Parisul - asa cum l-am vazut eu

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Frumos, multumim!

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doruletz spune:

Ubi, frumos ai povestit, ma bucur sa vad ca ati profitat din plin de luminile Parisului

Pentru ca ai pomenit si de cartierul Saint Germain (se putea altfel? ) si de place de Furstenberg, ea e cunoscuta romanilor si dintr-un alt motiv, aci s-a facut celebra fotografie a celor www.diplomatie.gouv.fr/fr/IMG/jpg/01-05-2.jpg" target="_blank">trei romani , Eliade, Cioran si Ionesco.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana2004 spune:

Ubi ,dar ai avut ceva traseu ! Noi nu am reusit sa vedem asa multe locuri dar ne-am imbatat de atmosfera !Sotul meu era mirat ca nu aude peste tot sansonete .
Am avut parte si de o intimplare hazlie ;cind am ajuns pe Trocadero era o manifestare cu sport ,produse din soia si alte lucruri sanatoase .Am primit un suculetz moca si apoi noi ne invatasem ,ne plimbam pe la standuri si mai primeam un biscuit ...etc.Ajungem la o coada cu un fel de hamburgeri ,ne-am zis ca gata masa ,mai salvam niste euro .Ne ofera 2 bucati si surpriza ....ne cere 10 euro pe ei !Ce sa mai zicem ,am platit si am plecat mai departe ! Turistului ii sta bine cu drumul !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ubi spune:

Doruletz - multam de info, nu stiam.
Diana - oooo, nasoala faza mai ales ca nu mai poti da inapoi. 5 euro un hamburger? Scump doamna, scump!

www.ubi.ro
http://pg.photos.yahoo.com/ph/criszaman/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strunfita spune:

Majoritatea au cate 3 copii pt. ca nu mai platesc impozit.
Frumos, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

Ubi, ai scris foarte frumos si interesant. Cred ca vei reusi sa ii tentezi pe multi sa mearga la Paris daca nu-si doreau deja.

Mi-am adus aminte de entuziasmul meu dupa prima vizita la Paris in care intr-o saptamana am alergat sa vedem cat mai multe (incat la un moment dat intre doua muzee am adormit pe o banca in parc la soare , dar pe atunci alergam pe jos, ca o carte orange era scumpa pentru un buzunar de student).

Din pacate dupa ce am si trait 5 ani la Paris mi s-a schimbat putin optica asupra lui si nu neaparat in bine. Dar orice s-ar zice, merita vazut macar o data in viata.

Sanziana & Marina (03/10/2004) Cand s-a nascut Marina...

"We can do no great things - only small things with great love."
("Nu putem face lucruri mari – doar lucruri mici cu multa dragoste.")

Mother Teresa (1910 - 1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabgabriela spune:

Strunfita,

Ca o fericita detinatoare a trei copii , pot sa-ti confirm ca platesc impozit. O familie cu 2 copii are "trei parti" 0,5 de copil , iar cei cu trei "patru parti". Impozitul e dupa venit si poti sa nu platesti daca ai doar unul sau sa platesti daca ai 5 !!


Aaaa!! si alocatiile sunt mai mari daca ai 3 copii! Nu e aceeasi proportie( o suma egala ptr fiecare nou pui) si aici multi considera ca familia ideala e cea cu trei copii!

Iar informatiile despre Paris mi-au placut si le-am savurat! Chiar daca o parte din obiectivele turistice le-am vizitat! Dar totul a fost f documentat. merci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jazz spune:

Ubi
Cu exceptia unor comentarii rasiste... mi-a facut o placere enorma sa citesc jurnalul tau de calatorie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miche spune:

minunat Ubi...
am fost de 3 ori in ultimile 4 luni la Paris
prima data am ajuns la sarbatoarea muzicii...si m-am indragostit de Paris..
Revin cand o sa am mai mult timp cu amanunte de la aceasta minunata sarbatoare...
recomand Parisul in per 22-23 iunie..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

Ubi, superba descrierea ta!Mi-a placut si ca ai pomenit de "le Lapin Agile" pt ca am fost acolo acum un an si atmosfera era chiar de vis.Artisti necunoscuti publicului larg, dar cu voci magnifice, canta sansonete super cunoscute, dar si sansonete compuse de ei.Recomand calduros o seara acolo, mai ales in compania unui pahar de vin rosu.Pretul e destul de marisor, dar merita.
Peste o saptamana si jumatate plec iar intr-o minivacanta la Paris.In 5 zile de sedere exclusiva in Paris (3 o sa stau in Epinal, regiunea Vosges) o sa vizitez cetatea medievala Provins, L'Assemblée Nationale, catedrala Notre Dame de Paris, le Musée de l'Orangerie (Les Nymphéas de Monet, colectiile W.Guillaume), le Petit Palais, Musée du Quay Branly, Musée du Luxembourg (expozitia "Titien, le pouvoir en face"), o sa am parte de un spectacol umoristic la "le Point Virgule", de spectacolul de teatru "La dernière nuit pour Marie Stuart" (cu Isabelle Adjani ) de la "Theatre Marigny", de inca un spectacol de teatru - "Le Gardien" la "Theatre de l'oeuvre", de spectacolul de opera "L'amour des trois oranges" de Prokofiev la "Opéra de Paris Bastille" si de un concert de muzica clasica la "le Chatelet". Printre picaturi o sa ma plimb pe Champs Elysées si in l'Ile de la Cité.Abia astept!Dupa cum vezi, vizita mea e mai mult pe dinauntru decat pe afara, asa ca o sa revin si eu cu impresii proaspete dupa ce ma voi intoarce.

Daniela Veuger si Alma Bianca 21 octombrie 2004
Alma,poze noi,si mai noi,cele mai noi,nou-noute,
poze yahoo


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43451" target="_blank">Povestea Almei

Mergi la inceput