scafe din rigips

scafe din rigips | Autor: xelanoimis

Link direct la acest mesaj

Buna,
vreau sa facem niste scafe din rigips, in care sa ascundem becurile in dormitor si un blat de bucatarie tot din rigips. Am tot studiat si in principiu am cam inteles cum se lucreaza cu rigipsul, asa ca ne gandeam sa le facem noi fara sa mai apelam la mesteri. Sincer, am incercat si varianta cu mesterii, dar fie cereau prea mult, fie nu stiau sa faca "chestiile complicate" pe care le vrem noi.
Acum sunt in faza de documentare si proiect si as avea nevoie de cat mai multe poze cu astfel de structuri, pe perioada executiei, sa vad efectiv cum se imbina profilele din spatele panourilor si in cazul unor forme mai complexe. Daca v-ati facut asemenea amenajari si aveti poze cu ele, mi-ar fi de foarte mare ajutor. Adresa mea de mail: xelanoimis@yahoo.com.
O zi buna tuturor :)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns IEPU spune:

A facut sotul meu pe tavanul din bucatarie, pe o lungime de 6m, o scafa care, in sectiune este un triunghi dreptunghic, cu ipotenuza lipita de tavan. Pe fete a dat gauri si a montat spoturi. A rezultat un rand de spoturi care bat spre zona de lucru a bucatariei si un alt rand care bat spre perete.
Din pacate nu avem poze din timpul lucrarilor dar daca mai vrei amanunte iti pot explica.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xelanoimis spune:

IEPU, merci de raspuns. Modul in care ati facut scafa pare foarte interesant. Cred ca arata super.
Eu vreau o scafa paralela cu tavanul, cam cu 30cm mai jos de plafon, lata de 20-30cm si lunga cam de 5m. Se va sprijini de-a lungul peretelui si in capete(pe peretii laterali) iar becurile vreau sa le ascund in interiorul ei, sa bata in sus spre tavan si sa nu se vada deloc indiferent de pozitia in camera. Pentru asta ma gandeam sa fac o margine putin mai lata la marginea libera de 5-7cm, dar ma intrebam daca sustinerea este suficienta(din pacate nu vad cum as putea pune un triunghi, desi imi dau seama ca ar fi mult mai sigur) si daca n-o sa am probleme cu praful care se va depune acolo(cum o sa-l sterg, daca sa inchid scafa si deasupra cu o placa?).
Iar in privinta blatului, am si acolo o multime de neclaritati pe care sper sa le rezolv pana vine timpul sa ne apucam de el. Spatiu de lucru o sa fie in forma de L pe un colt de camera, in marginea laturii mari o sa fie o chiuveta rotunda si adancimea blatului de 75cm iar pe latura mica ajunge sa aiba doar 60cm. Chiar pe colt pun plita si cuptorul cu fata spre camera, deci o sa taie coltul in diagonala. Aceasta forma "neobisnuita" e si motivul pentru care nu pot sa-l fac din mobilier cu blat de MDF, ca ar avea imbinare pe coltul cu plita, exact unde fac eu mai multa mizerie cand gatesc ;). Si vreau si o hota deasupra mascata tot intr-o forma de rigips. Pe blat si pe perete pun faianta. Si vreau ca toata structura sa fie suficient de solida sa pot sa ma urc in picioare pe ea cand vreau sa ajung sus la tavan, in dulapuri sau sa sterg praful. Camerele din bloc sunt pe stil vechi si au peste 3m inaltime.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IEPU spune:

Cred ca se face asa: pregatesti suporti identici, 1buc/metru liniar facuti din profil pentru rigips (din aluminiu) taiat, indoit si inchis, cu forma sectiunii. Pe astia ii montezi in perete cu grija ca fetele pe care urmeaza sa puneti placile sa fie aliniate (coplanare ar zice matematica).
Pe urma se masoara placile si se taie, se gauresc (de exemplu cu masina de taiat faianta care are si un dispozitiv de taiat gauri) si se fixeaza cu suruburi autofiletante.
Daca spoturile bat in sus trebuie placa si pe fata de sus caci altfel nu se pot fixa.
Operatiunea mai migaloasa este aia de facut suportii. Profilul pentru rigips are forma de "C". In locurile unde indoi trebuie sa crestezi aripile laterale. Cand indoi se suprapun partile de langa crestaturi si se bat nituri.
Nu stiu daca se poate face si altfel dar cu metoda asta e nemuritoare. Trebuie deci niste scule: un foarfece de tabla, un cleste de nituit.

Noi am facut imbinare pe diagonala in blat de MDF (cu manuta proprie) si s-au pupat cele doua bucati super bine. Intre ele a ramas un luft inegal de mai putin de 0.5mm pe care l-a umplut omu' meu cu silicon negru.
In alta ordine de idei nu m-as urca pe blatul de rigips pentru nimic in lume. Ala se crapa si daca il tarasti ridicat de-o latura.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delsim spune:

Si noi vrem sa le facem singuri. Ne este de mare ajutor topicul tau! Intra si pe www.misiuneacasa.ro; cei de acolo iti pot raspunde la intrebari si au si niste filmulete demonstrative, nu stiu daca despre rigips, dar vezi si tu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemary spune:

[quote]Originally posted by xelanoimis

IEPU, merci de raspuns. Modul in care ati facut scafa pare foarte interesant. Cred ca arata super.
Eu vreau o scafa paralela cu tavanul, cam cu 30cm mai jos de plafon, lata de 20-30cm si lunga cam de 5m. Se va sprijini de-a lungul peretelui si in capete(pe peretii laterali) iar becurile vreau sa ...

poate te ajuta pozele pe care le pun acum. noi am facut ceva asemanator cu ce vrei tu in sufragerie.

poze apartament

o zi minunata,
Mari

Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xelanoimis spune:

Multumesc pentru idei :)
Cred ca o sa reconsider problema urcatului pe blat... Daca nu, poate il facem din beton armat sa pot sari pe el cat vreau

desim, spor la treaba si multa bafta
Abia astept sa terminam cu podelele si sa vad ca ne apucam de tavane.

nemary, merci de poze

Mergi la inceput