Conservatorismul extrem

Conservatorismul extrem | Autor: simali

Link direct la acest mesaj

Poate ca multi copii sunt conservatori (in special la varsta mica), dar al meu are 5 ani si jumatate si de fiecare data cand vrem sa facem ceva nou spune "NU".
"De astazi vei merge la un curs de innot", spun eu (adaug si alte cateva descrieri ca sa fac ideea placuta) - RASPUNS: "Cuuuuum? Adica sa merga la o scoala de innot. Nu vreau. Acesta va fii sfarsitul meeeeu!!!". A fost terorizat pana a ajuns acolo, proteste, circ, "nu" la imbracat, etc. La intoarcere: "este destul de interesant cursul de innot".
"Maine mergem la cinematograf, la filmul "Cars", etc.etc.". Raspuns (voce tanguitoare): "Crezi ca-i o idee buna? Dar precis nu-mi va placea. Eu nu vreau sa merg. Ce facem noi acolooooo!" Tanguielile au durat tot drumul Ploiesti-Bucuresti. Dupa film: "nu stiam ca la cinematograf poate fii atat de amuzant".
In exemplele de mai sus sunt EXACT cuvintele pe care le foloseste. Vorbeste in fraze usor pretentioase, iar cand se tanguie seamana cu o baba plangacioasa.
Are o jucarie de atasament (ursuletul Paulica) de pe la varsta de 2 ani - ne-am procopsit cu Paulica dupa ce am fost internata cu el 2 zile la spital pentru ceva ce s-a dovedit a fii o simpla bronsita; probabil s-a simtit "tradat" de noi adultii care l-am dus acolo iar Paulica a devenit un soi de prieten de suferinta.
Refuza orice aliment pe care nu i l-am introdus in alimentatie pana la varsta de 2 ani (sau pe care l-am introdus numai sezonier, cum ar fii caisele). Astfel singurele fructe pe care le accepta sunt merele si bananele.
E obsedat sa nu se piarda. Nu face un pas fara sa se asigure ca sunt in zona. Si daca vrei nu poti sa-l pierzi.
Sotul meu si cu mine suntem foarte sportivi. Iarna sky si patinaj, vara drumetii montane, mountain bike, role, etc. Copilul? Nici nu vrea sa auda. Zicem noi: "incet incet daca vrei, te putem invata sa mergi pe bici cu 2 roti". Raspuns: "numai cand voi implini 7 ani". Mergem la sky si-i luam un monitor. Un baiat de zahar. Gasim copilul tolanit in zapada, sprijinit intr-un cot, discutand cu instructorul despre crevase si animale polare. Nici pomeneala de sky.
Am senzatia ca a ajuns astfel de prea mult "scos in lume". Sau noi facem prea multe pentru cat este el capabil sa proceseze? In ciuda faptului ca cautat sa nu-l fortam cu nimic, ne lovim mereu ca de un zid, de o incapatanare de fier si de un negativism total.
Sunt unii copii mai negativisti decat altii. Au unii copii o fire mai pesimista? Stiti, copilul nostru nu a zambit pana pe la 1 an si jumatate. Era un bebe foarte sobru. Mai tarziu "si-a dat drumul". Acum face chiar unele glume si rade la diferite jocuri de-ale mele cu rastalmacitul cuvintelor de pilda.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Ma gandesc ca nu ii place sa ii comanzi Tu spui astazi mergem la un curs de innot,probabil ca trebuie sa pui altfel intrebarea Ti-ar place sa mergi la un curs de innot?eventual sa mergi cu el la bazin si sa-i arati ce se petrece acolo si apoi sa il intrebi daca vrea si el.Iar "maine mergem la cinematograf " tu ii impui lucrurile astea eu as intreba vrei sa mergem maine la film si ce film ai vrea tu sa vezi uite joaca filmul ala si ala care este cu... ti-ar place sa il vezi? Cu mancarea incearca sa introduci in fiecare zi ceva nu sa il fortezi ci pune pe farfurie si spune hai sa jucam un joc sa vedem care are gust mai bun tai mai multe fructe si gusti si tu cu el si ii vorbesti in acelasi timp despre fiecare fruct pana la urma poate le incearca si el cine stie.Eu cred ca ii este frica de necunoscut si atunci din aceasta cauza raspunde cu Nu ,inainte sa-i propui ceva cerei parerea si da-i exemple.
succes mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Sau: ce ai vrea sa faci in weekend ul asta?/ ce sport ai vrea sa practici?

Mai intreaba l si pe el.
Noi facem ce vrea Raluca nu ce vreau eu.

corinadana mama Ralucai
The mother's heart is the child's schoolroom.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Simali baiatul tau e frate cu al meu. Si al meu tot 5 ani si un pic si aceleasi reactii. Bine poate nu atat de multe , adica ii place la film, sa se balaceasca in piscina in concediu, insa nu ar merge la bazin sa faca un curs.Vara trecuta: "Cosmin hai sa-ti dau rotile ajutatoare jos de la bici ca mergi deja singur, se poate observa!" "NUUUU! Nici gand! Vrei sa ma lovesc?!". L-am mituit, i-am promis de toate in final l-am cam obligat. Cinci minute mai tarziu mergea pe doua roti. "Uite mami ce bine merg, sunt deja barbat!"

Asta vara in concediu "Cosmin hai sa te car eu sau tati pana in mijlocul piscinei in brate". "NUUUU! E apa mare!" Dar te tin" "NUUUUU!" Nu l-am dus si el zi de zi se uita cu jind la fetite si baietei pe umarul parintilor in mijlocul apei. Am crezut ca nu are incredere in mine, dar totusi nici in colac, pernute de brate etc. Mergea doar pana acolo unde putea atinge. Normal ca mie imi convine ca este responsabil insa totusi parca prea de tot.

La intrebarea ta daca exista copii care se nasc seriosi nu stiu ce sa zic. Cosmin a fost la fel de serios, nu avem prea multe poze cu el zimbind ca si bebe, si este destul de perfectionist. Daca gasesti solutia da-mi-o si mie te rog.

www.alina-jaime.co.uk/main.php" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

Lemoni&Corinadana. La orice intrebare care incepe cu "vrei" urmata de ceva nou, raspunsul este invariabil "nu vreau". Daca ar fii sa facem numai ce vrea el, nu am face niciodata nimic: nu am iesi din casa cu zilele, am manca 3 sau patru feluri de mancare ani de zile (plus tone de "sugus jelly mania")si ne-am imbraca in aceleasi haine, indiferent de sezon.
Pentru ca am uitat sa va spun, nici hainele noi nu le prea suporta: pur si simplu nu pricepe de ce trebuie sa trecem de la bocanci la sandale sau de ce trebuie sa ne cumparam haine noi pentru ca altele au ramas mici - lui i se par foarte bune. Aici probabil ca seamana cu sotul meu care cu siguranta ar ajunge sa se acopere cu frunze daca nu l-as "imbrancii" din cand in cand in cate un magazin cu haine pentru barbati sau nu as da periodic iama in dressing-ul lui si sa arunc la cos obiecte de imbracaminte scandalos de uzate, dar pentru el absolut bune ("ce-are asta?").
Lemoni. Cu mancarea cred ca ai dreptate, eu am cam ars etapele in introducerea alimentelor noi. Dar stiu multe mamici care-mi sunt prietene, care nu au procedat ca la carte (1.vii cu morcovu', 2. uite asta-i morcov, 3. ia o lingurita, 4.daca refuza revii peste 3-4 zile, 5. daca nu refuza mai dai maine 2 lingurite, apoi 3, apoi 4, etc.)si totusi copiii lor mananca detoate!!!!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:

Simali, Luna1 - al meu e la fel, tot 5 ani. Nimic, dar nimic nu vrea sa incerce daca e nou. Cu hainele abia anul asta s-a calmat, pana acum imi lua peste 30 min sa-l conving sa-si puna ceva nou pe el. La inot, patinaj, etc duc munca de lamurile cu saptamanile inainte. Ma gandesc uneori, poate se trage de la zodie (nu prea cred eu in astea, dar poti sa stii :)), al meu e leu.
Singura diferenta ar fi ca al meu e un hlizit, e cu gura pana la urechi mereu daca face cava ce stie si-i place. Rade in hohote, pana te apuca si pe tine rasul si cea mai mare placere a lui e sa faca o gluma ca se te faca sa razi. Nu-i reuseste lui intaotdeauna, dar nu se lasa, le mai rafineaza si ma intreaba "a fost silly acum?".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

Astazi: are o alergie si i-au iesit cateva bubite. Spun sotului:
"Are iarasi alergie. Trebuie sa-i scoatem carnea".
El face o figura devastata: "Adica cum sa-mi scoateti carnea...". A inteles ca vrem sa luam carnea dupa el si sa i-o scoatem...
Alta data: "mergem la doctor sa se uite in gatul tau.". Nu si nu, jelanie mare, urlete pana la cabinet. Vazand ca e foarte terifiat sap mai adanc si aflu: Credea ca doctorul o sa-i taie capul, o sa-l desurubeze si o sa se uite in gatul lui ca pe gatul unei sticle!!!!!!!!! Si va jur, nu vede desene tampite sau alte chestii cu violenta. TOATE IDEILE ASTEA NEBUNESTI SUNT IN CAPUL LUI!
Dupa ce a inteles ca doctorul nu-i va taia capul a venit cu alta nastrujnicie: ca doctorul ar putea sa-i faca o gaura in gat si sa se uite pe acolo!!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

Astazi: are o alergie si i-au iesit cateva bubite. Spun sotului:
"Are iarasi alergie. Trebuie sa-i scoatem carnea".
El face o figura devastata: "Adica cum sa-mi scoateti carnea...". A inteles ca vrem sa luam carnea dupa el si sa i-o scoatem...
Alta data: "mergem la doctor sa se uite in gatul tau.". Nu si nu, jelanie mare, urlete pana la cabinet. Vazand ca e foarte terifiat sap mai adanc si aflu: Credea ca doctorul o sa-i taie capul, o sa-l desurubeze si o sa se uite in gatul lui ca pe gatul unei sticle!!!!!!!!! Si va jur, nu vede desene tampite sau alte chestii cu violenta. TOATE IDEILE ASTEA NEBUNESTI SUNT IN CAPUL LUI!
Dupa ce a inteles ca doctorul nu-i va taia capul a venit cu alta nastrujnicie: ca doctorul ar putea sa-i faca o gaura in gat si sa se uite pe acolo!!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

Astazi: are o alergie si i-au iesit cateva bubite. Spun sotului:
"Are iarasi alergie. Trebuie sa-i scoatem carnea".
El face o figura devastata: "Adica cum sa-mi scoateti carnea...". A inteles ca vrem sa luam carnea dupa el si sa i-o scoatem...
Alta data: "mergem la doctor sa se uite in gatul tau.". Nu si nu, jelanie mare, urlete pana la cabinet. Vazand ca e foarte terifiat sap mai adanc si aflu: Credea ca doctorul o sa-i taie capul, o sa-l desurubeze si o sa se uite in gatul lui ca pe gatul unei sticle!!!!!!!!! Si va jur, nu vede desene tampite sau alte chestii cu violenta. TOATE IDEILE ASTEA NEBUNESTI SUNT IN CAPUL LUI!
Dupa ce a inteles ca doctorul nu-i va taia capul a venit cu alta nastrujnicie: ca doctorul ar putea sa-i faca o gaura in gat si sa se uite pe acolo!!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Ok! Ai zis ca nu priveste desene tampite la tv sau filme violente atunci ce prietenuti are? Ca s ar putea multe din chestiile astea sa i le povesteasca cineva.

Cumpara si tu carti in care s tratatate probleme ca cele ale voastre si stati seara si cititi. Mai stii?!
Sau invnteaza tu povesti seara la culcare despre copiii care nu vor sa se schimba n hainute noi, care le e teama de doctor etc.

Succes!

corinadana mama Ralucai
The mother's heart is the child's schoolroom.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanademunck spune:

Copilul tau tanjeste dupa sigurantza nu dupa aventura din cate imi dau eu seama. Insa orice copil tanjeste dupa sigurantza. Ziceai ca renuntza orice i-a fost introdus in alimentatie dupa varsta de doi ani. Ai putea detalia?S-a intamplat ceva atunci inainte de internarea in spital? Cat a stat in spital? In alta ordine de ideei, are camera lui, patul lui, doarme singur?
salutari

poze aici

'Limitat in natura sa, infinit in dorintele sale,
omul este un zeu cazut
Ce-si aminteste de ceruri!'

Mergi la inceput