Fetita 7-10 ani - am hainutze de dat

Fetita 7-10 ani - am hainutze de dat | Autor: brendamitran

Link direct la acest mesaj

Daca este cineva care are nevoie,am hainutze bune,unele aproape noi,care ar veni unei fetite de intre 7-10 ani.Sau poate este cineva care se ocupa cu strangerea de haine pt.copii neajutorati....
Trimiteti mesaj pe PM!

BRENDA

Cu dedicatie:
"E o mare nenorocire de a nu avea destul spirit pentru a vorbi ce trebuie si nici destula minte pentru a tacea.Iata principiul impertinentei." (la Bruyere)
http://community.webshots.com/user/brendamitran

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns norris spune:

buna,
eu sunt din constanta si la un bloc vecin sta o fetita care se joaca mereu cu copiii mei,dar care nu are mama pt ca i-a murit la nastere,si sta cu tatal ei si cu bunica.
niciodata nu o vad imbracata mai bine , are hainute curate pe ea,dar foarte ponosite,si mi-e tare mila de ea.
are 7 ani cred,sau aproape,oricum e destul de inalta,adica e cat baiatul meu cel mare,care e destul de inalt pt varsta lui.
Eu am doi baieti,asa ca ei nu am cum sa ii dau ceva,dar cand am citit anuntul, am zis s aincerc.
sincer, nici nu stiu daca s-ar simti ofensati sau nu,daca ar primi ,sau s-ar smti rau,dar ma gandesc ca nu i-ar prinde rau niste hainute ,si i-ar scuti si pe ei de cheltuieli,sau pOate ar considera ca a venit mos craciun mai devreme....
cam asta vroiam sa iti spun,asa ca daca tu consideri ca merita sa-i dai ceva acestei fetite,sa arate si ea ,mititica,ca o fetita frumoasa,cred ca m face amandoua o fapta buna....
e o fapta nobila ceea ce faci tu, azi am dus si `eu la un bebe de langa noi o sacosa cu hainute,vreau sa ii duc si patutul ,ca tocmai l-am desfiintat,si deja ma simt mai bine cand stiu ca am facut pe cineva fericit.
la revedere si mai vorbim,daca vrei
cristina, mama lui eric si norris

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

norris,multumesc!
Cred ca fapta nobila ar fi aceea de a ajuta intr-adevar pe cineva in suferinta,sau de a rezolva amaraciunile cuiva.
Ceea ce fac eu e doar un gest normal,daca se poate folosi cineva de aceste haine bune de ce sa n-o faca?

Insa m-ati pus in dilema:am primit trei raspunsuri pina acum,si le-as da tuturor,dar n-am cum.

Tinem legatura!

BRENDA

Cu dedicatie:
"E o mare nenorocire de a nu avea destul spirit pentru a vorbi ce trebuie si nici destula minte pentru a tacea.Iata principiul impertinentei." (la Bruyere)
http://community.webshots.com/user/brendamitran

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norris spune:

buna brenda,
incepusem sa scriu ceva dar cel mic mi-a dat peste taste cu manuta si uite ca mi-a sters ..
spuneam ca o sa faci cum consideri de cuviinta cu hainutele,dar e foarte bine ca iti faci o pomana cu cineva.
fetita asta ma impresineaza cand vad ca ii zice bunicii sale 'mami'.pt ca a crecut-o din prima zi ,....
ceea ce faci tu,fac si eu acum,am dus la un baietel de 2 luni ,ieri, o sacosa cu hainute de la ai mei, azi ii duc un carut, zilele astea o sa ii duc carutul si alte hainute, am mobilizat si fetele cu copii mici din bloc sa dea si ele ce nu mqai folosesc, sa ii mai luam si scutece...
ieri am fost la baietel ,dupa cum ziceam, si ma uitam la mama lui care e hanidcapata, nici nu paote merge cu el in brate,dar care s-a trezit cu un copil....
inca o data ma bucur ca faci gestul acesta,pt ca il fac si eu si as vrea sa il faca ca mai multa lume.
plus ca e greu sa stiidaca nu cumva se folosesc altfel de hainele tale,motiv pt care am si fost ieri acasa la copil...
hai ca te pup, pt ca abia mai vad tastele ,pt ca al meu copil sta intre mine si laptop si abia vad ce scriu..
cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

M-am hotarat pt.fetita din Braila,a carei matusa mi-a scris.....cu acordul ei,o sa postez pm-ul pe care mi l-a trimis,asa poate se intelege mai usor de ce m-am hotarat pt.ea.....

norris,te felicit si pe tine pt.ceea ce faci,data viitoare o sa trimit vecinei tale......numai bine!


Buna,

Nu stiu cum sa incep mesajul, probabil trebuie sa fie unul care sa te lamureasca daca sunt indreptatita sa imi oferi hainutze sau nu; este prima data cand fac acest lucru si-ti voi explica sper eu cat se poate de scurt. Am doua nepotele - fiicele sorei mele care locuiesc in Braila; nepotzica cea mare are 8 ani si este la scoala; nepotzica cea mica are aproape 3 ani si are retard neuro motor grav, de la varsta de 1 an, gratie unor medici incompententi si indiferenti din Braila care nu au diagnosticat o meniongita grava; povestea ei este o tragedie pt. noi toti, este un miracol ca mai traieste si speram intr-un miracol sa-si revina; sora mea nu lucreaza deoarece fetita cea mica necesita ingrijire permanenta, iar cumnatul meu lucreaza ca bugetar pe un salariu de 4-5 milioane; ii ajut de ani de zile cu bani, medicamnete, si cu informatii pentru ce se mai poate face pentru fetita, insa de o bucata de vreme nu prea mai pot nici eu sa fac mare lucru; eu sunt salariata in Bucuresti la o firma particulara, am un salariu normal spre mediu, de aceea mi-am permis sa ii tot ajut; pentru mine, nepotelele mele sunt ca si copiii mei; nepotica mea face tratament cu bioenergie, dar si acela sporadic deoarece nu au bani tot timpl sa ajunga in Bucuresti cu fetita,si in plus, in luna aprilie anul acesta sora mea s-a operat de hernie de disc starea agravata fiind de purtatul fetitei in brate aproape permanent.
Eu am o fetita de 3 luni, primul meu copil la cei 34 de ani ai mei; de 1 luna de zile insa umblam prin spitale si pe la toti doctorii si profesorii; i s-a gasit in abdomen un chist de 5 cm diametru pentru care am operat-o la budimex acum 2 saptamani si i s-a extirpat un ovar acesta fiind torsionat din timpul sarcinii, calcificat,mort. Pentru ca toate acestea nu erau destule, i s-a mai descoperit un punct de calcificare in talamus si urmeaza o noua serie de investigari(prof. Ciurea spit. Bagdasar), inclusiv pentru faptul ca fontanele si unele suturi s-au inchis preas repede; sunt cu inima in gat si amarata pentru suferintele prea mari pentru copilul meu prea mic.
In concluzie: nu suntem poate cazul cel disperat care ar merita hainutele de la tine, nu imi place sa cer, si nu am initiat nici campanie de strans fonduri pt. nepotzica mea care probabil ar avea sanse cu implantul de celule stem in China; acum i-am comandat niste medicamente in Germania; ti-am scris pentru ca in acest moment nu mai am bani de hainute pentru fetita cea mare, care s-ar bucura sa primeasca ceva; este si asa un copil suparat pentru ca mama ei lipseste de langa ea de 2 ani de zile cateva luni bune pe an,deoarece se ocupa de recuperarea fetitei mici.
Zilele acestea trimit si eu un pachet la o viitoare mamica din Brosteni- Suceava,hainute mici pt. 1-2luni, ramase de la fetita mea sau ce mi-au mai dat niste prietene.Pachetul e facut de mult dar nu am mai apucat sa ma ocup.

Iti multumesc ca m-ai ascultat pana la capat,

Aura.
P.S.: Gestul tau de a dona hainutele este minunat, pentru oricine ai face-o.
Sanatate multa!

P.S.S.: tot ce am scris aici poate fi demonstrat cu acte medicale in orice moment. Poate ti se par prea multe pentru o singura familie dar asa stau lucrurile...

BRENDA

Cu dedicatie:
"E o mare nenorocire de a nu avea destul spirit pentru a vorbi ce trebuie si nici destula minte pentru a tacea.Iata principiul impertinentei." (la Bruyere)
http://community.webshots.com/user/brendamitran

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norris spune:

buna brenda,
ma bucur ca ai facut alegerea asta,pt ca e vorba de alti copii necajiti.
Ai facut o fapta buna si frumoasa,si sigur te simti bine, si inca te gandesti ca paote nu ai dat deajuns..cel putin asa mi se intampla mie...dar e timp sa mai facem bine.
pupici
cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

"misiune" indeplinita!
Intilnit,vazut,dat hainutze!
Sa le poarte sanatoasa!
Si voua sa va traiasca printzesa,Aura!

BRENDA

COPIII SUNT MAINILE CU CARE NE PRINDEM DE RAI
http://community.webshots.com/user/brendamitran

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns apisica spune:

Multumim!

Brenda
norris

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamy_taty spune:

doamne ce ma impresionat tragedia, ca altfel nu ii pot spune ..matusa caruia i-ai daruit lucrusoarele...nici nu stiu ce sa scriu,,,m-a rascolit pur si simplu...vreau doar sa ii spun :ca ma voi ruga petru copilul ei ci nepotica..pentru intreaga ei fam..la DUMNEZEU ,ca lase mila lui sa cada asupra lor..sa faca o minune..sa vindece acolo unde trebuie...imi pare nespus de rau ca nu posibilitatea nici materiala nici financiara sa ajut si eu cu ceva..DUMNEZEU mi-e martor..dar poate va v-a scoate in cale persoane care au aceasta posibilitate si o inima mare!DOMNUL SA VA BINECUVANTEZE!Si pe tine brenda deasemenea ca ai ajutat aceasta fam!

mamy_taty

Mergi la inceput