Viata in Germania (38)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

Adriana, Deutsche Telekom e cu un picior in groapa si se pare ca in loc sa se redreseze mai rau calca in strachini. Imi pare rau ca aveti probleme, eu nu am mai auzit de treaba asta cu portalele. De la anul cade monopolul Postei, DT deja nu mai are la telefonia fixa, poate se gaseste o solutie si pt asta. Probabil nu mai investesc in echipament nou si cele vechi nu fac fata.
Cat despre asig. medicala, asta funct. ca orice asigurare din lume: ai nu ai nevoie platesti, ca atunci cand ai necazul sa ai parte de servicii. Chiar nu inteleg ce vrea madam asistenta sa spuna.
Cu cei 10€ la medic a fost scandal mare dar s-a dovedit o masura buna, pensionarii fara lipsa de ocupatie mergeau la dr. din inertie, nu pt ca aveau nevoie. Si nu la unul, ci la toti Acuma, pt ca-i ruineaza cei 10€ la fiecare vizita (daca nu ai trimitere, trimitere pe care n-o primesti decat 1 data) isi vad de treaba lor.

Eu voiam sa te intreb ceva: ziceai ca tu comanzi haine din USA. Stiu ca sunt mai ieftine dar cum le aduci? Cu transp. si taxe nu te ajunge mai mult?

Cristina
-----------------------------------------------
Explica-mi, si am sa uit
Arata-mi, si am sa-mi aduc aminte
Lasa-ma sa fac singur, si am sa inteleg.
Confucius

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Mamicilor cu copilasi de gradi,
Faceti ore de engleza la gradinita?
Eu nu stiu daca sa o inscriu pe fiica-mea sau nu.Ea deja vorbeste germana si romana,ma gindesc sa nu fie prea mult la 4,7ani.
Engleza va fi de 2ori/sapt cite o ora,practic nu-i prea mult.Profa e americanca si are metode atractive de studiu,cei care au facut de anul trecut au fost f incintati.
Cind se uita la DVD-uri cere insistent sa-i pun in germana,zice ca engleza nu-i place.Acum vrea la curs,zice ca vrea sa inteleaga filmele si in engleza .

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns country girl spune:

Hello fetele din Germania!
Imi permit sa intru la subiectul vostru si direct in subiect, ca sa spun asa.
Locuieste vreuna dintre voi in Frankfurt? Ma puteti ajuta cu cateva informatii generale?
S-ar putea sa ne mutam de la 1 ianuarie la Frankfurt si una din problemele nesolutionate ar fi cresa pentru pitica mea. Inteleg ca cresele nu sunt suficiente si lista de asteptare e de luni de zile pentru un loc? Cat ar costa o bona?
Pe partea de medic - sanatate, am citit mesajele Cristinei si se pare ca sistemul e super ok pentru pitici.
Cam care ar fi chiria pentru un apartament cu 3 dormitoare sau o casa tot cu 3-4 dormitoare si ce ar trebui sa urmaresc in contractul de inchiriere?
Multumesc anticipat si scuze daca repet intrebari de novice


si Ilinca (10 septembrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Cristina, eu comand pt Aidan si nu numai de pe situl asta www.oldnavy.com. Hainele sunt foarte ieftine, foarte moderne si de o calitate extraordinara.Mai comand si de la babyGAP.com - aici sunt putin mai scumpe.Am card de magazin cu 500$ credit asa ca pot plati in rate cu o dobanda extrem de mica.La 100$ dobanda cred ca e 2$.
Noi avem la baza militara adresa de State, cand comand din State primim totul la adresa asta.Este ca si cum cumpar din US si primesc in US.Este un serviciu gratuit pe care US Navy il ofera militarilor.
Daca vrei poti sa iti comanzi chestii de pe site si sa le trimiti la adresa noastra.Si eu ti le trimit prin posta normala.Eu nu cumpar absolut nimic pt Aidan din magazinele nemtesti pt ca cele mai multe chestii costa dublu de cum le iau de pe situl ala.

Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)

"Life isn't like a bowl of cherries...it's more like a jar of jalapenos.What you do today might burn your ass tomorrow."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

adriana, acum ma uit

ina, uite aici sa te orientezi:
http://www.immobilienscout24.de/find.national/resultDialog.go;jsessionid=15F15293428A50173F792D478685754C.worker2?iac=2&style=is24&is24EC=IS24&refinementCriteriasGroup.heatingControl=5&refinementCriteriasGroup.buildingTypeControl=117&refinementCriteriasGroup.buildingTypeControl=118&refinementCriteriasGroup.hasFoerderungControl=&event%3AdoSubmit=Verfeinern

dar poate o sa-ti spuna fetele din Frankfurt mai multe.

Cristina
-----------------------------------------------
Explica-mi, si am sa uit
Arata-mi, si am sa-mi aduc aminte
Lasa-ma sa fac singur, si am sa inteleg.
Confucius

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

In sfarsit si io prin zona.

Enn, cum te mai simti? Nici nu vreau sa ma gandesc cat de greu ti-a fost cu 2 copii mici bolnava!

Amonar, hmm s-a ma discutat pe aici despre cheltuielile curente lunare dar io una nu ma incadram deloc. Mereu eram peste limita superioara, si sincer nu sunt mana sparta. Ca sa iti dau un exemplu, in ultimul timp incalzirea cu gaz costa mult, parca ceva mai mult decat cea cu pacura, o casa e mai mare decat un apartament si pierderile sunt de asemenea mai mari. Noi plateam gaz+ lumina 278 E o data la 2 luni si ne-a venit regularizarea in 600. Asa ceva Acum ne-am mutat la casa si platim NB+Caldura 200E, fara lumina. Sa vedem regularizarea ca aceea e vitala
Alimente, cam 200-250E pt 3 persoane in conditiile in care sotul si copilul manaca la servici respectiv cresa in timpul saptamanii.
Telefon, asta da problema, + internet 45E plus ce vorbesti, evident.
Dar, ce iti povestesc io aici nu poate fi relevant pt landul tau. Cum esti la granita cu Olanda, poate iti faci plinu in ND ca benzina e mai ieftina.
Stiu ca Narcina si Peca parca stateau in NW si erau la case. Dar nu le-am mai vazut de ceva timp, pp ca daca le trimiti mail (PM nu pt ca se blocheaza contu)o sa te lamureasca mult mai bine decat mine


Adriana, io tot pe DT sunt, dar am fost si pe Arcor. Am fost multzumita de serviciile lor, tot iei iti asigura net-ul, dar sunt mai scumpi si nu puteam folosi prefixe.
Voi stati in locuitele militare sau sunteti pe cont propriu?

Ina, referitor la crese lucrurile s-au mai schimbat intre timp. Si io eram una speriata ca nu o sa imi primeasca copilul la cresa. Dar in 6 saptamani de la inscriere l-a primit si din cele 3 inscrise chiar la cea mai buna. Sa ai norocul nostru!!!
Chiria, cred ca variaza dupa zona/oras. asa ca imi dau cu parea inutil.
Daca mai ai si alte intrebari te asteptam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sfarsitoarea spune:

Country girl, eu sunt de prin Frankfurt.
Loc la cresa s-ar putea sa gasesti destul de greu, dar in orice caz mult mai usor decat am gasit noi anii trecuti. Dar costurile ar putea ajunge si la 400 euro pe luna, depinde de cresa.
Chiriile si aici variaza in fuctie de zona. Intre 500 si 1000 euro kalt (se spune kalt la chiriile unde nu sunt incluse costurile cu intretinerea - caldura , apa, gaz , electricitate etc.)
Putem discuta mai multe pe PM.

Multa sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

intrebare pt noiii scolari: cat costa un loc la Hort? Cu/fara mancare.
Thx!

Cristina
-----------------------------------------------
Explica-mi, si am sa uit
Arata-mi, si am sa-mi aduc aminte
Lasa-ma sa fac singur, si am sa inteleg.
Confucius

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yasmine spune:

Din pacate sunteti prea departe de mine, aici ma epilez cu ceara la un salon de coafura cosmetica a unei turcoaice, astea se epileaza si ele cu ceara, am fost odata la o nemtoiaca, cosmeticiana, si habar nu avea, deci cauta un salon turcesc, tre sa fie in M, eu platesc pt. epilatul lung si axila si antebrate, deci tot tot, 35 de euro, si nu mi se pare mult odata la 6 saptamani.

quote:
Originally posted by tinatache

quote:
Originally posted by liviaki

Fetelor, cine ma poate ajuta? Caut un salon de cosmetica in München unde sa ma pot epila cu ceara.....si daca se poate si ieftin si bun si romanesc..... sau doar un salon unde ati fost si ati iesit multumite



la partea cu "ieftin" sunt si eu curioasa :)

cu placere, osolita, daca vrei mai vb pe privat.

felicitari, didialex! sarcina usoara si multa sanatate! Eu sunt asa de fericita ca am doua comori acasa ca ma bucur mult de tot cand se hotaraste cineva sa mai faca 1, ca tare-i frumos, manca-le-ar mama de poponetze!:) Acuma tocmai fac curat in casa si ma scap de bebelusenii, si ma uit cat sunt de mici in paturile astea mari! Si cat de mari mi s epareau in patuturile lor de bbi:) trece timpul... dar macar trece frumos ;-)


Cristina
-----------------------------------------------
Explica-mi, si am sa uit
Arata-mi, si am sa-mi aduc aminte
Lasa-ma sa fac singur, si am sa inteleg.
Confucius



>>Daruieste lumii un zambet shi toata lumea iti va zambi!<< Charlie Chaplin

Corinna, Andreas Noël, Yasmin Serena http://www.rhp.ro/Andreasn/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osolita spune:

Fetelor la voi in zona nu este www.alice-dsl.de/kundencenter/export/de/residential/index.html" target="_blank">Alice?
Noi avem de ex. Alice optiunea Deluxe Talk4free si platim 64,85 euro lunar(telefon + internet) si vorbim free in aproape "toata" Europa plus 500 minute gratis cu Romania (dar numai pe fix).

Mergi la inceput