Despre croitorie-sfaturi si idei (cap 2)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cicina spune:

Daveco, poti sa-mi dai posta ta, ca nu ai MP.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinici spune:

daveco eu zic sa faci cu cusatura de pe umar ca se aseaza mai bine, iar fata cam cu 1 cm sau 2 mai lunga ca spatele(depinde de dotari).Pt cele cu sanii msri si inclinatia la umar tb sa fe mai mare.
cristinici

''Niciodata sa nu te simti rusinat ca ai incercat si n-ai reusit,pt ca acela ce nu a avut esecuri inseamna ca nu a incercat vreodata''O G Mandino

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daveco spune:

quote:
Originally posted by cristinici

daveco eu zic sa faci cu cusatura de pe umar ca se aseaza mai bine, iar fata cam cu 1 cm sau 2 mai lunga ca spatele(depinde de dotari).Pt cele cu sanii msri si inclinatia la umar tb sa fe mai mare.
cristinici

''Niciodata sa nu te simti rusinat ca ai incercat si n-ai reusit,pt ca acela ce nu a avut esecuri inseamna ca nu a incercat vreodata''O G Mandino


poti sa ma luminezi un pic de ce trebuie inclinatia de umar mai mare ca restul am inteles?multumesc tare mult de raspuns.
eu intre timp am mai intrat intr-o belea.poate ma ajutati si acum ca arde.am facut o pereche de pantaloni cuiva .este supla dar are totusi o burtica dupa nastere.a vrut pantaloni ajustati binisor pe langa corp.toate bune si frumoase pana ce a incercat sa paseasca.zicea ca o deranjeaza foarte tare la genunchi si la mers are senzatia ca-i trage cineva pantalonii jos din talie de la spate.clar trebuie sa-i fac alta pereche dar n-as mai vrea sa mai gresesc o data.oare ar trebui sa-i fac fata mai mare decat spatele de sus pana jos ca eu nu am facut lucrul asta decat in talie?please heeelp ca timpul e scurt si nu vreau sa ma fac de cacao.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cicina spune:

daveco, din ce mat. sant pantalonii? Nu pot sa-mi imaginez cam care ar fi problema cu burtica daca reuseste sa ridice fermoarul. Iar de pasit, fa-i mai lejeri (adica mai larguti pe crac)dar se poate si din tipar sa fie gresiti, daca nu are rascroiala bine facuta la fund poate da aceste urmari de a nu pasi bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daveco spune:

quote:
Originally posted by cicina

daveco, din ce mat. sant pantalonii? Nu pot sa-mi imaginez cam care ar fi problema cu burtica daca reuseste sa ridice fermoarul. Iar de pasit, fa-i mai lejeri (adica mai larguti pe crac)dar se poate si din tipar sa fie gresiti, daca nu are rascroiala bine facuta la fund poate da aceste urmari de a nu pasi bine.

"Nessuno e cosi ricco da poterne fare a meno di un sorriso"
Cicina


pantalonii sunt din stofa de pes cu ceva elastan.in partea de bazin vin f.bine .per ansamblu stau minunat problema e atunci cand ridica genunchiul.eu cred ca estye un spil la fascroitura dintre picioare pentru anumite conformatii.sa fie rascroitura din fata prea mica?zic si eu .sunt cam satula de atata croitorie si nu mai merg neuronii prea bine acum.trebuie mai mult sa intuiesc pentru ca eu nu am studii de specialitate textila.mi s-a mai intamplat o data chestia asta si pantalonii erau largi.am mai suplimentat cu un clin intre picioare si tot degeaba.cred ca am s-o iau cu inceputul dar in sens invers.sa-ti zic cum am facut eu:am considerat persoana ca fiind normala,fafa acea burta.deci am ales un tipar de marime sa spunem 42 desi persoana era de 44 la sold iar la talie de 48.ce-am facut?am modificat doar fata tiparului de 42 ca s-o fac de 48 si am extins turul in sus ca sa-mim iasa pantalonul in talie.acum am sa iau un tipar de 44 si gata .il mai ajustez in talia si basta.sa vad ce va fi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cicina spune:

Pai vezi ca aici ai gresit, e foarte importanta rascroiala la fund. Cand modifici partea din fata esti obligata si spatele.
Acu cu calm sa vedem ce se poate face.
Iti trimit o posta cu dezvoltarea taliei, sa te poti inspira.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daveco spune:

quote:
Originally posted by cicina

Pai vezi ca aici ai gresit, e foarte importanta rascroiala la fund. Cand modifici partea din fata esti obligata si spatele.
Acu cu calm sa vedem ce se poate face.
Iti trimit o posta cu dezvoltarea taliei, sa te poti inspira.

"Nessuno e cosi ricco da poterne fare a meno di un sorriso"
Cicina


multumesc din suflet.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ppisic spune:

Daveco, ce tipare de baza folosesti?
Ma refer la ceva in genul asta:
http://s50.photobucket.com/albums/f312/ppisic/Diverse/?action=view¤t=rochiebaza1bc.jpg
Imi cer scuze, schita nu e cea mai buna , dar ca sa vezi la ce ma refer. Ma gandesc ca poti repartiza dimensiunile uniform in zonele care au cresteri functie de perimetrul respectiv.
Eu nu stiu din practica, ci teoretic..Oricum sunt curioasa cum iti construiesti tu tiparele...

Cicina, daca iti trimit zilele urmatoare o bucatica de tabel ci niste dezvoltari dimensioanle ( le scriu denumirea in italina ca sa ne intelegem) imi spui daca sunt la fel cu ceea ce lucrezi tu si eventual ( daca difera) facem un schimb? Bineinteles daca ai timp...

pupici si spor la lucru!!

-------------------
Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daveco spune:

scuze ca n-am mai fost atenta la forum.multumesc pentru interventie diana si iarta-ma ca n-am fost atenta.am crezut ca insist prea mult.oricum problema cu sanii mari si restul dimensiunilor mici n-am rezolvat-o inca.sevede treaba ca trebuie s-o iau empiric.schita ta de baza este foarte buna.tiparul pe care il folosesc eu pentru cazul asta este cel cu taietura din umar deci poate fi asimilat cu schita ta.azi am mai facut niste modificari pe schita mea de la lucru si am incercat sa maresc dimensiunile exact in locul cu pricina adica pe san.am deci bust 108,talie90,sold 100,umeri 38.partea din fata a bustului ar trebui sa am 62 iar din spate 46.varful pensei de bust la 30 fata de mijlocul umarului.dau cota parte din profit.defectul care apare si pe care trebuie sa-l elimin este un plus nasol deasupra sanului si de la san inspre rascroitura manecii.sper ca nu te-am obosi prea tare.nu-i obligatoriu sa-mi dai un raspuns da' ma enerveaza la culme ca nu dau de capat chestiei asteia.stii ce-i de ras si mi-e si rusine sa zic?i-am mai facut un costum si sacoul a fost facut fra pre multe precautii si a iesit foarte bine.acum...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daveco spune:

eu centrez eu dau cu capul.cred ca mi-am rezolvat problema macar pejumatate.trebuie sa incerc pe mai multi "pacienti".
dar unde sunteti toate? ce s-a intamplat cu voi.trebuie sa ma uit un pic cum se pun poze pe aici ca inca nu m-am edificat.azi am facut niste perne decorativa foarte frumoase din blana de antilopa africana.una din ele ca nu stiu cum o cheama.am luat modele faine dintr-un catalog american unde explica foarte bine stiluri si modele.
fetita mea de 9 ani a facut si ea 2 pernute in miniatura pe care intentioneaza sa le vanda.

Mergi la inceput