Sezatoarea canadiana (55)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

quote:
Originally posted by Ana Stroe


mie mi-e scris sa mor la volan, se pare ;




Dimpotriva, se pare ca tu la volan ai mai mult de 7 vieti, ca pisica. Fereasca Dumnezeu de mai rau !

Fetelor, imi pare rau ca ati trecut prin ce-ati trecut, cu adevarat groaznic sa nu ai curent. Stiu ca exista generatoare de curent pt. casa (cam 1000$), eu cand o sa ma mut la casa mea, asta o sa fie primul lucru pe care o sa mi-l achizitionez, inainte de orice mobila si electrocasnic...De asemenea lanternele, lumanarile, pāturile groase, conservele, box-urile de apa si hainele groase...nu trebuie sa lipseasca din nici o casa cu copii.

La noi in CDN...e bine, cica nici la verglasul al' mare din 98' nu s-a luat curentul in blocurile in care stam noi ! Surprinzator, dar adevarat.

Io eram spre scoala, iesisem din autobuz, cand am simtit totusi ca ma uda ploaia in mod nefiresc de mult, traiam un cosmar si inaintam cu ochii inchisi aproape, cu apa curgand siroaie pe mine (in 20 de secunde pana am ajuns inauntru...). La un minut dupa ce am intrat am inceput lectia de vioara, si-mi curgea apa din pantaloni si cizme in timp ce ii explicam copilului, noroc ca la par si tricou inca nu ajunsese, a fost jale...Seara ar fi trebuit sa avem repetitie, insa s-a anulat din cauza lipsei de curent, cand ne-am intors cu masina din Terrebonne - Lavalul era in intuneric si nu mergeau semafoarele, halal !

Of, doamne, oribila vreme !

Sor'mea a ajuns la Bucuresti si e bine...are sufletul rascolit si sentimentele ii sunt amestecate. Va pun un capat de mail de la ea, poate s-o indura sa-mi scrie mai in detaliu dupa..

sunt din nou pe perna din fata computerului meu ca exact acum 2 luni. nu pot sa dorm, e deja 2 noaptea, dar asta e pentru ca in ultima saptamina, de simbata trecuta si pina acum, am strabatut distante incredibile
simbata, la montreal, canada, la cami din buzau, super chef pentru maia, fetita ei care facea 8 ani. am simtit in sfarsit ca am crescut si ca sunt la o petrecere adevarata, asa cum organiza mama acum 10-15 ani pentru zilele noastre, salata de boeuf, carnati, babic, salata de vinete si alte minunatii pe care nu le visam la asemenea departare de casa, plus un tort barbie senzational la care cami si petre au muncit pina la 2 noaptea
am facut in sfarsit o poza cu irina si implicit cu toata famiglia mangov (sora mea, cumnatu' si nepoata), e cea mai frumoasa poza din lume ever.
a fost ca acasa, desi toata lumea imi zicea: nu te gandi vreodata sa emigrezi aici, intai marita-te si da cu nasul de greutatile din romania, apoi fugi in... america :)
am fugit luni, la new york, dupa ce duminica am fost la ottawa, nici acum nu pot sa inteleg de ce capitala canadei seamana atat de mult cu europa si cea a americii cu nimic. canada este de senzatie, simt insa un gol imens si ca nu o sa ma pot intoarce sa o cunosc mai bine. ottawa pare un oras senzational, cu un parlament superb si cu niste poduri de te fac sa te infricosezi (am mers pe unul spre muzeul civilizatiilor foarte cool> partea pietonala era de lemn, pentru masini cea la dus era de fier si la intors de beton). si fierul ala scartaia si tu erai la zeci de metri in aer si sub picioarele tale vedeai un rau spumos si deloc calm, nu-mi mai amintesc acum numele raului, dar a fost cea mai frumoasa excursie din viata mea, cu oamenii pe care ii iubesc cel mai mult> irina, sofia si sibin, iar pe mami, chiar daca era cu gandul acolo si pe tati, chiar daca nu mai era deloc, ii simteam ca se bucura mult ca eram impreuna.
a doua zi am parasit canada cu promisiuni riscante> ma voi intoarce, ne vom vedea curind, a parut totul ca de vis, dar ma gandesc ca daca crezi cu adevarat in visul tau, asa cum am facut in ultimii doi ani, nu trebuie sa disperi.
m-am reintors deci in new york, dupa o noua sinistra calatorie cu trenul de 12 ore, la un moment dat s-a luat curentul si am stat la lampe cu lumina laser peste 5 ore, dar oboseala si nostalgia fac orice calatorie suportabila.
am spus apoi good bye new york. marti, am dat facut iar turul de onoare times square cu broadway, am evitat magazinurile cu suveniruri si am tras in piepul aerul din metrou si seara am luat autocarul spre washington si cum am intrat in hotel am simtit ca s-a dus dracului distractia
am dormit cat de cat, a doua zi am fost in sfarsit la casa alba, dupa atatea luni de america si am facut poze amare, am tras un shopping de ultim moment si am fost la un chef cu concetateni in apropierea casei fostului sef al bank of america, greenspan.
si am plecat apoi, acasa, si m-am bucurat cand am aterizat la munchen si apoi la bucuresti, desi am luat o mica pauza in aer din cauza zilei nationale, si acum, ma intreb... ce sa cred?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Of, si noi am stat de ieri de la 5 pana dim pe la 9 fara curent!

M-am inchis in camera mea ca e cea mai mica cu copii, am baricadat geamul (maine iau folie sa le izolez), am inchis usa la camera si ne-am culcat imbracati bine!
Noroc cu trainingul de la tara din copilarie cand era si frig si se mai lua si curentul!
Insa au fost 18 grade in casa.

Azi am plecat sa imi iau generator. Dar unul de 1000 nu te ajuta decat sa ai lumina si eventual un mic frigi. Nicidecum caldura. Ca sa ai caldura iti trebuie unul mult mai mare, de 20000 si care costa vreo 20000 si e imens (dupa spusele domnului de la magazinul de baterii&co)
Asa ca imi scot o lista cu hoteluri si o tin la indemana... dc s-o putea ajunge la ele. dc nu, suflam in pumni.
Oricum, nu ma asteptam sa dureze insa asa de mult remedierea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim spune:

Fetelor,
sa ma iertati, n-am uitat de intalnire, m-am vazut si cu semnul intrebarii pe lista, dar tot speram sa va pot da un raspuns pozitiv, din pacate husbandul meu nu poate veni si eu singura cu bebelusa nu ma incumet... oricum sper de acum sa mai fie si alte intalniri, si sigur ne vom vedea pana la urma. Sau poate ne vedem la biserica in cate o duminica... sa ma trageti de maneca.
Fug la fata ca mi s-a racit (prima oara! a fost mare suparare in casa...), cred ca de la un copil mai mare, poate ca nici nu e indicat sa intre in contact cu f multi copii in sezonul asta...


KIM & printesa ALICIA (29 martie 2006)
photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

YASMINEEEE
La multi ani
fericire si multa sanatate iti doresc !

Khristin, multa distractie la party !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Khristin, sa-ti traiasca minunea de 4 ani, sa fie sanatoasa si sa fiti fericiti cu totii! Si la cat mai multe cadouri! La Multi Ani Yasmine!

A venit iarna in Quebec, sau asta e doar pregatirea? Urat din partea ei, imi pare rau ca ati mai stat si fara curent. Sanatate copilasilor si voua!
Se spune ca zona in care stau acum se numeste "banana belt"... sunt curioasa cum va fi iarna. Sper sa nu fie atat de blanda incat sa nu avem zapada...

Ana ... n-am cuvinte! Cred ca inca as mai fi socata... Era mare bucata de gheata?

Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Kim, sanatate Aliciei, e normal ca copilasii sa mai raceasca din cand in cand....nu trebuie sa fiti suparati ! O sa se faca repede bine.

Poti sa incerci si cu vitamine....noi ii dam fortat Sofiei, ca nici nu vrea sa auda de ele, i le pitim in mancare, laptele cu ciocolata, etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Si la noi a fost o noapte fara curent. Cred ca a durat cam 15 ore, de vineri de la 5 si ceva seara pana a doua zi dimineata. Mesteacanul din fata casei pe care tocmai il pusesem acum vreo luna si ceva devenise salcie plangatoare, mi-era asa de mila de el, dar se opare ca este rezistent, de ieri dimineata si-a revenit.

Noi am plecat ieri la sapte dimineata la un meci de hockey al lui Seba la Rigaud si cand ne-am intors pe la 10 venise curentul... Nu a fost chiar asa de frig totusi, la subsol erau doar 14 grade dar in rest cam cam 16-18. Ne si gandeam ce o sa facem cu invitatii ca ieri a avut Sreba petrecere de sf. Andrei. A avut noroc!

De azi sotul meu a intrat in priza sa ne cautam generator.

Dar ce ziceti de zapada de afara de acum? Se pare ca iarna nu a lasat nici o zi din decembrie in grija toamnei...

O zi buna va doresc,
Roxana, 28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Valeleu, fratilor, cand citesc p-aici ce se-ntampla pe restul insulei si in jurul ei, m-apuca frica. In La Plaine (Terrebone) s-a facut lumina azi la 12. Nu mai bine pe muntele meu inzapezit (côte-des-neiges), feriti si de inundatii, si de pene de curent si de singurataturi ? Nu ma faceti, ca acuma strang freo 3 meleoane de $ ca sa-mi iau casa in acelasi cartier. Sau mai bine 5, in Outremont, ca sa stiu o treaba !

Pe mine ma ingrozeste ipoteza unei nopti intregi fara curent electric, zau asa !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Si noi am fost anuntati ca se va opri curentul miercuri, intre 5 dupa-amiaza si 5 dimineata. Sau 12-5, nu mai stiu. Se fac reparatii in zona, dar eu nu m-am gindit la frig pina astazi, ca nu era zapada si frig cind am fost anuntati de Hydro Qc.

Fetele au fost in culmea fericirii astazi, mai ales Tudora, ca e prima joaca in zapada, nu cred ca mai tine minte ce facea anul trecut pe vremea asta... Am facut niste www.dropshots.com/Nelia/" target="_blank">poze si filmulete si de ieri, de la Winter Ball (spectacolul de la scoala de salsa a Agatei - din pacate nu am avut voie sa fotografiem sau filmam in timpul spectacolului, ci doar in pauze si cind i-au dat diploma de absolvire a primei sesiuni) si de astazi, de la sanie si joaca in zapada. Nu sint ele prea reusite, si din cauza luminii si din cauza nebuniei, dar si a faptului ca mami era singura, cu trei copiii misunatori in grija (a fost si fetita unei prietene).

CORNELIA, mami de AGATA si TUDORA

www.nelia.photosite.com/" target="_blank">foto 1 www.agatasitudora.photosite.com/" target="_blank">foto 2 www.dropshots.com/Nelia/" target="_blank">foto 3 www.dropshots.com/Aurice/" target="_blank">filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Emilly spune:

Frumoase, Nelia! si gaza mea e in cap dupa zapada.Am facut chiar si bradutu ca imi tot zicea ca vrea si ea un "badut".
Ieri am fost la intilnirea cu Mosu'.A fost neasteptat de bine doar ca nu a vrut la Mosu in brate pentru ca "nu-mi place baba(barba) lui Mosu'".



Mergi la inceput