Despre croitorie-sfaturi si idei (cap 2)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns daveco spune:

quote:
Originally posted by cicina

Captuseala se croieste cu 0,5 cm mai mica decat materialul si se coase la fel. Deci e mai mica.Spor la treaba aaaa

"Un sorriso non dura che un istante, ma il suo ricordo è talora eterno" Cicina


merci pentru pont.uite ca nu stiam,desi am intuit da' nu mi-am mai batut capul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns midasnu spune:

Vianne, saru'mana ce de modele!
Multumesc mult,
Spor la lucru!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cicina spune:

Midasnu, jos, depine cat ai lasat pt cusatura la material , de ex 4 cm, captuseala, ar trebui sa acopere materialul cu o ramanere de 2 cm jos, calci cu fierul de calcat exact asa, apoi cosi captuseala de mat cum poti, adica pe afara ca oricum se acopera. Nu stiu daca ai inteles,ma exprim destul de greu din cuvinte, sant mai buna la fapte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vianne spune:

Midasnu, cu placere!

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
http://community.webshots.com/user/alinavillanova

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ppisic spune:

Midasnu, este asa cum spune Cicina, captuseala se proiecteaza cu 0,5 cm mai mica decat fata ( materialul de baza). Acesta diferenta este la tiparul de model fara adaosuri pentru cusaturi. Pe linia de terminatie la produsele care au captuseala ( si la unele fara) adaosul este mai mare decat pe liniile de imbinare. Deci fata/ materialul de baza la un sacou de ex va avea pt linia de terminatie un adaos de 3-4 cm. In Burda nu ai tipar pentru captuseala? Uneori, functie de model, captuseala are un tipar usor diferit decat produsul, de exemplu pot exista pliuri, pentru a da lejeritate/confort la purtare.

-------------------
Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns midasnu spune:

Multumesc fetele de sfatul la captuseala eu cand am lucrat din burda, le-am facut la fel ca tiparul sacoului, numai ca jos nu-mi ajungea captuseala, cand s-o prind de sacou, asa ca am lasa-o libera, la lungime era, numai ca la latime nu mergea.....nu stiu daca m-am facut inteleasa, oricum nu am lucrat eu prea multe sacouri(4), asa ca, sunt la faza de invatacel, toate sfaturile sunt bine-venite si va multumesc!

Spor la lucru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aaaaa spune:

Merci pt ajutor.Deci jos o fac mai lunga captuseala si calc o cuta de 2cm iar lateral mai ingusta cu 0,5cm?Toate partile tiparului il fac fara rezerve de cusaturi? Dar sus la umeri nu se fac cute pt lejeritate? Merci. Sunt inca incepatoare e primul sacou pe care il fac de 1 luna de zile, si inca nu l-am terminat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns midasnu spune:

aaaaa - eu pe ultimul l-am inceput in primavara si abia l-am terminat de curand si nu i-am pus nici captuseala!
scuze, cred ca nu te-am ajutat cu nimic...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cicina spune:

Depinde din ce material faci sacoul. De obicei cand sant materiale foarte groase trebuie sa fii atenta la lejeritate, dar nu exagerat. Cuta, pliu de mijloc la spate se face la sacourile barbatesti.Si se lasa pliu la maneci si jos pt lejeritate, nu-mi aduc aminte pt umeri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daveco spune:

buna chestia cu captuseala.am incercat-o la o haina de piele si a iesit foarte bine.am sa aplic de acum.merci.

Mergi la inceput