Cum pedepsesti fara a traumatiza?

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lona spune:

quote:
Originally posted by Cricor

quote:
Originally posted by Lona

quote:
Originally posted by simali

Sotul meu e adeptul educatiei "barbatesti" pentru un baiat.
Intr-o zi i-am spus sa nu-l mai ia peste picior pentru ca "plange ca o fata". Ce baietii au si ei dreptul sa planga iar fetele nu sunt toate plangacioase (desi eu sunt).
Si atunci m-a intrebat ce-as spune eu daca el, in momentele grele, ar incepe sa planga si nu s-ar comporta "ca un barbat".
Sincera sa fiu, probabil ca l-as considera un gagauta.
Am inteles atunci ca un baiat trebuie crescut putin altfel decat o fata. Asta daca vrei sa nu te-njure nora.
Asta daca vrem sa gasim o parte buna in "cliseele" verbale.




...si uite asa plansul fetelor/femeilor este o slabiciune, barbatii nu trebuie sa fie gagauta, iar nevestele misoginilor posteaza la "In unul sau in doi..."

Sunt mama unui baiat de 10 ani, si nu cred ca baietii trebuie crescuti altfel decat fetele. Reperele sunt aceleasi, si principiile de asemenea.






Tu chiar crezi ca trebuie crescuti exact la fel? Asa am crezut si eu multa vreme, dar in ultima vreme ma tot gandesc ca de fapt, nu trebuie pentru ca asteptarile in viata de la ei sunt altele. A fi crescuti dupa aceleasi principii nu inseamna ca nu trebuie sa existe nuante, caci in fond nici doua fete nu le poti creste chiar la fel.
Plansul nu-i neaparat o slabiciune, este mai mult un mod de descarcare nervoasa... sincer nu stiu cum ar fi fost daca in momentele de mare cumpana pe care le-am avut in viata eu si sotul meu, ar fi plans cot la cot cu mine. Unu' din noi plangand si in criza generala de isterie a fost de ajuns.
Oricum, nu din asta se trage misoginismul.



Adica, daca lasi un baietel sa planga la 5 ani, sigur la 30 va boci pe umarul nevestei! Daca-i reprimi acest mod de manifestare al disconfortului, nemultumirii, protestului (sau mofturilor nejustificate) spunandu-i ca doar fetele plang, sigur va deveni un barbat puternic si responsabil!

Oare cam de la ce varsta trebuie aplicate "nuantele?" La bebelusi, e in regula sa planga la fel?

Si o scurta istorie personala:
Fiul meu, 10 ani, a avut un moment mai dificil (nu capat de lume, dar important pentru el). L-am vazut cum strange din dinti, ii tremura buzele, paleste. Oricine ar fi urlat de furie sau ar fi plans zdravan. El, nu. Abia acasa a disparut, si a plans in baie. Mi s-a rupt sufletul de el, m-a durut tare efortul lui de a se controla. Si nu i-am spus niciodata ca plange ca fetele, ci este doar un soi de orgoliu instinctiv.
Pe de alta parte, eu eram un copil miorlait. Acum plang o data pe an, si atunci daca e ceva foarte grav. Altfel, nu-mi vine.
Asa ca istoria idilica cu sotul puternic si fara lacrima si sotia delicata si plansa este doar un tablou de familie.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amalia spune:

Am incercat pe cat posibil sa nu spun fraze de genul, "esti baiat" nu mai face asa. In schimb ma leg mereu de varsta lui "la 5 ani copiii deja incep sa faca asa".... Dupa parerea mea este mai bine si se intampla rar sa o fac.
Oricum fiecare face cum crede ca este mai potrivit. Si-n familia mea au existat momente in care s-au facut catalogari, nu exagerate, dar care au venit automat la momentul cu pricina...si cu toate acestea ca adulti ne purtam normal.
Revenind la David al meu, sunt convinsa ca perioada in care am initiat acest subiect a fost doar o faza prin care a trecut..si ca orice faza cu care nu ne-a mai confruntat a creat neliniste si intrebari. Acum au disparut acele probleme de care ma plangeam. Este adevarat ca inca nu doarme decat din cand in cand la pranz la gradinita, dar nici n-am mai insistat. Singurul lucru pe care il fac si pe care l-a remarcat singur seara este ca daca stiu ca n-a dormit la pranz, in loc de ora 21, il duc in pat la 20...si a inceput sa sesizeze ca nu e ora lui normala.
Ma intreaba daca asta se intampla pentru ca n-a dormit, dar nu protesteaza, ba mai mult se straduieste ca a doua zi sa doarma macar putin ca sa poata sta mai mult sa se joace seara. Regula asta n-am instituit-o ca o pedeapsa pentru el, ci pentru ca se odihni, pentru ca altfel nu-l pot trezi dimineata.
Va doresc tuturor numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mate spune:

Mai,da de ce e asa un capat de tara cu dormitul asta la pranz? de ce TREBUIE sa doarma daca el nu vrea? Si cum adica deranjeaza,pai la gradi au o singura incapere in care se doarme,se fac activitati,se mananca etc? Nu poate sta intr-o clasa,nu in dormitor,sub supravegherea unei educatoare? sau "doamnele" ar fi deranjate de la o cafea si tigarica?

Aici aproape nici un copil la gradi de la 4 ani nu mai doarme.Si nu-i nici o nenorocire,stau si se joaca,fac activitati etc.N-am vazut pe nimeni facand caz din asta.Dar sa mai il si pedepsesti? Zau,mi se pare absurd.


Si cu murdarirea hainelor care-i problema,pai aici sint incurajati sa se joace cat mai "murdar" ca sa zic asa...messy playing se numeste si e un mijloc de explorare a lumii inconjuratoare.Al meu copil vine in fiecare zi cu vopsea pe haine,maini,picioare,burtica,nas,peste tot,e foarte incantat si eu la fel,ca e fericit el.Traiasca masina de spalat.De aia la gradi ne imbracam cu haine obisnuite,nu facem parada modei...


Oana,mamica lu' Iepurici Alerg P'Aici(27 Nov 2004)
Christinel
New Zealand
Osama
We may have different skin colours, but we are all PINK on the INSIDE.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amalia spune:

Mate, sa stii ca la gradinita cu program prelungit la care e David chiar e o problema daca nu doarme la pranz...sau macar sa stea linistit sa nu-i deranjeze pe ceilalti. Se doarme in sala in care se si joaca, patuturile fiind din acelea care se ridica, asa ca nu au sala separata unde sa-i duca pe cei care nu dorm. Si ai fi surprinsa sa vezi ca se doarme, iar copilasii astia au depasit toti 5 ani. Cel putin 75% din ei adorm fara probleme si chiar si al meu simte nevoia, dar nu reuseste el mereu ...i se distrage usor atentia.
Probabil ca unii nu mai simt nevoia, dar la ochii lipiti pe care ii are el dupa o zi in care a sarit somnul, sunt convinsa ca nu face parte din categorie. In plus, in weekend depaseste usor 2 ore de somn la pranz.
In ce priveste pedepsirea, am recunoscut deja ca nu trebuia s-o fac, de asta v-am si cerut parerea, sa ma vad si eu din afara ....
.asa ca am renuntat de atunci .
Va pup si va doresc numai bine!

Mergi la inceput