Cine plateste dosarul medical la angajare?

Cine plateste dosarul medical la angajare? | Autor: otiliarusu

Link direct la acest mesaj

Mi-am schimbat de curind locul de munca, adica inainte cu o luna ca baietelul meu sa faca 2 ani m-am angajat in alta parte. Problema e ca a trebuit sa imi fac dosar medical cu analize(singe, plamini, psiho etc), pe care le-am platit eu. Problema e ca d-na dr mi-a spus (cam surprinsa) ca nu eu trebuie sa le platesc, adica nu trebuie sa platesc pentru intocmirea acelui dosar medical. Mi-a dat si o serie de "trimiteri" spre net dar nu am reusit sa gasesc efectiv nimic care sa ma lamureasca...iar de la inspectorul de resurse umane de la noul servici nici o sansa sa-mi recuperez banii(mi s-a zis foarte clar ca ei nu deconteaza asa ceva?!). Am cautat pe www.protectiamuncii sau dupa legea protectiei muncii 90/1996 si normele generale de protectie a muncii, dar .....nimic.
Va rog tare mult sa ma ajutati daca stiti efectiv lege etc, caci la resurse umane la noul servici nu am ce sa rezolv fara lege...
Multumesc tare mult!

Bogdan,minunea pentru care trebuie sa multumim cerului in fiecare clipa(1 noiembrie 2004)
http://pg.photos.yahoo.com/ph/drog78/my_photos

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns olguttza spune:

uite www.cdep.ro/pls/legis/legis_pck.htp_act_text?idt=1393" target="_blank">aici ceva, insa nu e vorba de bani, ci doar de reglementari privind dosarul medical la angajare. da o cautare pe google, dar nu dupa legi, ci efectiv cu termenii-cheie care te intereseaza. imposibil sa nu gasesti. si eu sunt proaspat angajata, iar firma suporta toate cheltuielile.

Daca ar fi sa am doua vieti, as trai o singura data.

De la nunta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NicoletaB spune:

2 angajatori mi le-au [platit ei, la un altul le-am suportat eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavinai spune:

si eu sunt proaspat angajata (din septembrie) iar firma a suportat toate cheltuielile.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otiliarusu spune:

Multumesc mult!
Despre legi mai exacte...nu stie nimeni nimic? Are legatura cu existenta unui contract colectiv de munca?

Bogdan,minunea pentru care trebuie sa multumim cerului in fiecare clipa(1 noiembrie 2004)
http://pg.photos.yahoo.com/ph/drog78/my_photos

Mergi la inceput