DC... altfel ( grup de suport pentru parinti) 2

Raspunsuri - Pagina 33

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns R.Claudia spune:

Buna Chuny :) Simina nu face nici u fel de terapie, singurul tratament sunt medicamentele mai sus mentionate, care ce pot sa spun, in cazul nostru au functionat foarte bine in ideea ca Simina de dupa medicamente este cu totul alta. Medicul neuropsihiatru, care nu este de la noi din localitate(nu avem un asemenea medic in localitate si cu atat mai putin un psihoterapeut care sa se ocupe de copii) ne-a spus doar sa o ducem obligatoriu in colectivitate pentru ca acolo se vor rezolva toate problemele ei, iar acasa sa nu o lasam singura niciodata, sa o implicam in toate activitatile, sa-i dam sarcini, sa vorbim cat mai mult cu ea si vom vedea in continuare cum va evolua.
Despre Simina: fiind primul meu copil si nemaiavand prietene cu copilasi mi-a fost si imi este greu sa-mi dau seama ce este normal la varsta asta si ce este mai putin normal, in contextul in care mi-am zis dintotdeauna ca fiecare copil este unic si se dezvolta in felul sau, de aceea am ajuns si atat de tarziu la medic. Stie culorile, sa numere pana la 10, cateva cantecele si poezioare cu putin ajutor, spune singura daca o doare sau nu ceva, daca ii este foame/frig/somn, daca vrea ceva cere singura sau daca nu vrea ceva spune singura ca nu mai vrea. De scutec am scapat la 2 ani si 9 luni si la 1 an si 2 luni a mers singura. Mananca singura si cu putin ajutor se imbraca/dezbraca singura, se spala pe manute si se sterge singura. Stie cum o cheama, cati ani are, stie numele parintilor si a catorva rude care vin pe la noi in vizita, cunoaste majoritatea animalelor si cum fac ele, partile corpului, obiectele din jur, se descurca bine la desenat si la recunoscut obiecte sau activitati din diferite carticele, recunoaste personajele din povestile pe care le-am mai citit, povesteste parti foarte simple din povestile citite. Este dragastoasa si afectuoasa, daca intr-o zi sunt ocupata si nu-i acord foarte multa atentie, vine singurica si ma pupa, ma intreaba daca vreau sa ma joc cu ea, ii place foarte mult cand ne jucam impreuna, de obicei ne ascundem una de cealalta si ne gasim, asta ii place cel mai mult, sau facem un fel de teatru de papusi impreuna, punem jucariile sa vorbeasca intre ele, cum zice ea, daca sunt suparata observa si ma intreaba ce ma doare, ma pupa sa-mi treaca, in general tot ce misca prin jurul ei ea ne spune, de exemplu daca vede pe geam pe cineva ne zice ca "uite nenea" si ne zice ca nenea are palarie (daca are), daca sunt la bucatarie ne spune ca "mama face mancare" este atenta la detalii, stie care sunt hainutele/ obiectele ei si care sunt ale noastre, ne cearta daca folosim obiectele altcuiva (eu ale sotului sau invers), este nitel egoista, de exemplu azi cand a venit mama mea pe la noi si a mancat ceva, Simina a venit repede la mine sa-mi spuna ca bunica mananca mancarea pe un ton plangacios. Obiectele mai des folosite (periuta de dinti, pieptene, papuci, hainute) stie sa spuna la ce le folosim.Stie cand e noapte si cand e zi. Tine minte unde a lasat un obiect ultima oara si il aduce daca o pun sa-l caute. De obicei spune aceeasi propozitie de foarte multe ori pana vede ca sunt atenta la ea si-i spun ca am auzit sau ca am vazut, depinde de ce-mi arata. Tine minte evenimente de acum un an, nu stie sa povesteasca daca ii cer, dar daca o duc in locul respectiv recunoaste locul. Vorbeste foarte mult, insa nu se descurca sa povesteasca o intamplare de la inceput la sfarsit, a reusit de vreo doua ori sa-mi povesteasca de la camin niste evenimente dar mai mult raspunzand la intrebarile mele, decat povestind ea. Nu face diferenta intre zile, azi de exemplu cand am venit de la servici mi-a spus ca a papat ciorbita si ca s-a jucat cu copiii, desi nu a papat nici o ciorba si a stat acasa cu mama. Se admira singura in oglinda cand o imbrac cu rochite sau fustite sau ii fac cate codite in par, ii place cand ii spun ca este frumoasa si cuminte. Daca face ceva singurica si o intreb ce face, descrie ceea ce face (ex “ma uit la desene”, “ma joc cu papusa” etc). Cateodata cand vorbeste despre ea spune “Simina” in loc de “eu”, iar alteori spune ca ea a facut cutare sau mai stiu eu ce…Este prietenoasa, cand intalneste copilasi noi ii intreaba daca vor sa se joace cu ea sau daca vor sa fie prietenii ei, se lauda cu jucariile pe care le are, nu-si imparte jucariile si daca ia jucaria vreunui copil spune ca este a ei de acasa, spune mici minciunele pentru a ne fi mila de ea sau pentru a o recompensa cu ceva, stie sa se faca ca o doare ceva daca vrea sa scape de vreo activitate care nu-i place. Doamnele de la gradi ne spun ca in permanenta trebuie sa o tina langa ele pentru ca paraseste activitatile cand vrea ea, se ridica de la masuta si alearga cand vrea ea si atrage si ceilalti copii dupa ea. Ne priveste in ochi cand vorbeste cu noi, este foarte expresiva si ne imita foarte mult. Stie de exemplu ca vacuta ne da lapte, gaina ne da oua sau ca iepurasul papa morcovi si vacuta iarba. Nu mai stiu ce sa mai scriu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teosica spune:

Buna Claudia,

Medicul a pus un diagnostic? Povestea expusa de tine seamana destul de mult cu povestea baietelului meu, care e diagnosticat cu ADHD in forma usoara. Matei are acum 5 ani si jumatate, face terapie ocupationala si logopedie. A inceput sa vorbeasca la 3 ani si jumatate, dar nimeni in afara de noi nu intelegea nimic. Prima data fost la o gradinita de masa unde a fost marginalizat, educatoarea nefiind capabila sa-l inteleaga si sa-l integreze. L-am mutat apoi la o gradinita particulara unde evolutia a fost normala. Lucra foarte bine individual, dar la clasa ii era distrasa atentia de orice miscare. Avea nevoie sa-i atraga tot timpul cineva atentia spre activitate.
Vorbeste in propozitii de vreo 8 luni. Abia de 2-3 luni a inceput sa povesteasca o poveste intreaga dupa imagini. Nu povesteste foarte multe de la gradinita. Acum poate sa pronunte corect, dar s-a obisnuit sa pronunte gresit si acum la acest capitol lucram.
In cazul lui Matei nu a fost necesar tratamentul medicamentos.
M-am documentat foarte mult pe internet si am citit de dezechilibrele minerale care apar la copiii diagnosticati cu autism si adhd.
I-am facut analiza tisulara a firului de par si am consatat ca are deficit foarte mare de magneziu.
Pentru echilibrare am fost la medic nutritionist care ne-a pus de 2 luni pe dieta si ne-a dat supliment de magneziu.
Comportamentul lui Matei s-a schimbat radical. Acum este un copil care poate sa lucreze foarte bine la clasa, isi termina fisele de lucru singur, fara a fi necesar sa se insiste.
Pentru a-l stimula la povestit am facut o conventie. Am desenat un calendar pe care lipim de luni pana vineri fete zambitoare sau triste, in functie de disponibilitatea lui de a povesti dupa imagini. Daca avea 4 fete zambitoare, vineri seara mergeam si ii cuparam o masinuta.
In doua luni a inceput sa turuie.
Acum am facut calendarul pentru pronuntia corecta.

Sper ca postul meu sa fie de folos

Mergi la inceput