Profesorul Trasnit de la Fun Science

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns orchid spune:

Stiu filmul si nick-ul imi place

Daca aveti nevoie de un colaborator din Australia spuneti-mi.
Voi intra pe topic din cand in cand deoarece imi face placere.

Din pacate vacanta mea s-a terminat astazi si ma asteapta un trimestru foarte incarcat - este ultimul trimestru inaintea vacantei mari asa ca urmeaza examene, rapoarte,etc. In plus am decis sa mai si studiez part time - timpul meu liber este f. limitat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buggy spune:

Orchid, multumim de aprecieri te avem in vedere pt Australia"Pentru Barbye, una dintre noi- trebuie sa ajuti!
"http://forum.desprecopii.com/forum/forum.asp?FORUM_ID=1
"Mi s-a spus si am uitat, am vazut si am inteles, am facut si am invatat" - Confucius
www.funscience.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvana_salajan spune:

Buna, eu am un baietel in grupa mare la step by step, in Simleu Silvaniei langa Zalau. Cred ca atat pe mine cat si pe majoritatea parintilor ne-ar interesa profesorii trazniti, dar cum putem lua legatura cu ei? A-ti spus ca a-ti avut colaborari si in Zalau.Simleul e la doar 28 Km...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

orchid. Am deschis un topic "cum sa le deschidem copiilor lumea". Ar fii extraordinar daca ne-ai putea impartasi o mica parte din ceea ce stii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

buggy. Am fost cu copilul la "Cora" in Pantelimon smabata. Am venit de la Ploiesti special pentru "Profesorul Trasnit" pentru ca baiatul nostru este foarte interesat de cosmos. I-a placut la nebunie. La Ploiesti este o sansa cat de mica sa aveti parteneri? Ca noi venim oriunde, stiinta sa fie.
Este extraordinar ce faceti. Mi-a placut si entuziasmul "profesorului trasnit" si al "asistentei" sale. Pacat ca urla nebunul ala de la Cora in microfon fel de fel de promotii la salam, de trebuia sa ciulesti urechea sa auzi ce se spune in show!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buggy spune:

Buna Simali,Mi-ai facut o bucurie extraordinara cu postul tau la acest subiect.
Sunt tare fericita de faptul ca ati venit special pt Profesor Trasnit in Bucuresti si ca acesta a fost pe placul baiatului tau. Este mare lucru. Noi vom fi in Cora in fiecare week-end toata luna. De asemenea, in fiecare Sambata de la ora 17 la ora 18 desfasuram ateliere in locul destinat copiilor la Jolie Ville. Deocamdata nu avem colaborari in Ploiesti, insa cu siguranta pe viitor vor exista si vei fi prima anuntata.Draga Silvana_Salajan, multumim mult de interes. Din pacate, deocamdata nu putem onora o activitate in scoli sau gradinite atat de departe de Bucuresti. La Zalau am fost angajati de Tenaris pt activitati destinate copiilor angajatilor sai. A trebuit sa asiguram Profesorilor Trasniti, masa, cazare si drum din Bucuresti, pe langa onorariu. Pe termen lung ( un an scolar)ar fi foarte dificil si scump.In momentul cand ne vom extinde activitatea prin vanzarea de francize va fi mult mai usor deoarece activitatea se desfasura de-acolo.

"Pentru Barbye, una dintre noi- trebuie sa ajuti!
"http://forum.desprecopii.com/forum/forum.asp?FORUM_ID=1
"Mi s-a spus si am uitat, am vazut si am inteles, am facut si am invatat" - Confucius
www.funscience.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buggy spune:

Anunt cu bucurie, ca programul Fun Science s-a extins in aceasta luna in cele doua Cora din Bucuresti. De asemenea vom merge si in Cora Cluj in perioada 25-28 octombrie si 4,5 noiembrie.Pe scurt:In Cora Pantelimon si Cora Lujerului, Sambata si Duminica intre orele 15.00-19.00Weekend-ul Astronomiei:
07, 08.Oct.2006 - ' Planetele ' si ' Prietenul nostru Soarele ';
Weekend-ul Fizicii:
14, 15.Oct.2006 - ' Starile materiei' si ' Legea a II a a lui Newton ';
Weekend-ul Chimiei:
21,22. Oct.2006 – “ Reactii Chimice II “ si “ Familii de substante “;
Weekend-ul Noilor Tehnologii:
28,29, Oct.2006 – “ Fibrele Optice “ si “ Laserii “;In Cora Cluj, cu ocazia deschiderii oficiale:In fiecare zi din perioada 25-29 Oct. 2006, intre orele 15.00-19.00 - Saptamana MediuluiWeekend-ul Fizicii: 04,05.Oct.2006, orele 15.00-19.00Va asteptam cu drag"Pentru Barbye, una dintre noi- trebuie sa ajuti!
"http://forum.desprecopii.com/forum/forum.asp?FORUM_ID=1
"Mi s-a spus si am uitat, am vazut si am inteles, am facut si am invatat" - Confucius
www.funscience.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

buggy. Din pacate noi nu vom putea veni decat la Weekendul Chimiei si la cel al Noilor Technologii. Este posibil sa fie putin cam greu pentru 5 ani?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buggy spune:

Chiar daca unele teme par aride si dificile, in fapt maniera de abordare este mereu aceeasi. Voi da cate un ex din fiecare week-end. La reactii chimice, vor umfla baloane fara sa sufle in ele, folosind bicarbonat de sodiu si otet. In acest fel experimenteaza reactia chimica. Bicarbonatul in amestec cu otetul rezulta un gaz care umfla balonul. Nu toate amestecurile formeaza reactii chimice. Vor amesteca si otet cu sare iar rezultatul nu va mai fi acelasi deoarece amestecul este unul simplu. Sarea se dizolva in otet nu da reactie chimica. La noile tehnologii copiii vor face diferite jocuri si experimente legate de evolutia mesajelor trimise. In vremurile preistorice nu erau decat mesaje transmise prin vorbe, ce dificultati intampinau oamenii in legatura cu aceasta modalitate. Pai mesajele din vorba in vorba se dilueaza si se schimba in timp. Un joc concludent este telefonul fara fir. Apoi urmatorul pas, dupa ce s-a inventat alfabetul a fost folosirea porumbelului mesager. Prima data in istorie a fost folosit de sultanul Soliman Magnificul, pe vremea cruciadelor. Porumbelul are limitele lui, nu poate zbura pe timp de ploaie, oboseste, poate fi vanat sau ucis de alte pasari etc. Calatorind in timp ajung la momentul invetiei telegrafului unde vor face invata cateva notiuni despre cum se transmit impulsurile electrice si cum se traduc acestea tot prin joc.
Urmeaza apoi telefonul si internetul. Vor experimenta modalitatea de transmitere a informatiilor prin internet cu ajutorul cablului de telefon si a fibrei optice. Suna complicat dar de fapt este un joc extrem de distractiv. Tot cu aceasta ocazie vor vedea cum arata fibra optica si cum functioneaza ea.
"Pentru Barbye, una dintre noi- trebuie sa ajuti!
"http://forum.desprecopii.com/forum/forum.asp?FORUM_ID=1
"Mi s-a spus si am uitat, am vazut si am inteles, am facut si am invatat" - Confucius
www.funscience.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandrueduard spune:

Profesorul trasnit a ajuns si la gradinita unde e baietelul meu (Bell). Am ajuns si eu spre final si am vazut cat de bucurosi erau copilasii si cat de atenti erau la ce se intampla acolo. Au facut pasta de dinti, au invatat sa se spele pe dintisori.....foarte frumos. Erau atat de incantati micutii! Sper ca "domnul trasnit"(cum ii spune baietelul meu) sa poata veni saptamanal.

Magda si Alex(3 ani)
http://photos.yahoo.com/magdacorlea
,,Lasati copilul sa vada, sa auda, sa descopere, sa cada, sa se ridice si sa se însele! Nu folositi cuvinte când actiunea, faptul însusi sunt posibile!’’



Mergi la inceput