Atelierul Piticilor (2) si CONCURS...

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

frumoase lucrari... poti sa lucrezi si lucari din urma... le gasesti aici... poti fi desene, picturi, decupaje, cusaturi, traforaj... tot ce vreti voi, plastelina...

quote:
Originally posted by alexxia

Am pus si noi primele creatii una a Ruticai PEISAJ DE TOAMNA si una a lu' mami TORT
Din pacate pentru tema de saptamana asta trebuie sa mai asteptam pentru ca nu avem flori presata.

"Poti fi increzator in ziua de maine daca umbli astazi cu Dumnezeu!"
Alexxia cu Thea si Ruty 5 ani

RUTY DOMNISOARA DE ONOARE

PETRECERE RUTY

POZE

Pentru Barbye, una dintre noi- trebuie sa ajuti!





Sanatate si numai bine

Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian
www.dotphoto.com/go.asp?l=gabbriela&p=gabbriela" target="_blank">1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
www.freewebs.com/gabbriela_nicole/" target="_blank">
scaune de masina pt copii

Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow. - Plato

Tine aripioara asta, voinice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

omulet, pisicuta, 2 serpi si pietroaie, lucrare realizata in intregime de Julian (3 ani si 11 luni), baiatul lui Gabbriela - explicata tot de julian.. a zis ca omuletu este el si pisicuta e Kat a noastra .. serpii a zis ca aia ii vrea cadou de ziua lui .

Sanatate si numai bine


Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian
www.dotphoto.com/go.asp?l=gabbriela&p=gabbriela" target="_blank">1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
www.freewebs.com/gabbriela_nicole/" target="_blank">
scaune de masina pt copii

Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow. - Plato

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AT_Piticilor spune:

Saptamana 19 ... tema saptamanii: Picturi pe ghips
- tema propusa de Caprioara, realizata de Matei baiatul ei de 4 ani si 9 luni
Materiale necesare:
- o figurina din ghips sau lut
- pensula si culori

Mod de luru:
- se picteaza figurina dupa bunul plac

Nicole


spor la lucru si numai bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Caprioara spune:

Buna fetele,

Am intrat si eu scurt sa ma uit ce ati mai facut; ma bucur sa vad lucrari noi si frumoase .

La tema saptamanii, ii multumesc Gabrbrielei pentru introducere. Eu nu stiam daca apuc sa intru azi...
Gabb, e simpatic foc catelusul vostru.
Puteti sa modelati voi din lut figurina, cu piticii. Insa iese cu murdreala mare, va previn .

"Figurine gips sau lut pictate"

Materiale necesare:
- acuarele si pensule
- o figurina alba, din lut sau din gips, cumparata
sau
- optional: lut pentru modelat

Mod de lucru:
- se merge la magazin cu cupilul si se cumpara o figurina (care ii place piticului: masca, ingeras, soare, luna, zana, pitic, catel, casuta, etc ) sau lut pentru modelat
- se picteaza figurina cu acuarelele dupa imaginatia fiecaruia
- pentru lut de modelat: se urmeaza instructiunile de pe pachet, adica se umezesc mainile si apoi, ca si cu plastilina, se modeleaza lutul in forma dorita de copil; dupa ce este gata figurina, se pune in cuptor si se lasa sa se usuce bine la foc mic, sau se usuca la aer; cand e uscata se poate picta
precizare: la ursuletul facut de noi, capul si picioarele nu au ramas lipite de corp, asa ca dupa ce s-au uscat separat le-am atasat de trunchi cu un lipici bun).


Caprioara & Matei


"Omului ii trebuie un vis ca sa suporte realitatea." - Freud

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katty spune:

Noi avem niste masti gata pictate!
Dar pot fi si repictate, nu? Pe deasupra adica!!!

Catalina & Robert-Andrei (4 ani)
varsta lui Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Caprioara spune:

Katty, puteti sa faceti cum vreti voi, nu-i problema ; dar nu e neaparat sa facesti masti... poate gasiti si alteva - gargarite, pitici, catei, pisici, chiar si o farfurie sau o cana; sau poate va incumetati sa si modelati din lut propria figurina, cu manutele voastre si apoi sa o pictati; noi ne-am distrat de minune facand asta (desi s-a lasat cu mare mizerie, recunosc... se gaseste lut la supermarket Carrfour, la rechizite, langa plastilina).

Caprioara & Matei


"Omului ii trebuie un vis ca sa suporte realitatea." - Freud

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katty spune:

Da, Caprioara, dar, ca sa citez de pe undeva: murdarirea este cateodata buna, nu?

Catalina & Robert-Andrei (4 ani)
varsta lui Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Caprioara spune:

Ei, atunci asteptam cu nerabdare sa vedem figurina facuta cu propriile forte de voi !

Caprioara & Matei


"Omului ii trebuie un vis ca sa suporte realitatea." - Freud

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dianami spune:

Fetelor, va propun urmatoarele teme:
-indoirea si taierea hartiei- semn de carte, hora papusii si alte hore , morisca
-colaj- diverse animalute obtinute prin colaj cu materiale textile pe suport de carton
-bobinarea firelor- rama de tablou din fire textile


La toate am modele facute deja. Tehnica e usoara .

Mai am si niste indoituri de hartie, f. simplute (broscuta topaitoare, soricel, purcel...), dar parca sunt prea simple pt. copiii vostri .

Alegeti voi daca va place vreuna din teme, iar data...una din saptamanile care au ramas libere.

Va pup!


Diana si Iulia (15 iulie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Caprioara spune:

Diana, foarte bune ideile tale .

Personal, cred ca lui Matei i-ar placea Morisca !!! Si broscuta topaitoare !
Si mie horele...

Caprioara & Matei


"Omului ii trebuie un vis ca sa suporte realitatea." - Freud

Mergi la inceput