Concurs alaturi de At Piticilor,Fun Science si Isa

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Caprioara spune:

Trimitem si noi azi Bradutul.

Dar, deoarece a fost un proiect la care Matei a muncit foarte mult, zile intregi, ii datorez sa scriu cum a fost dus la bun sfarsit.

Materialele:
- o sticla de suc conentrat Yo (goala si spalata), de sticla transparenta clara, pentru ca are forma conica
- hartie creponata verde si maro
- foarfeca care taie in zig-zag ("creatza", cum ii zice Matei)
- lipici
- ornamente (conuri mici-mici de brad, clopotei, cadouri, stelute, bobite de scartaietoare pe post de zapada, stea pentru varf, globuri decupate din hartie); noi am cumparat de la un magazin de bricolaj multe din ele

Mod de lucru:
- hartia creponata maro se rupe in bucatele mici si se arunca in sticla, astfel incat dupa ce umplem sticla, arata ca un trunchi de copac
- din hartia creponata verde se taie cu foarfeca (care taie in zig-zag) fasii mai lungi si mai scurte, mai late si mai subtiri, dupa inspiratie
- fasiile de hartie verde taiate se lipesc pe sticla, preferabil alegandu-ne 3-4 nivele unde desenam cate un cerc, ca sa lipim in jurul sticlei uniform; avem grija ca toata suprafata sticlei sa fie sub fasii, ca sa nu arate bradul "chel"
- din hartie creponata facem un con mic, ca sa il punem in varf, si lipim si pe el fasii mai scurte de hartie
- se decoreaza bradul astfel obtinut cu podoabele (care se lipesc cu lipici sau se agata) dupa inspiratie si se monteaza steaua in varf

A fost foarte greu, multa munca pentru un pici ca Matei... I-a placut mult sa rupa hartia maro si sa o indese in sticla, dar si sa taie cu foarfeca "creatza" . Insa a fost cumplit sa agate clopoteii (trebuiau infipti in hartie cumva si trebuia ceva indemanare) iar conurile se lipeau greu, trebuia sa-l pun sa numere pana la 60 pana sa ia mana de pe ele ca sa fie sigur ca stau. Multa rabdare a trebuit, ceea ce nu prea avem. A fost un adevarat test de rabdare pentru el, dar si pentru mine care stateam pe langa el ...
Dar la sfarsit cine era tare mandru de el???!!! I-am spus eu ca satisfactia e mai mare cand muncesti din greu pentru ceva ! Si am avut dreptate.

As vrea insa sa-l pun sa si picteze un brad, ca tare sunt curioasa cum ar iesi .




Caprioara & Matei


"Omului ii trebuie un vis ca sa suporte realitatea." - Freud

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

bradut, lucrare realizata de Matei (4 ani si 11 luni) - baiatul lui Caprioara

Sanatate si numai bine


Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian
www.dotphoto.com/go.asp?l=gabbriela&p=gabbriela" target="_blank">1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
www.freewebs.com/gabbriela_nicole/" target="_blank">
scaune de masina pt copii

Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow. - Plato

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cgaby spune:

bravo matei! foarte frumos....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns light spune:

Caprioara, felicitari pentru rabdare si reusita! imi place mult si ideea si modul de realizare si rezultatul.


fara drept de semnatura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Caprioara spune:

Multumim frumos, fetele!

Caprioara & Matei


"Omului ii trebuie un vis ca sa suporte realitatea." - Freud

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buggy spune:

Caprioara felicitari pentru bradut si pentru contributia la concurs."Craciun de vis pentru batranii nostrii"http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=87212
"Mi s-a spus si am uitat, am vazut si am inteles, am facut si am invatat" - Confucius
www.funscience.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Caprioara spune:

Buggy, noi trebuie sa-ti multumim ca ai facut posibil concursul. Ai dat un exemplu bun si iata ca il urmeaza si altii.
Ma bucur ca acum alaturi de Atelier avem 2 prieteni, Fun Science si ISA.

Caprioara & Matei


"Omului ii trebuie un vis ca sa suporte realitatea." - Freud

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AT_Piticilor spune:

Mai aveti 6 zile pt a trimite lucrarile...

Nicole (Gabbriela)


spor la lucru si numai bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buggy spune:

Eu chiar azi plec din tara si ma intorc joi. Va doresc un Craciun Fericit si plin de bucurii"Craciun de vis pentru batranii nostrii"http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=87212
"Mi s-a spus si am uitat, am vazut si am inteles, am facut si am invatat" - Confucius
www.funscience.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

click -->La Multi Ani si Craciun Fericit la toata lumea!

Sanatate si numai bine


Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian
www.dotphoto.com/go.asp?l=gabbriela&p=gabbriela" target="_blank">1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
www.freewebs.com/gabbriela_nicole/" target="_blank">
scaune de masina pt copii

Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow. - Plato

Mergi la inceput