Prematurii-esentele tari se tin in sticlute mici 4

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns try spune:

Felicity, si Adrian al meu are reflux mereu. Aproape dupa fiecare masa vomita cate 1-2 linguri de lapte. Dr. mi-a zis ca e de la anemie. La alex n-am avut problema asta, el regurgita doar ocazional si doar cate puin de tot, nu mi-am facut deloc griji pt. el, insa la adrian am ajuns sa regret fiecare lingura de lapte care-o da afara.
Mai ai ceva info despre treaba asta?

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian 24 Aug. 2006 ......... poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Felicity spune:

try, cu refluxul e complicat.
la noi responsabil este prematuritatea.
nu exista tratament, doar ceva pastile care sa reduca aciditatea sa nu il mai deranjeze pe esofag, cum ar fi zantac sau prevacid, sau altele.
insa tratamentul se da doar daca sunt probleme, fie nu ia in greutate, fie ii afecteaza respiratia.
Paul ia prevacid insa asta nu-l opreste sa regurgiteze din cand in cand.
Doar timpul rezolva. in general in jur de un an-doi scapa.
Daca ia in greutate nu trebuie sa iti faci vreo problema, multi copii sunt doar "happy spitters".
trebuie sa te uiti dupa semne: daca isi arcuieste spatele, daca plange la o jumatate de ora dupa masa, daca are vreun discomfort.
sunt unii care capata aversiune la mancare din cauza asta.
Eu il tineam ridicat o jumatate de ora dupa masa, in carucior sau un pat nu a stat niciodata complet la orizontala, si aveam grija sa-l ragai des cand manca.
si tot varsa din cand in cand.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Davia spune:

Ce bine ca voi aveti lapte de mama pentru copii!! eu nu mai am de mult timp .poate ca daca aveam nici nu ma gandeam la diversificare .........faptul ca mananca lapte praf ma face sa ma gandesc sa ii mai introduc ceva in meniu. Si fetita mea da laptic afara dupa masa ....uneori chiar vomita si m-am cam speriat dar se pare ca nu are ceva serios .A zis pediatra ca isi face ea greata, sa nu imi fac griji dar si mie imi pare tare rau dupa fiecare gurita de lapte pe care il da afara . In rest nu imi face probleme si a luat in greutate destul de bine zic eu .Are 3 luni jumatate necorectate si are 5000gr.
Pupici la bb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Felicity, Try, baietii nostri parca sunt trasi la xerox. Si ai mei au avut o perioada cu regurgitari dese, de aproape 2 saptamani s-au mai rarit si au devenit exclusiv legate de eructatie.
Nu le-am dat medicamente ca m-am sfatuit cu doctoritza lor si am ajuns la concluzia ca mai bine nu.
S-ar putea sa fie si "happy spitters".

Laptele matern are proprietati aantiacide asa ca nu irita esofagul. Ai mei rad smechereste dupa ce dau cate o gura mare de lapte afara.

Eu sunt putin ingrijorata ca nu se intorc de pe burta pe spate. Si nici nu prea isi tin caputzul cum trebuie cand stau pe burta. Eu incerc sa ii tin cat mai mult pe burtica dar urla de mama focului, isi baga capul in patut si se inrosesc de nervi sau daca sunt obositi adorm asa cu capul intr-o parte.
Am incercat sa-i pun pe burta mea sau pe o perna sau cu un sul sub torace si nimic. Rezultatul e acelasi.
Oricum chiar daca fac scandal incerc sa-i tin macar 5 minute intr-o repriza.
Cat timp trebuie sa stea pe burtica?

Dana, si eu ma uit cu jind la evolutia cireselor de mai-iunie (cred ca si aprilie, dupa listuza). Nu postez acolo din mai multe motive. Unul pentru ca, evident, e o diferenta de doua trei luni intre baietii mei si ciresele, doi pentru ca nu prea sunt de acord cu principiile de acolo (cel putin legate de alimentatie) iar trei sunt cam exclusiviste mamicile de acolo (ca sa nu zic dictatoriale) ori faci ca ele ori nu esti bine venit. Sau cel putin asa am perceput eu lucrurile.

Asa ca aici e singurul loc unde ma simt inteleasa, ajutata si unde la randul meu pot sa fiu langa cele care au nevoie de sprijin.
Suntem un de mamici si copilasi deosebiti!





Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FloriDeCires spune:

Dragele mele,cred ca sunt de prisos cuvintele,va simt alaturi de mine cu sufletul.
Maria a decazut foarte tare de o saptamana, starea ei inrautatindu-se mai mult decat cum era imediat dupa nastere.Credeam ca o pierdem si ma apuca disperarea cand ii vedeam ochisorii atat de tristi.Se spune ca inca ei nu vad, Maria avand acum 4 saptamani de la nastere, dar cu siguranta transmit starile lor.Ii simteam tristetea si suferinta pana la nivel de globule si ieri de exemplu, am cedat si m-a bufnit plansul langa incubator.Este groaznic sa ai sentimentul inutilitatii pt ca instinctiual iti vine sa incerci sa faci ceva ca sa ii alini suferinta.Ma lipesc cu fruntea de incubatorul ei si ii soptesc sa ia de la mine tot ce are nevoie ca sa se faca bine si sa o vad iar vesela si vioaie.Este groaznic sentimentul sa te trezesti dimineata si sa alergi la telefon cu speranta ca noaptea a trecut bine pt ea.Este groaznic sa numeri orele pana cand ajung din nou sa o vad.
M-au lasat sa o mangai putin.Mi-au tremurat mainile simtindu-i pt prima oara capusorul cum incape intr-o palma.I-am dat degetul meu in palma ei mica si mi l-a strans, un semn bun as spune.Mai mult cand am atins-o a inceput sa scanceasca usor ca si cum mi-ar fi zis:"mama in sfarsit ne simtim".
Mi-as dori sa o iau in palmi, sa fac asa cum spuneati si voi dar cata vreme ea este dependenta de oxigen si este atat de firava nu e posibil.Are doar 690 gr, de la 500 cat avea la nastere, greutate care stationeaza de o saptamana, fiind alimentata doar prin perfuzii.Abia de aseara au inceput sa ii dea 1-2 ml de lapte tot la a doua masa.De asemnea i-au scos "cortul" de sticla de pa capusor in care era bagat oxigenul, deci si asta ar fi un pas spre revenirea ei la starea initiala.
Fac eforturi pe cat pot sa nu ma gandesc la toate consecintele grave si ireversibile ce pot avea loc ca urmare a unei oxigeari prelungite, ca urmare a multelor desaturari pe care le are s.a.m.d.
Cu cat ma informez mai mult cu atat ma apuca panica mai tare.Dar asa cum spuneti si voi, credinta si Dzeu o apara si o pazesc, doar El decide cum va fi Maria.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FloriDeCires spune:

No , vedeti?

Ce va spuneam io? Puiul meu nebunici si drag, mama Mariei , e minunata. Abia astept sa termin programul azi si sa "zbor" la fetele mele. :)

Lao

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laliq spune:

,

Flori de Cires, Cezar - nici nu stiu ce sa spun ca sa va incurajez. Cu asa parinti e sigur ca si Maria are stofa de invingatoare. Inarmati-va in continuare cu rabdare si veti vedea ca progresele puiului vostru vor fi din ce in ce mai multe. Inteleg ca mamica e internata intr-un spital din Bucuresti, daca are nevoie de ceva anume eu pot sa-l rog pe sotul meu sa-i duca. Cezar, te rog mult sa-mi spui daca putem face ceva pentru voi. Multa sanatate Mariei, iar voua putere si rabdare!

Shennamp, ai si sustinerea mea pt subiectul despre Lactariumul din Polizu; scuze ca raspund asa tarziu dar nu am mai intrat pe forum, in ultima vreme am fost in vrie mare cu botezul lui Matei, acum sper sa se mai aseze lucrurile ca sunt cam sleita de puteri.

Try, am vazut pozele cu Adrian, e un scump (si fratiorul, desigur). Depaseste el perioada asta critica, o sa vezi. Sa fie sanatos si sa creasca mare si voinic!

Dana
, imi place pagina lui Sebi, sper ca intr-o zi sa am si eu timp sa-i fac lui Matei.

Ref. la refluxul gastro-esofagian, cred ca si Matei are - cam la fiecare masa ori regurgiteaza, ori vomita, dar cum continua sa ia in greutate nu m-am stresat prea tare. Stiam ca asta vine la pachet cu prematuritatea. Ma streseaza in schimb faptul ca eructeaza foarte greu, are mese la care nu reusesc sa-l fac sa ragaie si cred ca si asta contribuie la disconfortul din timpul somnului - se screme mai mereu. Ma intreb pana la ce varsta va avea somnul asa agitat.
Ne-a adus cinve din UK Infacol - cred ca e ultimul remediu pe care il mai incercam impotriva colicilor - la noi nu a functionat nici unul pana acum si imi vine si mie sa plang cand vad cum se chinuie puiul.

Si eu sunt hotarata sa-l alaptez exclusiv, macar pana la 6 luni (laptic sa fie in bidonashe )

Sanatate la mamici si bebici!

Larisa
cu darul de la DD, micul Matei (26 septembrie 2006)

sa-l ajutam pe Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_oprea spune:

Flori de cires iti doresc in continuare sa fii tare pentru fetita ta si vreau sa-ti spun ca esti norocoasa ca il ai alaturi pe sotul tau in aceste momente, care te sprijina. Eu cand eram in spital abia asteptam sa vina sotul meu la mine, sa discutam, si astfel reuseam sa ma descarc de toata energia negativa care o acumulam intre timp si ramaneam linistita cu baietelul meu. El intotdeauna ne incuraja si era important sa-l simt alaturi. Felicitari sotului tau care pare un om deosebit.

Felicity, Try eu am avut o perioada cu Sebastian ingrozitoare cand nu numai ca dadea putin lapte afara ci, mai ales seara, arunca tot laptele parca era fantana arteziana. La un moment dat se inneca si apoi icnea pana arunca tot afara. Eram disperata, caci erau seri unele dupa altele cand se culca cu stomacelul gol. Uneori se trezea din somn si vomita. I-am spus doctorei si mi-a zis ca poate ii dau prea mult sa manance, altceva nu mi-a spus. Atunci, o perioada i-am dat mai multe mese cu mai putin lapte. Sa zicem ca parca nu mai vomita asa des. La inceput i-am schimbat laptele pt ca am crezut ca de la el este. Asa am trecut de la Nan la Milumil cu care continuam si acum.
Se pare ca acum si-a reglat singur aceasta problema, nu mai vomita, doar uneori regurgiteaza cate putin laptic, mai ales ca eu nu prea l-am mai tinut in sus sa dea aerul afara. Probabil si bebelusii vostrii isi vor regla ac problema odata cu trecerea timpului.

Try exact asa eram si eu regretam fiecare picatura de lapte care o pierdea pt ca eram constienta ce important este pt el sa se hraneasca.

Davia se pare ca si bebelusul tau a crescut bine si am inteles ca si tu ii dai lapte praf. Sa stii ca si mie imi pare rau dupa laptele de san dar asta e, mergem inainte. Ce lapte ii dai?
Asa cum am mai spus si eu vroiam sa-i diversific dar se pare ca el nu este pregatit pentru asta. Il simt ca nu vrea inca altceva si ca atare am ramas doar la 40-80ml suculet pe zi intre mese. Mai asteptam diversificarea.

Sheannamp problema cu tinutul caputului este acum si cea mai mare problema a mea acum. Nu-i place lui Sebi de nici o culoare pe burtica. Am incercat si cu o paturica facuta sul sub el si tot nimic. Ridica un pic caputul si apoi ramane cu el intr-o parte, culcat. Am zornait jucarii sa se uite la ele, i-am vorbit, n-are nici o treaba. Se chinuie el putin si renunta. Insa cand ies cu el pe afara si il tin in sus isi tine mai bine caputul. Cred ca il mai ajuta imbracamintea.

In schimb suntem maestrii la vorbit si ras si la dat din maini si picioare. Radem si vorbim toata ziua. Sa vedeti ce tipa si ma cearta cand vine ora mesei si eu mai intarzii cu lapticul. A...si a mai invatat sa ia de la mine din mana o jucarie. De intors se intoarce doar de pe o parte pe alta.

http://www.totsites.com/tot/sebastian_oprea

Dana si bb Sebastian-30iunie 2006
Sa fii mic e lucru mare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aalina2003 spune:

Buna!
Eu am o fetita care are acum 8 luni.S-a nascutla 37sapt+5zile(2600,47cm),prin cezariana,tot din cauza ca eu am fost izoimnizata.De fapt de asta am scris,pentru ca am vazut ca Laliq este intr-o situatie asemanatoare.Titrul meu de anticorpi a fost 1/256-1/512, iar Ana aprimit 2 transfuzii in maternitate, hemoglobina scazand dela14 la 10.8. In continuare, i-am facut analize pana la 5 luni, se pare ca s-a stabilizat la 11.Laliq, la tine dr a hotarat cezariana numai pe baza titrului de anticorpi? Nu s-a vazut la echo Doppler ca bebe este anemic deja? Tu ce stii despre bebelusii nascuti cu maladie hemolitica? Ce evolutie au? Raman toata viata usor anemici? Ana a crescut binisor pana acum (este usor sub limita inferioara de greutate-cu 150g), a primit fier + vit C, dar nu se omoara cu mancarea.Nu stiu daca este o consecinta a anemiei sau nu.Daca primesti ceva informatii despre asta, scrie aici, daca poti, te rog.
Eu stiu ca hemoliza poate continua cateva luni, dar cate nu stiu, deci Matei se poate anemia in continuare.
Sanatate multa pentru toata lumea! Va mai citesc si pentru ca ce scrieti voi vine din experienta voastra directa si din motivul asta am incredere in informatiile de aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Davia spune:

Dana eu ii dau acum Humana 1.La inceput i-am dat preNAN dar a facut intoleranta la lactoza si i-am dat humana SL pe baza de soia .....nu a luat decat 400 de gr in 3 sapt in perioada aceea. De doua saptamani ia trecut intoleranta asta si am trecut pe Humana 1 si vad ca ii prieste dar vomita des.Doc a zis ca daca ia asa de bine in greutate sa nu imi fac griji. Cred ca asta e ceva normal de toata lumea are aceeasi problema .Si fata mea vomita care odata de parca e fantana arteziana dar nu am ce sa ii fac.. imi dau deama cand ii vine greata ,parca se forteaza sa vomite . Poate ca ii trece cum ai zis si tu dupa o perioada. Face asa de o saptamana .

Mergi la inceput