Displazie de sold - nastere normala

Displazie de sold - nastere normala | Autor: grace30

Link direct la acest mesaj

Buna dimineata!

Acum am si eu o intrebare - poate s-a mai lovit cineva de asa ceva. Eu am o displazie de sold si am trait ultimii 10 ani cu convingerea ca voi naste prin cezariana. Acum ginecologul m-a trimis la un ortoped, care mi-a spus ca nu exista nici un risc sa nasc normal. Ideea e ca ginecologul nu vrea sa-mi faca cezariana dc nu am hartie de la ortoped. Oare chiar nu e nici un risc??

Multumesc mult!
Grace 24+

DPN 24.01.2007
8+

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns criss68 spune:

buna Grace,

Am mai vazut postarea ta undeva, dar nu ti-am raspuns, o fac acum. Mi se pare ridicola atitudinea doctorului tau cata vreme in ziua de azi fete de 20 de ani sanatoase tun nasc prin cezariana doar pt ca le e frica de nastere, iar pe tine te trimite la ortoped. Eu una l-as schimba. Nu stiu sincer daca iti afecteaza soldul direct, in general oasele bazinului sufera modificari. Insa la cat suferi (presupun) cu displazia de sold, macar nasterea sa nu te mai solicite. Eu am probleme cu coloana si cred ca ma va determina sa nasc prin cezariana.

Ti-am expus parerea mea. Poti intreba si un ortoped, desigur.

numai bine,
criss 24+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acai24 spune:

Buna....eu am avut displazie bilaterala de sold cand am fost mica si din fericire s-a rezolvat prin gips...pe 14 septembrie am nascut un baietel, primul copil, prin cezariana pt ca mi s-a explicat clar ca nu voi putea naste natural pt ca datorita afectiunii mi s-au schimbat unghiurile bazinului...asa ca asta micu nu se putea angaja pt nastere....oricum eu vroiam cezariana asa ca am facut cezariana....eu zic sa mai consulti un medic....numai bine!!!


Gruia-Alexandru(14.09.2006)

Mergi la inceput