nu ai de ce sa te ingrijorezi ca si mie mi-a spus la fel si daca ar fi fost vreo problema nu m-ar fi lasat sa plec acasa ,asta e diferenta ,ca la noi in romania ca sa te trateze medicul bine trebuie sa ii dai ceva ca altfel.....,mai rau te streseaza decat sa te linisteasca.nastere usoara!fiv+28

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RPatricia spune:

Buna,

Eu mi-am facut un test"barza"si a iesit pozitiv.In cat timp trebuie sa me prezint la medic.Am tot auzit ca,controlul ginecologic ii poate face rau fatului daca sarcina ii f mica ex: 3 sapt.
Ce ma sfatuiti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinica2W spune:

Salutare tuturor,


Am citit de multe ori povestile voastre postate aici si de aceea va scriu. Ultima menstruatie a fost pe 17 iulie, si pe 12 august mi-am facut un test de sarcina care a iesit pozitiv dar a doua liniuta nu era la fel ca cea de test ci mai stearsa. Am mai repetat testul si a doua zi dimineata si nu a mai fost pozitiv pentru ca seara am mancat pepene si m-am trezit toata noaptea sa ma duc la toaleta. Apoi am mai facut vreo 3 teste in urmatoarele zile si au iesit toate cu 2 liniute dar nu la fel ca cea de test.
Azi, acum dupa amiaza am facut test si-a iesit negativ, nici urma de a doua liniuta. O sa fac si maine dimineata dar nu pot trege nici o concluzie. Ideea e ca sunt un pic mai obosita decat de obicei, si sanii ma cam dor un pic si apoi mai sunt si niste ameteli care apar din cand in cand iar musafirii n-au sosit.
Vineri am programare la doctor. Sper sa ma lamureasca el.
As avea mare nevoie de parerea voastra cu privire le testele astea de sarcina...!
Si eventual o sa trec sa-mi fac si testul de sange ca sunt tare nedumerita ....


va pupic si multam anticipat pentru raspunsuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankflor spune:

Dragele mele,

Eu sunt relativ noua pe acest forum, nu am mai scris pana acum, dar as avea nevoie de ajutorul vostru intr-o problema fff urgenta pentru mine.

Am 6 sapt si 2 zile si la ecografia de miercuri (5 sapt si 6 zile) lui bebe nu i s-a vazut cum bate inimioara.

Rezultatul la BHCG astazi la 6 sapt si 2 zile a iesit 19632. Stiti ceva daca acest rezultat este in regula??

Am semne de sarcina (stari de voma, ameteli), nu am nici un fel de scurgeri sau sangerari.

La eco de miercuri embrionul avea 3 mm si sacul embrionar 12,5 mm.

Recomandarea lor a fost sa refac ecografia peste o saptamana ceea ce inseamna abia miercurea viitoar, dar pana atunci ma voi urca pe pereti de nerabdare si de stres.

Va rog din suflet daca ma puteti ajuta, din experientele voastre cu un sfat, cu vreo informatie, va raman profund datoare.

Va multumesc,

Anca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gratiana77 spune:

Citat:
citat din mesajul lui RPatricia

Buna,

Eu mi-am facut un test"barza"si a iesit pozitiv.In cat timp trebuie sa me prezint la medic.Am tot auzit ca,controlul ginecologic ii poate face rau fatului daca sarcina ii f mica ex: 3 sapt.
Ce ma sfatuiti?


Eu m-am dus la medic dupa 7 saptamani de la data primei zi a ultimului ciclu. Nu m-am grabit pt ca vroiam sa vad cum ii bate inimioara. Daca mergi prea devreme s-ar putea sa nu se vada mare lucru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela2009 spune:

Este prea devreme ca sa se auda inimioara. Valoarea la hcg este foarte buna. Nu te speria. Bb este bine. Data viitoare cand mergi la eco o sa se auda si inimioara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veronicach spune:

am si eu o intrebare...desi inca nu sunt sigura de sarcina
este recomandat ca sarcina sa nu fie vestita decat dupa sfasitul primului trimestru insa eu lucrez si noaptea...adica de la 19.00 la 7.00(in jur de 2 nopti pe saptamana)
nu as vrea sa risc in nici un fel sanatatea copilului meu...credeti ca o data ce sunt sigura de sarcina, chiar daca are doar 3 saptamani sa imi anunt angajatorul?
trebuie sa fi optimist intotdeauna dar nici nu as vrea ca toata lumea sa stie ce s-a intamplat in cazul unui eveniment nefericit
...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hatsumomo spune:

Citat:
citat din mesajul lui veronicach

am si eu o intrebare...desi inca nu sunt sigura de sarcina
este recomandat ca sarcina sa nu fie vestita decat dupa sfasitul primului trimestru insa eu lucrez si noaptea...adica de la 19.00 la 7.00(in jur de 2 nopti pe saptamana)
nu as vrea sa risc in nici un fel sanatatea copilului meu...credeti ca o data ce sunt sigura de sarcina, chiar daca are doar 3 saptamani sa imi anunt angajatorul?
trebuie sa fi optimist intotdeauna dar nici nu as vrea ca toata lumea sa stie ce s-a intamplat in cazul unui eveniment nefericit
...

buna veronica , eu cred ca odata ce ai aflat ca esti insarcinata si esti sigura de asta ar trebui sa anunti astfel vor stii cu totii cum sa te protejeze intr-un fel sau altul sau cum sa ate ajute
burtica cand va creste oricum or sa o vada cu totii deci anunta ...spunandu-le tuturor te protejezi pe tine si pe bebicul tau
sarcina usoara in continuare

39 +
DPN 15.09.2009 AMR 5 ZILE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mayalili spune:

Buna,
De fff mult timp citesc intrebarile,raspunsurile voastre,,dar pana acum nu am avut timp sa scriu si eu cate ceva.Vreau sa va spun ca sunt tare fericita,deorece astept un ingers,care acum are 5 saptamani,azi am fost la Dr,..si cica avem 1 cm,...saptamana viitoare ne ducem la eco,sper sa ii aud inimioara.
Va pup !!!

Sarcina usoara!!

Mergi la inceput