Prematur !!

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns liliana29s spune:

Am terminat de printat raspunsurile voastre si le trimit in seara asta la Iasi cu sotul ei. Sint sigura ca au sa-i faca mult bine Aurei.
Va multumesc din suflet pt. incurajari si urari .

Liliana si Dani
Sara

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

ce mult ma bucur pentru micuta si pentru mamica ei!! sa fie sanatoase! uite ca Dumnezeu le-a ajutat si au ajuns pe maini bune! suntem in continuare cu gandurile alaturi de voi!!



vine bebe!

Ajutati-l pe Dan sa mearga din nou!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_t spune:

liliana, tin si eu pumnii micutei .

Vad ca nimeni nu a mentionat asta, asa ca te pun in garda, sper sa nu fie cazul dar e mai bine sa stii.
Marii prematuri au risc f. mare de dezvoltare a unei afectiuni grave a retinei, mai ales daca primesc oxigen. Cauta pe net "retinopathy of prematurity" si gasesti toate detaliile. Ar trebui sa i se faca saptamanal, sau macar la 2 saptamani control oftalmologic , si asta pana ajunge la "termen" adica la cele 40 de saptamani de la conceptie (abia atunci se maturizeaza retina) - daca apar modificari atunci se poate interveni si stopa fenomenul.
In 2002 cand am nascut eu , nu se faceau aceste examene in Craiova (mi-e teama ca nici acum nu se fac), asa ca fetita mea are acum foarte mari probleme de vedere (un ochi e pierdut, celalalt vede dar foarte prost, si prognosticul e prost), si ea e unul din cazurile "fericite" fata de ceea ce am vazut la Bucuresti anii astia.

In rest , nici fetita mea nu are alte probleme (a avut 980 de grame la nastere, nascuta cu 12 saptamani inainte de termen; i s-au dat sanse de 1:10000 de supravietuire, si abia dupa ce au vazut ca a supravietuit 3 zile am fost promovata la salonul de "mame", pana atunci fiind la "avorturi")

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Foarte emotionant...bine ca in cele din urma, lucrurile s-au asezat pe fagas normal.Sunt convinsa ca va fi bine, desi sunt momente grele acum, timpul trece repede, si cu siguranta Sara noastra v-a creste frumos ...e un copil superb, si are un nume deosebit.
Daca voi avea o fetitza, mi-as dori sa poarte numele SARA...
multa sanatate, si ganduri bune... sa fie bine!!!



http://photos.yahoo.com/frezia_2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crisa-77 spune:

Sanatate multa si de la noi.
pt micuta Sara.E o adevarata luptatoare.

Krys si Andrei-Bogdan(23.03.2005)

"Sa fii vesel tuturor si nimeni sa nu vada ca si fulgii de nea sunt
lespezi de mormant."(Goethe)

http://community.webshots.com/user/krysadi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana29s spune:

Nu a putut sa treaca inca pe laptic de ieri, au hotarit sa mai astepte din cauza ca are putin icter. Momentan face fototerapie, dar in rest pare sa fie totul bine.
Aura va multumeste din suflet pentru urari si rugaciuni, aseara cind am vorbit cu ea plingea dupa ce citise raspunsurile voastre.

Liliana si Dani
Sara

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akella spune:

Liliana, transmite-le fetelor (adik Aurei si Sarei) sa fie sanatoase, voioase, voinice! Suntem alaturi de ele!

P.S. Si zii asa, pitica e la bronzat... E bine sa se obisnuiasca de pe acum, ca oricum va rupe inima targului cand se va face mare si frumoasa foc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

Doamne ajut-o pe micuta Sara!!!

Fetita mea Diana-Maria are de ieri 5 anisori!

_
_
Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana29s spune:

Sara este in continuare bine, asi dori sa stiu daca i-i trimit o jucarie micuta de plus va avea voie sa o tina prinsa de incubator sa pe incubator ?? Si mai vreau sa va intreb daca stiti pe unde pot gasi hainute asa mici mici mai pentru cum o sa fie Sara cind o sa-i dea drumul din spital.
Aveti idee la ce greutate o sa o lase sa plece ?? sau trebuie sa stea pina face 40 saptamini ?

Liliana si Dani
Sara

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mada spune:

multa sanatate micutei Sara!
sa cresca mare, mare si sanatoasa!
in jur 2,500 gr cam asta e greutatea cu care ii lasa sa iasa din spital!
editez sa-ti spun ca nu are legatura cu varsta gestationala, iesitul din spital
o cunostinta de-a mea a nascut un pisoi de fata de 1,300 gr a scazut pana pe la 1,100 si au sta cam 3 luni in spital, pt ca nu lua in greutate cum trebuia. a nascut cam pe la 34 de saptamani.
Sa va traiasca!

Mada,un om. Cu frica lui Dumnezeu si Ilinca Teodora 22 sept 2004
Ilinca

Mergi la inceput