DC... altfel ( grup de suport pentru parinti) 2

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Milena Surdu spune:

Stie cineva daca exista o programa diferentiata pentru copiii cu dizabilitati integrati in scolile normale? Avem mari probleme la educatie fizica... as putea sa obtin o scutire, dar nu e deloc in interesul nostru. Lui Marut ii place sa participe la ora, nu ii incurca pe copii, miscarea ii face foarte bine, dar.... nu executa exercitiile cu aceeasi precizie ca ceilalti si nici cu aceeasi viteza... iar performantele ei sunt mult mai slabe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Milena, eu nu am mai intrat aici, de aceea sa ma ierti ca poate intreb ceva ce ai mai zis, dar chiar nu am timp acuma sa citesc tot :((
cum mai stati cu pianul? cum progreaseza?
cat despre ora de sport....pe ea o deranjeaza ca nu facecat ceilalti? Uite, eu am fost copil "sanatos" , dar de ex la saritura in lungime eram totdeauna ultima.Si copiilor fara dizabilitati li se intampla.Dacanu o marcheaza pe Marutz, eu spun sa nu-ti faci griji....




Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia


Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Milena Surdu spune:

Buna, Sabina, multumesc pentru intrebare. Cu pianul stam bine de tot, Mara a luat primul FB si la scoala de muzica. De altfel, a fost si singura din clasa care a primit acest calificativ din circa 30 de copii.... La educatie fizica se straduieste foarte mult, sufera ca ramane in urma... si am sa-ti relatez un incident de saptamana trecuta, ca tot ai adus vorba de "sarituri". Facand ea insasi o comparatie intre felul in care sarea ea si ceilalti copii, a spus asa: "Eu nu pot sa sar. Nu pot sa fiu prima. Nu cred c-o sa stiu vreodata cum e sa fi multumita de o saritura." Imi rupe sufletul... Acum si invatatoarei si fetei care ii e tutore, care o iubesc foarte mult si care mi-au povestit intamplarea. Vrem sa luam cea mai buna decizie, dar pentru asta trebuie sa ma informez si sa aflu absolut toate variantele posibile, ca s-o alegem pe cea care e mai potrivita. Ma tem si de faptul ca se apropie momentul sa-i spun ca e un copil special... Am sa astept vacanta pentru asta si o sa-mi iau si eu o saptamana de concediu... sa ne plimbam, sa facem cumparaturi, sa ne jucam... nici nu stiu cui o sa-i fie mai greu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Witchie spune:

Milena, de ce trebuie sa ii spui? Sigur ca este o fetita speciala din toate punctele de vedere, eu cand ma gandesc la Mara ma gandesc ca ea canta la pian si deseneaza si uneori spune lucruri care ma lasa cu gura cascata. Dar ce poate ea intelege acum daca ii spui ca este speciala?


Anda, mama Irinei
domnisoara Irina
Atinge stelele cu mana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari_paun spune:

Ema are umele deficiente la motricitate...dar acum a inceput sa sara...cu promt...dar ii place si mai vrea...
incepe sa realizeze sentul negatiei, daca ii spun NU plange si se enerveaza pt ca nu-i place sa primeasca un NU...
daca primeste de 2 ori NU, a treia oara deja ii este teama sa raspunda, sa execute comenda, de teama sa nu greseasca...

mai avem de lucru...

Mari, mami de Ema

povestea Emei
poze cu Ema

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

nici eu nu stiu daca trebuie sa-i spui, Milena.La terapie ce se sugereaza?poate voi stiti mai bine, n-as vrea sagresesc
Cat despre sarit...poti sa-i spui ca fiecare copil are talentul lui, si ca nici altii nu pot canta la pian la fel de frumos ca ea.

:)



Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia


Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
Originally posted by Milena Surdu

Stie cineva daca exista o programa diferentiata pentru copiii cu dizabilitati integrati in scolile normale? Avem mari probleme la educatie fizica... as putea sa obtin o scutire, dar nu e deloc in interesul nostru. Lui Marut ii place sa participe la ora, nu ii incurca pe copii, miscarea ii face foarte bine, dar.... nu executa exercitiile cu aceeasi precizie ca ceilalti si nici cu aceeasi viteza... iar performantele ei sunt mult mai slabe...

din cate stiu eu nu exista programa diferentiata,ci se lucreaza cu PIP-uri,adica plan de interventie personalizat.Intai se evalueaza copilul,si in functie de rezultate profesorul de sprijin intocmeste aceste PIP-uri la obiectele unde copilul intampina dificultati mai mari,si lucreaza cu el ca sa recupereze.Irina si bb Ilinca(26 aprilie '04)
"Traim intr-un paradis al nebunilor."
Serafim Rose

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Milena Surdu spune:

Aveti dreptate, bineinteles, nu e obligatoriu sa-i spun, insa incep sa devina foarte frecvente intrebarile "eu de ce nu pot?" Se devalorizeaza, spune ca ea nu se pricepe la nimic, ca nu poate nici cat Mihai (care e cu 2 ani jumate mai mic decat ea), ca toti colegii ei pot sa sara, sa coboare scarile, ca ea scrie urat etc. Normal ca intotdeauna e cineva langa ea care s-o linistesca si sa-i spuna vorbe frumoase despre cat e ea de minunata si cate poate sa faca ea, si ceilalti nu sau nu atat de bine ca ea. SI CHIAR ASA ESTE! In plus,
are si momente in care vorbeste foarte optimist despre ea. In concluzie, inca nu am luat nici o decizie despre cand ii voi spune, fiindca habar n-am cum s-o fac, in primul rand... speram sa nici nu fie cazul. La "Terapii" se spune ca informezi copilul atunci cand devine necesar... Eu nu am de gand sa-i ofer un motiv de frustrare in plus, asa ca voi amana cat de mult se poate, probabil pana cand va intreba ea explicit. Dar asta s-ar putea intampla si maine...

Mari, ma bucur ca ema progreseaza si te admir pentru tot ce faci pentru ea. Ai o fetita atat de frumoasa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akella spune:

quote:
Originally posted by Milena Surdu

Stie cineva daca exista o programa diferentiata pentru copiii cu dizabilitati integrati in scolile normale? Avem mari probleme la educatie fizica... as putea sa obtin o scutire, dar nu e deloc in interesul nostru. Lui Marut ii place sa participe la ora, nu ii incurca pe copii, miscarea ii face foarte bine, dar.... nu executa exercitiile cu aceeasi precizie ca ceilalti si nici cu aceeasi viteza... iar performantele ei sunt mult mai slabe...



Milena, nu exista diferente in programa scolara pentru copii cu dizabilitati fata de ceilalti. Singurul sprijin de care beneficiaza copiii integrati este profesorul itinerant.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:

Milena,

eu as marsa pe termenul @diferiti@ in sensul de unic: uite nici X nu e asa de buna la muzica ca tine, uite, nici Y nu poate face- stiu eu- ce faci tu, uite- nici mami nu poate sari sau se rostogoli- fiecare avem puncte tari si puncte slabe;

edit ( ca acum am citit in urma): Milena,
eu nu i-as spune inca pentru nimic in lume; de fapt am sa amin momentul asta cit am sa pot, cu cit se apropie de maturitate, cu atit mai bine; imi amintesc cum am suferit eu cind am primit verdictul (desi am stiut intotdeauna, in suflet), copii sufera mai tare uneori; de ce sa-i rupi sufletul, are timp toata viata!

bafta

Ana

off-topic: (tocmai recitesc- a doua oara- portretul lui M- impresionanta cartea...)


sa o ajutam pe Emma
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=79512&whichpage=1

Mergi la inceput