Conservatorismul extrem

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simali spune:

Stiu de ce cineva a scormonit dupa acest subiect in arhiva. Pentru ca exista oameni care cred ca tot ceea ce face sau este copilul se datoreaza exclusiv mamei denaturate.

De atunci si pana astazi s-au rezolvat insa mai toate problemele pe care le semnalasem. Cand am postat subiectul copilul fusese tocmai mutat la a IV-a gradinita. Ne-a fot tutuor extrem de greu dar el a fost, evident, afectat cel mai tare. Sigur ca nu mai voia sa schimbe nimic in viata de zi cu zi. Scimbase destul de mult in trecut... Acum, la atata timp distanta ma intreb de ce nu-mi dadeam seama atunci.

In mometul de fata merge la o gradinita de stat, unde educatoarele sunt profesioniste adevarate; copilul s-a adaptat, este foarte sociabil si se descurca excelent.

Nu spun ca noi nu avem nici un fel de probleme. Poate mai cautati prin arhiva si mai gasiti. Poate pe altele le voi posta in viitor. Dar voi nu aveti nici o probelma ? Sunt eu singura persoana de pe DC care la un moment dat a avut o problema cu copilul si a cerut ajutor?
Sa scoti acum acea problema si sa o folosesti pentru a o face pe mama sa se simta o mama denaturata si vinovata? Si totul cu zambetul pe buze si emoticonuri de consolare...

Multumesc... ca tocami vorbeam de empatia pe care vrem sa o cultivam copiilor nostrii. Ce sa cultivam daca nu am simtit-o niciodata?

alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

quote:


pare ca e mai tot timpul visator, intr-o lume a lui, uneori nu e atent
- stangacie in comunicare, vrea sa isi faca prieteni si nu stie cum
-greutate in a descifra expresiile faciale, sentimente exprimate astfel,contexte sociale cum ar fi faptul ca nu trebuie sa razi cand un copil plange sau nu trebuie sa vorbesti despre mama unui orfan,etc.

-incapacitatea de a recunoaste modificari subtile in tonul si accentul conversatiei, prin care vorbitorul schimba sensul unei relatari; astfel, copilul nu va putea intelege o gluma, sau un comentariu sarcastic va fi perceput ca atare; de asemenea, relatarile lui vor fi lipsite de tonuri, accente si intonatie si, astfel, vor fi dificil de inteles

-intelege contextul "ad literam" adica daca ii spui "iti taie popa limba" el intelege ca popa va veni si-i va taia limba.ca atare limbajul folosit este sarac in expresii metaforice ,al caror sens nu il deduce.
-are un vocabular vast, exprimarile sunt pretentioase, discurs "savant" ,pedant,o tonalitate diferita a vocii,uneori inflexiuni ciudate.
- este perceput ca un "ciudat",nu se integreaza desi ar vrea,e atras de copii
-are dificultati cu motricitatea fina, de ex scris dezordonat, greu lizibil sau greutate la imbracat/dezbracat singur dupa o anumita varsta
-stangacie in ceea ce priveste mersul, pozitii bizare la mers etc
-dificultati de adaptare la noi situatii, noi contexte ,de exemplu schimbarea drumului catre scoala
-dificultati in a primi haine noi, mancare noua etc
-centre fixe de interes , cum ai dat exemplu stiintele dar la genul de obsesie( e in parc si nu reuseste sa se integreze decat daca si ceilalti copii vorbesc despre centrul sau de interes. sau prefera sa citeasca despre..planete dau un exemplu daca e pus sa aleaga intre asta si o prajitura.
-ticuri, ciudatenii(stereotipii se numesc ) exacerbate(ei acum fiecare copil are la un moment dat cate un tic ) cum ar fi mestecatul creionului, miscari ciudate ale mainii etc.
-gandire raportata la concret(versus abstract)
-nivel de inteligenta normal ,deseori superior mediei
-memorie foarte buna, poate retine cifre,poate fi pasionat de tehnologie, matematica, poate reda textual paragrafe intregi

atunci, toate astea descriu sindromul Asperger, situat undeva intre autism si normalitate
quote:



Pur si simplu incercam sa inteleg de ce peste "simptomele" postate de mama copilului ai mai postat si tu niste simptome, fara sa cunosti copilul, dupa care ai si pus un diagnostic: sindrom Asperger.

Ca ai o problema, asta se vede de la distanta, dar sa nu te straduiesti nici macar sa fii subtila ... Penibil.


alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

ai inteles gresit . am pus alea , pt ca am inteles ca e vorba de un cadru didactic si un copil. so, cadrul didactic ar fi bine sa fie oarecum informat.

am cautat intamplator prin arhiva, altceva de fapt si mi-am dat cu parerea. daca te uiti, am mai facut asta recent, la alt subiect , al Cristine legat de salut.

bine ca sunt penibila...oricum eu spun ce am de spus fie ca primesc flori, fie ca primesc bobarnace. daca am o nelamurire si consider ca poate fi rezolvata aici pe forum, o spun.

nu fac cum fac altii ,scriu ceva si apoi sterg tot mesajul...de teama sau mai stiu eu de ce.

ma scuzi, mie chiar imi place modul tau de a expune probleme si de a da solutii. chit ca nu coincide cu al meu.

nu voiam sa te critic, din contra am spus sincer si sincer te invidiez prieteneste pt un copil asa cuminte, ascultator si pasionat. ca io am exact opusul, unul zburdalnic prea rau si nepasionat de...dezvoltarea vorbirii..creca daca o aud cu termeni savanti la 5 ani ma imbat :)

sorry inca odata.

Au...acum citesc cu "mama denaturata"...poate ca nu sunt maestra cuvintelor..ce mai nu sunt sigur :)

ALEXIA,02.mai.2004
http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/

Mergi la inceput