Mamici si viitoare mamici de gemeni (7)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MamiLili spune:

Mari, luni ai fost la dr. Grigore sau la dr. Popovici? Te felicit ptr evolutia buna a sarcinii! O mamica de sept-oct 2006, Mirabelac, a avut cerclaj si a dus sarcina fara probleme. Ea e tot din Iasi. Cred c-o poti intreba detalii.

Sanatate la mamici si bebici!
Lili, mami fericita a lui Mathias (17.10.2006)

Poze Mathias

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

quote:
Originally posted by mamaana

buna fetelor!
asa cum v-am zis, ieri m-am dus la eco si la doctor;
la eco a trebuit sa astept de la 1:30 la 3, desi aveam programare la 1:30.
fetele n-au stat de loc cuminti, iar au luat punctaj maxim (8 din 8), dar diferenta de greutate a ramas aceeasi ca acum doua saptamani - 300 gr: cea mare are 2200gr iar cea mica 1900gr - eu am fost tare nelinistita cand am vazut ca cea mica e in percentila 20, dar doctorul mi-a zis ca atat timp cat amandoua sunt in grafic e bine - sper sa aiba dreptate
acum doua saptamani am facut eco in alta clinica pt ca asta la care ma duc era inchisa si ce credeti? estimatul de acum doua sapt pe greutate e mai mare decat cel de ieri... mi s-a spus ca e din cauza marjei de eroare pe care o aplica...
doctorul ma mai vede saptamana viitoare, dar fara eco; mai sunt programata la eco peste 2 saptamani - voi mai ajunge oare??
si in ultimele doua saptamani eu nu am luat decat 2.5kg - mi se pare cam putin
acum sunt un pic suparata si cu calculul la ce o s aprimesc pe concediul de maternitate - am trimis un email la munca si astept raspunsul dupa care tre sa aplic pe internet si apoi sa ma duc la un office sa le dau o hartie - dar asta e alta poveste

numai bine tuturor mamicilor si viitoarelor mamici,




Ana 34+ Stephanie si Isabelle si Tudor (12.12.96)



Ana, nu iti fa griji pentru diferenta asta. E mica. Si intr-adevar marja de eroare la masuratori poate fi si de cateva sute de grame. Cand s-au nascut ai mei, la 36 de saptamani diferenta dintre ei era de 1300g (aici diferentza!) dar sunt amandoi sanatosi si fara probleme. Fata mea s-a nascut cu 1600g, deci cea mica a ta, de 1900g are timp sa treaca si ea de 2 kg pana se naste.
Isabela (e in lista, la iunie) a nascut baieti la 36 de saptamani cu diferenta de 500g intre ei si au fost ok. Eu zic ca nu ai de ce sa te ingrijorezi.
Sanatate multa si ai grija de tine, mai e doar un pic!

Laura de shtrumphi, Rares si Bianca 13.06.2005

Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878" target="_blank">Poveste cu shtrumphi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Theodora spune:

Mamicilor sper ca aici in noul capitol sa reusesc sa va cunosc mai bine...cele mai multe sunteti noi pt mine,frumoasa lista,elyanne,felicitari...o sa imi caut timp sa o studiez si sa va studiez si pe voi...

msemcu,si eu am facut cerclaj la 13 saptamani daca imi amintesc eu bine...sfatul meu e sa il faci,chiar sa insisti...nu e nimic dureros si firul e scos la nastere...pe mine ma anesteziat si cand m-am trezit si l-am vazut pe sot langa mine,inca ma credeam pe masa ginecologica si il goneam ca nu evoie...si eu deja eram operata de o ora...nu am simtit absolut nimic...doar ca am zis adio sex...asa ne-au spus ca nu e indicat...
Cu drag...Theo!


Happy 2 be back! POZE IN ALBUM

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Pentru cerclaj eu nu am facut anestezie generala. Am fost doar "amortita" cu o chestie bagat in vena. Ideea e ca am fost constienta tot timpul, am vorbit, am simtit tot (doar o foarte mica durere, dar suportabil, nimic nasol), am primit laude ca am stat cuminte si nemiscata. Toata treaba nu a durat mai mult de 5-10 minute. Si noua ne-a zis ca mai bine nu ne mai intalnim in dormitor, dar am mai calcat pe bec de 3-4 ori .

Studiam si eu lista care arata super bine si am vazut ca veronici ar fi trebuit sa nasca pana acum. Stie cineva ceva?

Laura de shtrumphi, Rares si Bianca 13.06.2005

Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878" target="_blank">Poveste cu shtrumphi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Dupa ce v-am intrebat pe voi, m-am apucat eu de "sapat" si iata ce mesaj am gasit scris de veronici:

Salut!!
Inca nu am citit tot ce ati scris dar eu va anunt ca am nascut.
Am nascut prematur la 29 de saptamani,m-am internat aici la Cta pentru oprirea contractiilor si din cauza nenorocitilor de medici care nu stiu sa-si faca treaba,am nascut. Natural,2 baieti unul de 1.400 gr si al doilea de 1.500 gr. Dupa 2 zile a murit cel de-al doilea (tot din vina nemernicilor) si in aceeasi zi m-am tranferat cu Rares(la cererea mea) la maternitatea Giulesti unde am stat 7 saptamani. Am trecut prin clipe infioratoare dar acum suntem bine.Ne-am externat cu 1.960 gr si acum avem aproape 4 kg (in aprox 5 saptamani ne-am facut asa mari)
Acujm plec pt.ca plange bebeul,cu o mana scriu si cu cealalta il legan.
Va pup ,sa va traiasca bebeii celor ce ati nascut si va tin pumnii celorlalte!



Laura de shtrumphi, Rares si Bianca 13.06.2005

Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878" target="_blank">Poveste cu shtrumphi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Theodora spune:

quote:
Originally posted by Laura25

Salut!!
Inca nu am citit tot ce ati scris dar eu va anunt ca am nascut.
Am nascut prematur la 29 de saptamani,m-am internat aici la Cta pentru oprirea contractiilor si din cauza nenorocitilor de medici care nu stiu sa-si faca treaba,am nascut. Natural,2 baieti unul de 1.400 gr si al doilea de 1.500 gr. Dupa 2 zile a murit cel de-al doilea (tot din vina nemernicilor) si in aceeasi zi m-am tranferat cu Rares(la cererea mea) la maternitatea Giulesti unde am stat 7 saptamani. Am trecut prin clipe infioratoare dar acum suntem bine.Ne-am externat cu 1.960 gr si acum avem aproape 4 kg (in aprox 5 saptamani ne-am facut asa mari)
Acujm plec pt.ca plange bebeul,cu o mana scriu si cu cealalta il legan.
Va pup ,sa va traiasca bebeii celor ce ati nascut si va tin pumnii celorlalte!










Happy 2 be back! POZE IN ALBUM

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:


multumesc mult de incurajari fetelor !
sunt intr-o pasa atat de proasta azi din cauza astora de la munca, nu stiu ce sa mai fac; mi-am pus vama veche si ascult la maxim; nu avem vecini romani, asa ca nu se intelege ce canta... am avut contractii de aseara de pe la 5 pana aproape de dimineata; nu au fost regulate; iar fetele nu au stat o clipa; am plecat aseara pe la 9 sa-mi iau tensiunea la o farmacie si era 132 cu 84 si pulsul 87; acolo scria ca e 'normala' dar mie imi zvacnea capul; ed obicei la doctor am 11 cu 5 sau cu 6; mi-am zis sa nu ma mai gandesc la astia de la munca ca nasc mai devreme, dar parca nu pot da totul la o parte... sper sa-mi treaca mai repede
sunt inscrisa la nov-dec si am vazut mesajul lui veronici acolo - am fost socata vreo doua-trei zile; nici nu stiu ce sa zic; imi pare rau ca nu mi-am dat seama sa va anunt

voiam sa va intreb ceva, dar am uitat; cand imi aduc aminte o sa o fac

numai bine,



Ana 34+ Stephanie si Isabelle si Tudor (12.12.96)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

Salutare dragelor!

Am intrat sa va dau o veste mare! Astazi, 23 noiembrie la ora 04:20 a nascut Flavia-Ioana la 30s prin cezariana o fetita de1200 gr si una de 1450 gr.
Taticul a vorbit cu o colega de la mamici de ian-febr 2007 si redau mesajul mai jos: "DECI PE SCURT I S-A RUPT APA INSTANTANEU,A AJUNS LA SPITAL,ANALIZE ECOGRAFII ALEA ALEA....DOCTORUL NU A DAT SANSE PREA MULTE...A NASCUT IN CELE DIN URMA....O FETITA E PERFECT SANATOASA SI ARE 1,200 ,CEALALTA 1,450 SI ARE PROBLEME CU PLAMANII,NU SUNT DEZVOLTATI ,SUNT TINUTE IN INCUBATOR ."

Toate cele bune tuturor!


Mihaela (29+) si Alexia- Maria26 august 2004

Utile pt burtici, viitoare mamici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Flavia, Oh Doamne, nici nu stiu daca sa ma bucur sau sa fiu intristata!
Sa dea Dumnezeu celor doua fetitze sanatate si multa putere sa treaca peste toate obstacolele, mamicii lor recuperare usoara si rapida, laptic mult si bun iar taticului, multa , multa putere si rabdare ca sa fie sprijinul lor!
Dezvoltarea completa a plamanilor se face pana pe la 32 de saptamani iar cea neurologica pana pe la 34 de saptamani! Deocamdata au nevoie de oxigen ca sa respire bine dar, cu ajutorul lui Dumnezeu, o sa treaca cu bine de perioada aceasta grea!
Roandre, te rog transmite-i Flaviei multi din partea mea si spune-i ca orice are nevoie, aici suntem si ne gandim la ea!


Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Flavia felicitari ca esti mamica! Imi pare rau ca s-a intamplat asa brusc. Dar iti doresc din suflet sa fie fetele bine si sanatoase, tu sa te refaci rapid, sa ai laptic pentru comorile tale mici. Sper sa primim numai vesti bune de acum, sa ne spui ca fetele cresc, recupereaza si sunt bine. Curaj si putere multa intregii familii!

Laura de shtrumphi, Rares si Bianca 13.06.2005

Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878" target="_blank">Poveste cu shtrumphi

Mergi la inceput