Copilasii din 2002 (28)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nadina spune:

Karina, noi i-am dat Carinei Stodal pentru tuse, la recomandarea pediatrei noastre. Mai sunt la plafar siropele, patlagina cu catina si altele. Dr ce spune ca e?
Pentru imunitate, ii dam imunobaby si vad ca inca nu a racit. La asta vom adauga probabil Oscilloccocinum pe toata perioada de gripa. Inca n-am vorbit cu pediatra noastra sa vedem ce zice despre vaccin antigripal.
Parca spuneai ca v-a recomandat un dr septilin. Ati inceput sa luati?
Nicoleta, imi pare rau ca nu ne putem intalni, eu stau in Sud si cred ca zilelea astea va fi cumplit sa incerci sa ajungi din Nord in Sud.
Carinei ii place la gradi, deja a inceput sa pape singura si aseara mi-a cantat ceva invatat acolo, ceva cu "aceasta formeaza familia intreaga" si dadea din manute, imi venea s-o mananc. Noi am pastrat-o pe tanti care o duce si aduce pe Carina de la gradi si cred ca asta face despartirea mai usoara pt Carina. Cand m-a vazut pe mine acolo a inceput sa planga ca vrea la mami.
Sanzi si mie imi place gradinita unde merge DavidMai e cale lunga la noi pana ajung la nivelul ala, daca or ajunge vreodata. La Carina in grupa sunt mai multi decat nr de paturi si dormeau 3 in 2 paturi. Le-au zis unor parinti sa vina sa ia copiii la 12, da nu stiu daca o fac.
Multa sanatate la mamici si pitici
Nadina


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Nadina, la noi au fost 20 de patuturi, acum sunt 32 de copii (prea multi, asta este insa...) si s-au mai facut 12 patuturi. Mi se pare corect sa doarma fiecare copil in patul lui De ce nu propui sa se mai faca si la voi? Pe cheltuiala parintilor, ca altfel...
Nicoleta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

http://family.webshots.com/photo/2953183670087737923xuvQGu

dovada ca puiu face pluta singur....suntem asa mandri...hihi...si el la fel...vrea sa ia alta medalie acu!!!!



Fiecare dimineata e un nou inceput

Sinzi, Radu si David bomba pisaloaga
:
varsta, poze, D-ale lui David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Karina, pe mine m-a mancat si i-am spus dr ca in Ro l-am tratat de astm...si acum cand a racit la gradi (cand a facut infectia in urechi) mi-a dat puf pt weezing...I-am dat o singura zi si am vazut ca il agita f tare si m-am oprit...si tusea a trecut ca in mod normal in cateva zile...
Nu stiu daca asta ne-a ajutat sau a fost coincidenta, i-am cumparat de la Wick un aparat de aerosol in care poti sa pui obtional o substanta mentolata care desfunda nasul noaptea si il ajuta sa respire usor (cum e crema aceea care se pune pe piept). De acum i-o pus destul de des noaptea si isi face efectul!!!


Lucia ce activitati mai faceti acasa? Aveti un program?


Nicoleta, dar Stefan a fost si la cresa, poate nu ii place gradinita respectiva...sau si-a pierdut antrenamentul toata vara???


Katty, si mie imi place gradinita...hihi..desi sunt si unele chestii care nu imi plac...(cel putin la mine in clasa...la David nu stiu) in sensul ca desi sunt 3 educatoare si clasa mare, 30 de copii sunt multi si cred ca ai lucra mai bine cu mai putini...curtea in care iesim sa ne jucam este la soare (si aici e foooarte cald acum..pana in decembrie o sa fie asa cald) si copii transpira si stau cu capul in soare in fiecare zi...desi chiar langa este o padurice unde visam noi educatoarele sa mutam locul de joaca...(la David locul de joaca e chiar la umbra...si e muuult mai mare!!)..
In fine...m-am apucat sa isir pe aici...hihi...

Si hai sa va mai spun ce mai fac la gradi aici, poate propuneti si voi...
Educatoarele strang bani pt o conferinta in New York si o fac prin babysitting...
Adica, luna viitoare gradinita tine de la 7 dimineata pana la 11 noaptea!!! IAr parintii au timp sa iasa in oras intr-o intalnire romantica!!! hihi...
De abia astept sa il las pe David!!!!!!

Gata...am fugit!!!



Fiecare dimineata e un nou inceput

Sinzi, Radu si David bomba pisaloaga
:
varsta, poze, D-ale lui David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns HelleneC spune:

Buna dragelor!
Noi am avut prima sedinta cu parintii, am iesit cu gust amara, in afara de a cere bani si a ne certa pe parinti... nu mare lucru. Am ajuns la concluzia ca anul trecut a fost prea bine si acum ne cer si pentru anul trecut bani. Pentru patuturi trebuie sa dam si noi bani, nu prea mi se pare corect, insa... o sa vad. Aici la noi vor sa le schimbe, ca sunt vechi, ca... bla bla.
Nadina si George imi canta "familia mea" tot cu manutele: "Acesta e bunicul/ Aceasta e bunica/ Uite tata/Uite mama/Uite micul copilas/ Si cand fac asa/ Arat familia mea" si tot da din mana si o invarte. Apoi am inteles ca dupa ce au facut cantecelul a doua zi au fost pusi sa deseneze familia. In curand noi o sa schimbam versurile sa cante "uite micii copilasi"!
Sanzi... super idee sa poti lasa copilul asa. Ia uite cum se gandesc astia si la nevoia cuplului de cateva ore de liniste si voie buna!

Va pup, sper ca vremea asta mohorata de afara sa nu ne afecteze santatatea micutilor nostri.
Elena si George

Mami "www.babiesonline.com/babies/g/GeorgeC" target="_blank">de George" (6.09.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Karina spune:

Hello mamici de pitici !

Katty, multumesc de idee. Am sa-i fac ceai de coji de ceapa, ca macese n-am de unde sa iau. Si am sa caut ridiche neagra, dar n-am vazut in piata.

Lucia Mirela, iti multumesc si tie de sfaturi. De cea cu sare uitasem, am sa fac si eu asa. Tusea se pare ca e de la rosu in git. Saptamina viitoare se intoarce doctora ORL pediatru la care am fost cu Bogdan si vedem ce ne mai spune. Pina atunci il tratez asa, dupa mine, mai cu sirop si leacuri babesti, fara medicamente, in afara de Eurespal sirop. Se pare ca Eurespal-ul ii face f. bine, ca azi noapte n-a mai facut nici o criza. A tusit, dar putin. Nici la gradi n-a prea tusit (cel putin asa mi-au spus cei de acolo) nici macar in somn.

Nicoleta si eu i-am dat sirop de pin asta vara, dar nu l-a ajutat. Dar am sa incerc si acum, ca parca acum e mai bine decit atunci.

Nadina, Nicoleta, Stodalul l-am incercat si noi pe Bogdan, la sfatul pediatrei. Si daca la inceput l-a ajutat, asta vara nici asta n-a avut vreun rezultat.
N-am inceput inca Septilin-ul ca abia miine terminam de luat Bronho-vaxom-ul si ne-a spus sa il dam abia dupa ce terminam. Probabil ca il vom da de luni, ca sa facem un pic pauza. Cind ma uit cite bag in el, parca-mi vine s-o iau razna .

Sinzi, ce baiat mare ai ! Felicitari ! Si noi am vrut asta vara sa-l dam la inot, de aceea l-am dat la gradi de la 1 iunie, dar dupa ce l-am inscris ne-au spus ca nu se face inot decit dupa 4 ani. Puteau sa ne spuna asta inainte, ca doar le spusesem citi ani are Bogdan, dar deh...
Am sa ma uit si eu dupa un aparat de purificat aerul (o fi acelasi lucru cu cel descris de tine ?). Eu am cumparat niste batistute umede speciale pt. raceala. Sint impregnate cu ceva mentolat. Ii sterg nasucul cu ea desi nu-i curge nasul si o pun linga nasucul lui in patut. Am observat ca il mai linisteste.

Elena, presupun ca George e la gradi de stat, de cer bani pt. patuturi. Oricum nu mi se pare normal, ca doar nu le luati acasa dupa ce termina George gradinita, nu ?
Iti doresc sarcina usoara in continuare si sa ai un bebe sanatos ! Asa mi-ar fi placut sa aiba Bogdan o fratioara , dar din pacate nu s-a putut. Ii multumesc in fiecare zi lui Dumnezeu ca mi l-a dat pe Bogdan dupa atitia ani si Il rog sa fie sanatos si noi la fel ca sa-l putem creste. Scuze, dar de fiecare data cind vad o gravida sau un bb mik, ma apuca asa o stare... ciudata.


Bogdan e ceva mai bine cu tusea, dar tot tuseste. Merge in continuare la gradi, astazi l-am dus iar eu, asa ca am venit cu inima indoita la serviciu. Nu plinge, dar are ochii in lacrimi. Oare cind s-o obisnui ? Sau poate chiar nu-i place ?!

Sommet-ul asta ne-a zapacit de tot, se circula f. greu in oras si fiindca gradi e departe de casa am fost cu masina. Pe jos ar fi fost si mai rau ca ploua de abia mai vedeam pe geam. Uf, asa nu-mi place vremea asta urita !

Va pup si sanatate multa micutilor


Asta e parerea mea, dar tu faci cum crezi ca e mai bine

Tine aripioara asta, voinice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns light spune:

Salutare mamici!Karina, am uitat sa iti spun, ca daca tusea e de la rosu in gat, poti cumpara un spray cu tantum verde si ii dai un puf de 3 ori pe zi avand grija sa nu manance juma de ora dupa. E foarte bun, e antiseptic si antiinflamator, si daca mai e inca rosu in gat, poti sa ii dai si panadol, de 3 ori pe zi pentru ca paracetamolul are la fel efect antiinflamator. Sanatate multa!Sinzi, ce sa zic de programul nostru, in afara de trebaluit prin casa eu, timp in care Liviu face ce vrea, mancat, plimbat cand e vreme buna, e foarte interesat de un site de la Gabbriela de unde deja a invatat o multime de cuvinte in engleza, plus litere si multe alte chestii. E foarte util si practic si educativ siteul si sunt bucuroasa ca il avem acum cand se cam termina cu plimbarile pe afara din cauza vremii. Apoi in afara de asta, desenam, facem diverse joculete cu numere si multimi, si operele de arta.Chiar am cautat pe google niste teste pentru prescolari si de acolo ma inspir si ii mai strecor diverse exercitii pentru varsta lui, atunci cand are chef. Tot acolo unde am gasit testele, era un chestionar pentru calcularea gradului de creativitate si a gradului de empatie, pentru copil si i-am facut lui Liviu si i-a iesit foarte bine, adica maxim de creativitate si bine la empatie.Wow Sinzi, gradinita pana la 11 noaptea!!!! Interesant


fara drept de semnatura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Lucia si noi i-am luat cateva cd-uri cu jocuri educative...dar acum cateva ziele dintr-un exces de zel am sters prea multe din comp si cred ca si driveru de cd-room...hihi...asa ca nu imi mai citeste cd-urile...nu stiu daca pot sa il mai instalez...


David a inceput sa manance singur tot din farfurie....aseara am crezut ca o sa cad pe spate de emotie...si a mancat si repede!!!!

Ai vostrii se imbraca singuri???
David nu vrea deloc, spune ca nu poate si se enerveaza...uf...deloc nu are rabdare cu mai nimic!!!! (pe cine sa mosteneasca daca nu pe noi???)

Fug si eu la gradi...uf...inca 2 zile pana la we!!!!



Fiecare dimineata e un nou inceput

Sinzi, Radu si David bomba pisaloaga
:
varsta, poze, D-ale lui David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Servus.
Lucia, te rog, vreau si eu idei. Mi se pare ca nu ma implic destul...
Nicoleta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns light spune:

Nicoleta, aici e site-ul cu alfabetul si alte chestii interesante:http://www.starfall.com/n/level-a/learn-to-read/load.htmIar aici sunt cele romanesti:http://www.didactic.ro/index.php?cid=disciplina&did=45&what=planuri&type=1Sinzi, de imbracat singur, poate, dar ca si David, de cele mai multe ori se enerveaza, in general se imbraca singur cand are chef si cu ce e mai usor, gen, pantaloni sau incaltat cu ceva care se incalta usor.


fara drept de semnatura

Mergi la inceput