Medicinisti din toata lumea uniti-va....AICI!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

violeta, nu medic rezident nu e totuna cu student! student esti 6 ani, de la admitere pana la licenta..dupa care dai examenul de rezidentiat si devii medic rezident..cele care suntem aici am terminat faculttea, am dat rezidentiatul...anii despre care vorbim si care probabil te-au confuzat sunt ani de rezidentiat (3, 5, sau 6 ani se fac in general, DUPA cei 6 de facultate).

Sheannamp , chiar asa, baietii sunt gemeni?? cat au?

si la mine bebe e prioritar..sincera sa fiu nici nu-mi faceam iluzii ca o sa iau reziul, da uite ca mai sare iepurele si de unde nu te astepti..am sa stau primele 6 luni acasa (daca e bebe sanatos, desigur) dupa care o sa incep reziul propriu-zis.

cat despre harri 14...nu pot decat sa ma bucur ca o sa fie inlocuit cat mai curand cu editia 16...nu mi-a placut deloc ed.14 si am observat eu ca unele chestii nu sunt de actualitate sau nu se aplica in romania (unde o sa profesam noi, nu?)..mai mult decat harrisonul imi place merckul in schimb.

cattalina
, ma bucur sa te regasesc aici!!




vine bebe!

Ajutati-l pe Dan sa mearga din nou!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

am scris in acelasi timp cu cristina

shean, vroiam sa te rog sa NU intri in detalii cu "nastere cu probleme, de doctorita" , da?



vine bebe!

Ajutati-l pe Dan sa mearga din nou!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta69 spune:

multam'
asa e m-am confunzat(cum spui tu) ca spuneati student anul 2,anul 3....
va pupacesc

Tot ce se intampla,se intampla intotdeauna cu un motiv!


*GRUPUL FETELOR FANTASTICE*
---------------------------------------------------
Vio,mamica de viitor "avionar"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M&M spune:

quote:
Originally posted by megbeng

am scris in acelasi timp cu cristina

shean, vroiam sa te rog sa NU intri in detalii cu "nastere cu probleme, de doctorita" , da?



vine bebe!

Ajutati-l pe Dan sa mearga din nou!




Acum am observat si eu

Cristina
noi doi

Viata era frumoasa, eu tanar, gata de lupta, sigur de izbanda.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M&M spune:

Vin si eu cu o intrebare ...
Cand ar trebui sa aiba o medicinista copii??? AM vazut multe doamne doctor care faceau copii dupa ce terminau rezidentiatul. motivatia fiind ca atunci ai cat de cat o situatie profesionala si materiala bunicica. Cel putin explicatiile acestea le-am primit eu. Plus ca in timpul rezidentiatului e si de invatat....


Cristina
noi doi

Viata era frumoasa, eu tanar, gata de lupta, sigur de izbanda.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

eu nu cred ca exista un "moment optim" general-valabil pentru a avea un copil, nici macar cand iti alegi o cariera solicitanta, cum e medicina, de exemplu.

totusi eu am zis sa fac un bebe pana ma apuc serios de treaba (meserie adica) pentru ca dupa ce as fi inceput reziul, nu l-as fi intrerupt...eu am vrut bebe chiar mai repede, in timpul facultatii, dar nu a fost sa fie (am pierdut o sarcina...). un alt motiv a fost ca vreau tare mutl sa fiu mama tanara.
acum doar timpul o sa imi arate daca am facut bine.

am vazut in jur si doctorite care au avut copii de foarte tinere, si care au facut copii dupa 35 de ani..si unele si altele cu cariere reusite si copii fruosi si destepti, asa ca se poate oricum!



vine bebe!

Ajutati-l pe Dan sa mearga din nou!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Magda, iarta-ma, dar stii tu, exceptia confirma regula!
Sa-ti dea Dumnezeu sanatate, nastere usoara si un bebe cat mai sanatos si mancacios!

Cred ca cel mai bine e sa-l faci in facultate (prin anul 2 sa ramai gravida iar in anul 3 sa te intorci la facultate, mie mi s-a parut cel mai usor an)!
Si in timpul reziului e bine, cred eu, dar pe la sfarsit sau ininte sa il incepi!
La mine a venit oarecum pe neasteptate (sa nu radeti!) iar chestia cu gemenii a fost chiar o surpriza imensa!
De altfel eu nu mai cred in chestiile alea cum ca stresul, fumatul si cafeaua ar dauna fertilitatii! Eu aveam garda in fiecare saptamana (si d-aia grea, de spital de urgenta cu dormit maxim 1 ora-2, in care nu prea mancam nimic), fumam 1 pachet si jumatate pe zi, cafea din greu si am ramas insarcinata! Si cu gemeni!
Diana, ce sa zic, acum ma bucur ca sunt gemeni! Asta pentru ca am ajuns aici (nascuti la 27 de saptamani)! Sunt minunati si merita totul! Nici nu pot sa zic ca mie greu! Adica, ii alaptez inca exclusiv (au doar trei luni corectate), ei au fost niste mancaciosi de la inceput, au crescut bine, sunt niste copii veseli! Nu cred ca eforturile sunt duble!
Si e tare frumos! Nici nu prea imi vine sa ma intorc la servici la anul!
Pana la specialitate mai am o gramada (2 ani de rezi) dar am zis ca nu strica sa citesc de pe acum si sa-mi fac conspecte.



Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elbi spune:

intr-adevar nu e o regula. fiecare face cand vrea sau cum
se nimereste. primul copil a venit cand eram in anul V, iar al doilea in anul I...
cat despre cafea si alte chestii hmm, eu as zice ca mai degraba stressul e un factor important.


maria si baietii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M&M spune:

Fetelor va admir pentru curajul de a avea bebei. Eu am zis ca vreau sa am timp sa calatoresc si sa ma distrez!!!Plus ca sunt o fire foarte irascibila si nu imi place sa fiu deranjata cand invat de nimeni si nimic!!...

Cristina
noi doi

Viata era frumoasa, eu tanar, gata de lupta, sigur de izbanda.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonia Antonia spune:

Servus!
Hai ca ma bag si eu in subiect: rezident anul 5 Oncologie-Radioterapie, Bucuresti

Dar, deocamdata, ma lupt cu o angina streptococica (la varsta asta...). Mai scriu dupa ce ma insanatosesc.

Succes, fetelor!

Mergi la inceput