Pregatirea Profesorilor

Pregatirea Profesorilor | Autor: sensuelle

Link direct la acest mesaj

Considerati ca profesorii ar trebui sa studieze pshiologia copilului de la 6-18 ani pentru a nu mai exista disensiuni ,diferente de opinie si atitudine.Ar putea aduce o relationare perfecta intre elev si profesor??? Astept raspunsurile voastre dragi mamici

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cocutica spune:

Toti profesorii, nu pot preda in invatamant decat daca au facut modulul pedagogic, in facultate(psihologie, pedagogie , metodica materiei predate si practica pedagogica)- gratuit, iar dupa facutlate cursurile se platesc. Asta teoretic, pentru ca din lipsa de personal, sunt angajati si persoane fara acest modul pedagogic.
Raspunsul la prima intrebare este, ar trebui sa se studieze psihologia copilului, iar la cea de-a doua intrebare este ca nu se poate ajunge la o relationare perfecta intre elev si profesor oricat de pregatit ar fi profesorul respectiv, pentru ca mai exista si elevul...dar cu cunostinte de psihologie, relatia elev-profesor, profesor- elev va avea mult de castigat, fara a atinge perfectiunea, care nu exista de altfel in nimic. Eu ma gandesc ca si parintii ar trebui sa studieze psihologia copilului, dar asta e o idee utopica...

Cocutica si Elena (4 iunie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikimihaescu spune:

Mare adevar ai grait cocutica.
Pacat ca nu exista cursuri "cum sa fii parinte bun", cred ca ar fi util in foarte multe cazuri.

Eu cred ca si relatia parinte-profesor e foarte importanta dar la noi cam lipseste cu desavarsire. Noi incercam de 4 ani sa comunica,m cat de cat normal cu invatatoarea si nu reusim. Ne lovim de un zid. Mereu pare in defensiva si ne repeta la infinit ca nu poate sa ii multumeasca pe toti parintii si ca nu e vina ei ca copiii (scuze pentru cacofonie) nostri au si note mai mici.

Miki, mami de Andrei (1996) si Luca (2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crig72 spune:

o relationare perfecta in nici un caz.de fapt cuvantul perfect eu nu prea il folosesc.
Cred ca e necesar ca tot ceea ce este nou sa fie receptionat si de unii educatori care au fost obisnuiti cu un anumit stil de educare si relatia parinte -educator o consider obligatorie la orice nivel de invatamant.
Intr-adevar se face acel modul psiho-pedagogic in facultate dar nu e suficient ci se impune o formare continua atata timp cat lucrezi cu niste copii.









Mergi la inceput