clisma

clisma | Autor: MICKYN

Link direct la acest mesaj

cred ca normal si igenic pentru mama si bebe este ca inainte de a naste sa se faca o mica clisma (eventual cu irigatoarele ce se gasesc in farmacii) ca solutie se folosesc 1 lingurita de sare la 1 litru de apa calda sau sapun dizolvat in apa . Pentru a avea un scaun normal , dupa nastere se pot lua 2 lingurite de ulei de parafina ( are rolul de a inmuia scaunul si nu este iritativ ca celelalte laxative.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns luizza spune:

Multumim de informatie
Eu cand am fost insarcinata o matusa de a mea care locuieste in Anglia,mi-a zis ca o data a citit intr-o revista,ca cine manaca stafide sau smochine inainte de nastere va avea o nastere mult ai usoara,aceste fiind stiute ca laxative,
Eu am mai scris despre asta,chiar inainte de a naste,in seara aceea,nu aveam nici o simptoma,dar m-am gandit sa mananc stafide ca imi era poffta si in plus eram deja in 39 sapt...
Acum sincer nu stiu daca din cauza lor,dar dupa ce le-am mancat(cred ca 500 g ) m-am dus din 5 in 5 min la baie..de vreo 3 ori si dupa vreo ora au inceput contractiile si in 4 ore deja nascusem........ chiar foarte usor(dar am luat epidurala)
si nu a mai fost nevoie de lisma

Deci eu nu zic ca de la stfidele alea......dar.....in cazul meu a mers
poate sansa
a facut sa mananc\ stafide si sa nasc

Nastere usoara va doresc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alynta27 spune:

Draga luizza anestezia epidurala, in cazul tau, nu a avut efecte secundare? Eu am citit de multe contraindicatii!
Alina-Mirela 20+

Ipate A.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anky spune:

quote:
Initial creeata de MICKYN

cred ca normal si igenic pentru mama si bebe este ca inainte de a naste sa se faca o mica clisma (eventual cu irigatoarele ce se gasesc in farmacii) ca solutie se folosesc 1 lingurita de sare la 1 litru de apa calda sau sapun dizolvat in apa . Pentru a avea un scaun normal , dupa nastere se pot lua 2 lingurite de ulei de parafina ( are rolul de a inmuia scaunul si nu este iritativ ca celelalte laxative.



Uite ca mie nu mi s-a facut clisma,aici nu se face si pot sa spun ca practic nici nu am avut nevoie de ea.

Anca,Bianca 02.02.03 si Cris 12.05.05

Mergi la inceput