DC... altfel ( grup de suport pentru parinti) 2

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Crisa-77 spune:

Noi ne-am intors fericiti.Suntem mai bine,lui Andrei i-a scazut tensiunea pulmonara asa ca putem face si kineto si se mai amana operatia nr 2.Intr-un cuvant:Bucurie mare!!!
Felicitari Mari_Paun.E bine si mai putin decat deloc.Nici eu nu am vazut emisiunea.
pt voi.

Krys si Andrei-Bogdan(23.03.2005)
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=137704ec8fb38b578d82f6&skin_id=o&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet si poze
POVESTEA NOASTRA


"Sa fii vesel tuturor si nimeni sa nu vada ca si fulgii de nea sunt
lespezi de mormant."(Goethe)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns axia spune:

Ma bucur pentru voi Crissa.
de la mine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crisa-77 spune:

Si noi ne bucuram,Axia.
pt voi si sanatate la puiuti.

Krys si Andrei-Bogdan(23.03.2005)
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=137704ec8fb38b578d82f6&skin_id=o&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet si poze
POVESTEA NOASTRA


"Sa fii vesel tuturor si nimeni sa nu vada ca si fulgii de nea sunt
lespezi de mormant."(Goethe)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Witchie spune:

Mi-a scris o prietena un mail pe care vreau sa vi-l impartasesc:

"Mami, imi cumperi budinca de ciocolata? Te rog eu frumos. Te imploor."
"Nu ai voie."
"Da' sa-mi pui peste tort".
"Nu ai voie, uite ca are ...."

Peste citeva minute aud din nou vocea pitica la alt raion:
"Mami, da' oua am voie? Poti sa-mi iei un ou?"

Si ma intreb cum trebuie sa fie sa-ti doresti sa maninci un ou. Eu nu ma omor dupa ele, regimul dupa hepatita n-a cauzat lacrimi si suspine, dar aveam deja vreo 8 ani, pe cind vocea care-si doreste budinca de ciocolata si oua e a unei fetite de vreo 3-4 ani. Cu obrajii rotunzi sub o caciulita care lasa vederii urechile cu cercelusi.

Si peste alte citeva minute, in spatele meu, la coada:
" Mami, da' din astea am voie?" (erau in dreptul insulei cu biscuiti si chiar in fata ochilor ei era turta dulce trasa in ciocolata)
"Nu. Uite, nu vrei niste sticksuri?"
"Nu, nu vreau sticksuri. Vreau floricele. Imi iei floricele?"
"Avem acasa."
"Da' cind o sa am voie din astea? Cind ma fac bine?" (si vocea tremura a plins, colturile ochilor se string si lacrimile isi iau usor avint pe obraji la vale)
"Da, cind te faci bine."
"Si cind o sa ma fac bine?" (si de data asta lacrimile curg, dar fara istericale de copil rasfatat sau obosit, pur si simplu copila asta plinge cu suspine, frecindu-si ochii cu pumnisorii rotunzi)

A urmat un raspuns despre doctor, dar mi-am intors privirea si m-am uitat in cos, fiindca am simtit ca imi dau si mie lacrimile. M-am gindit cit e de nedrept sa incerci sa explici unor gigilici ca nu au voie sa manince budinca, turta dulce, ciocolata sau orice joaca pe rafturi prin fata ochisorilor lor. Cum sa le spui ca vor avea voie peste o saptamina, o luna, un an? Cum e sa nu mai poata minca niciodata ceva ce vad la toti ceilalti copii sau in fiecare zi la televizor? Cum sa poti rezista lacrimilor?

Nu stiu, mi se pare nedrept sa existe boli care sa impuna un regim alimentar pentru copii. Aveai dreptate cind imi scriai ca mamele traiesc cu inima bucati. Dar, uneori, asta se mai intimpla si unor necunoscuti care se nimeresc in acelasi timp cu ele la magazin.

Paula."

Anda, mama Irinei
domnisoara Irina
Atinge stelele cu mana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crisa-77 spune:

Witchie,ai dreptate :e dureros.Dar,pe vremea raposatului si eu asteptam un an sau cateva luni pana avea mama cu ce sa-mi ia .Cunosc textele aste,mai mult le-am trait si nu mi-e rusine s-o spun ,de aceea eu urasc perioada aceea.Nu stiu cum pot altii sa iubeasca acea perioada-dictatura.
Sa va spun ce am facut de sunt acasa si nu la seminarul despre SD.La prima pauza am primit telefon de acasa ca Andrei are febra :? Eu il lasasem sanatos.Asa ca am zburat de la seminar inapoi acasa,chiar daca imi pare tare rau ca nu am ramas.Copilul are nevoie de mine in clipele acestea.L-am gasit ca o carpa.Statea in pat fff trist.Ii dadusera antifebrile,si nu scadea.Ii dadusera si tratamentul prescris de medic(l-am convins pe sot sa se duca la dr -el vroia sa ma astepte pe mine.N-am dormit toata noaptea:am stat si l-am pandit sa nu scap febra de sub control.Dimineata din nou 38.8 :( Sper sa-i mai treaca daca-i dau tratamentul prescris.Cam asta e.Imi pare tare rau ca nu am ramas la seminar.
Nu mai pot scrie ca tipa.Revin.

Krys si Andrei-Bogdan(23.03.2005)
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=137704ec8fb38b578d82f6&skin_id=o&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet si poze
POVESTEA NOASTRA


"Sa fii vesel tuturor si nimeni sa nu vada ca si fulgii de nea sunt
lespezi de mormant."(Goethe)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magnolia spune:

Bine ai venit , Crisa , cu vesti bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Sunt in urma cu multe raspunsuri pe la voi...dar nu mai am timp sa citesc sa scriu......
Va anunt ca vineri la ultima editie "Dansez pt. tine" (PRO-TV)va fi difuzata o poveste de dragoste minunata intre 2 tineri cu down. Va rog sa va uitati si sa tragem speranta ca intr-o zi vor fi si copiii noasti indragostiti.



Paula & Alexa(13.12.2003) & Paul(03.01.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari_paun spune:

astept cu nerabdare vinerea sa ma uit la emisiune...kiar daca noi ne uitam mai tarziu pt ca Ema are lectii pana la ora 21...
evident ca nu voi rata ultima emisiune sa vad finalistii, si alte vise implinite...

pupici

Mari, mami de Ema

povestea Emei

poze cu Ema

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_t spune:

Intrebare pentru fetele care au participat la congresul SD - ce ati aflat despre posibilitatile de educare in invatamantul obisnuit a copiilor "speciali" ? Am vazut in program ca erau prevazute discutii pe aceasta tema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:

buna fetelor,

Mari, imi pare rau ca n-a iesit emisisunea...intotdeauna e loc pentru altele care atrag lumea, dar cine stie...

Crisa, ma bucur ca sunteti ok, si mai apar si vesti bune!

Witchie,

frumoasa povestea...si atit de reala din pacate, de multe ori, pentru puii nostri.

eu vroiam sa va spun ca sunt fericita! am avut intilnirea cu invatatoarea lui Tudor vinerea trecuta si numai cuvinte de lauda a avut la adresa lui! el, care anul trecut venea zilnic cu atentionari, cu plingeri de la idioata aia de invatatoare care in final, impreuna cu psihologa scolii au recomandat printre rinduri scoala speciala!
acum, in clasa intia, in clasa normala (sunt doar doi copii diferiti- el si colegul lui de banca-cu sindrom Rett, au o acompaniatoare impreuna) pentru ca are un inger de invatatoare, si o acompaniatoare buna, Tudor e bine, este cel mai bun din clasa la citit si scris- asta mi-a spus invatatoarea- si pe mine m-a apucat plinsul de fericire acolo!
binenteles ca avem si dificultati, la interpretare (redat concluzii la o poveste auzita), la problemele de logica la matematica (cercul cel mai mic si verde si patratul rosu- ex...)dar daca ma gindesc ca a inceput sa vorbeasca la patru ani, si ca a avut de recuperat in doi ani atit de mult, si mai are, de la micuta salbaticiune speriata care era pe la trei ani cind am parasit Romania la copilul de acum, ca e bilingv, acusi trilingv cu engleza, nu pot decit sa tot multumesc lui Dumnezeu...si sa ma rog sa mearga tot spre bine.

Ana

sa o ajutam pe Emma
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=79512&whichpage=1

Mergi la inceput