Op. de varice....in sfarsit, am facut-o!!!

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ralbi spune:

Am fost la operatie, ma simt foarte bine e super aglomerat intradev#259;r se plateste o taxa pt cei 400 lei dar nu vezi nici o chitanta, personalul e de treab#259; dar trebuie sa ai grij#259; sa dai ceva spag#259; la doctor cānd te consult#259; c#259; de altfel vine asistenta si te intreab#259; daca nu ai ceva preg#259;tit pentru doctor. Eu am dat cam asa 200 lei doctor 100 asistent#259; si 100 la anestezist#259; pe lāng#259; cei 400 asa zisa tax#259;. I#539;i da retet#259; cu tratament pentru o lun#259; cam scumpe medicamentele dar ma simt bine. Am avut 59 de cleme dup#259; operatie. Acum au prins coj#259; pe care trebuie sa o las s#259; cada in voie adic#259; nu ai voie sa o rupi c#259; r#259;mān semne.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elidiab spune:

o rugaminte pentru ralbi :)

te rog fff mult daca poti sa imi dai anuminte amanunte despre operatie, daca trebuie anumite pregatiri inainte? ... trebuie pt operatie camasa sau e ok in pijama? ... te rog sa ma ajuti!
Inca ceva domnul doctor spune ca ar fi bine sa am un insotitor, este indispensabil insotitorul?
Eu am programare saptamana viitoare, acum mi-am facut analizele si sunt ok. Astept cu nerabdare sa scap de varicele astea insuportabile!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elidiab spune:

Am facut si eu operatia de varice la Clinica de Flebologie, la dr Cristian Zamfir. Nu pot spune ca a fost usor, dar merita! ...daca cineva doreste amanunte ii stau la dispozitie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corneliamate spune:

Salut fetelor!

Si eu m-am operat la dl dr. Zamfir, de 2 ori, urmeaza sa merg a 3 oara. E super dr. la a 2 operatie n-am avut sa-i dau bani, dar s-a purtat exemplar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cercel1900 spune:

ralbi: nu este adevarat ca nu iti dau chitanta. La toti care am fost acolo in ziua operatiei s-a dat chitanta pe cei 400 ron. O vei regasi anexata la dosarul tau de operatie ! Deci, nu dezinforma lumea.

Eu m-am operat cu anestezie generala (care a fost super), dupa ce m-am trezit, in urmatoarele 10 min mergeam prin salon ca un om normal. Momentan am copcile pe picior. Maine mi le da jos. Va tin la curent.Tot respectul pentru Dr. Zamfir si echipa lui. Stiu sa vorbeasca cu tine. BRAVO.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

ati putea detalia putin 2 aspecte , va rog:
- cat de grava era situatia venelor care au fost operate? dimensiuni, aspect... ?

- sa inteleg ca se face o taietura pe toata lungimea piciorului, pe tot parcursul venelor ??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cercel1900 spune:

La mine nu era ceva grav, vreo 7-8 umflaturi pe o gamba. Erau si cazuri mult mai grave acolo, dar gravitatea nu afecteaza modul de operare. Tuturor li se face interventia pe metoda Angelescu iar inciziile sunt foarte mici, maxim 4-5 mm per taietura. Copcile se tin 2 zile, iar urmele ramase sunt fff discrete la final, dupa cca 1 luna.
Singurul lucru care deranjeaza (durere ar fi un cuvant exagerat) sunt copcile care ciupesc putin pielea, atata tot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cercel1900 spune:

La 2 zile dupa operatie mi-au scos copcile. La 4 zile dupa operatie jucam badminton la iarba verde. Super tare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns farahdiana spune:

Buna!
Si eu trebuie sa fac o operatie de varice dar as incerca cu laser endovenos cum fac cei de la proestetica. A facut cineva operatia acolo sau prin acesta metoda si imi poate oferi niste impresii( mai ales legate de rezultate)?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_tm spune:

Din pacate si pe mine ma asteapta asa ceva...dupa a doua sarcina (dusa la bun sfarsit), am ramas cu niste varice nasoale de tot... ieri am fost la dr. propunerea lui este "Crosectomie, striping al venei safene interne drepte, excizii etajate ale colateralelor varicoase".
urmarea momentana e ca de ieri sufar de o depresie crunta, cu cat citesc mai mult despre interventie cu atat, logic mi se pare ca e ceva relativ simplu si ok, dar psihologic simt ca nu pot face asta.
Interventia e momentan programata pentru 24 ianuarie.

Problema mea e ca desi arata oribil si sunt varice urate, pe suprafete mari...in rest nu ma deranjeaza; si incerc sa gasesc argumen,te ca e cazul de interventie ca sa nu degenereze in mai rau...momentan am senzatia ca e o interventie mai mult estetica...si doar pt aspectul estetic chiar nu-mi vine sa ma apuc de interventii chirurgicale de genul asta (daca era ceva fara stripping, cu anestezie locala, cred ca as fi fost mult mai dispusa sa fac acest pas; asa insa... incerc sa-mi fac curaj...

Mergi la inceput