Deserturile Nataliei (11)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns strumfi2004 spune:

Natalia, am facut krem (tort) !! a zis sarbatoritul ca i-am facut eu multe bunatati pana acum, dar ca aceasta nu... asa ca a mai solicitat: poti sa crezi ca am facut de 3 ori pana acum?? ("ca tot ai desfacut smantana si in 3 zile trebuie consumata", zise el). ei, nu am infulecat doar noi, am avut vreo 2 randuri de musafiri. la ultimele 2 variante am adaugat si niste nuci in blat, yummy...
este deosebita, a meritat asteptarea!

Gratiela, mamica strumfilor Mariuca si Stefanut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Alina, cred ca ar merge perfect glazura de la brownies, care, avind frisca in compozitie, iese mai fina la consistenta si gust.

Gratiela, nu se vad pozeleeeeee! Dar ma bucur tare de succesul pe care l-a avut prajitura in familie la voi si printre prieteni, e si normal, la cit de buna e!

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvana_salajan spune:

Natalia, dupa cum ti-am spus, sambata am mai facut o tura de krem.Abia am reusit sa o tin vreo 10 min la frigider, ca s-a si halit jumatate din ea. Si bineantales am dat reteta mai departe. Deja am listat-o de vreo 4 ori! si tot nu o am listata.Strumfi, nu se vad pozele de la tort! Cred ca le-ai salvat private!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfi2004 spune:

ba sunt publice, nu inteleg de ce nu le vedeti, eu da :), si am iesit din cont.
oricum, e bine stiuta krem, mai conteaza cum arata la cat e de buna?! sa ne traiasca Natalia!
Gratiela, mamica strumfilor Mariuca si Stefanut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvana_salajan spune:

Gata am vazut si tortul! Da ce ai pus pe margini? Nuca de cocos? Tare bine arata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfi2004 spune:

Multumesc, Silvana! e ciocolata alba rasa, fiindca erau marginile cam "rufoase" iar glazura cam curgea pe platou.

Gratiela, mamica strumfilor Mariuca si Stefanut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Gratiela, gata, am vazut-o, taaaare bine arata buna rau prajitura asta! Cu privire la cursul glazurii: eu tin prajitura in forma in care am copt, acolo pun crema, tot acolo torn glazura, si nu se scurge nimic, ramine la suprafata. Bine, glazura trebuie racita inainte de a fi turnata, astfel devine mai groasa.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfi2004 spune:

Da, Nati, buna rauuu, bine zis, si creeaza dependenta . am scos-o din forma ca era teflonata si mi-era teama la taiat. am racit glazura (ca urmez instructiunile intocmai, aproape , ma refer aici la nuci), dar asta de la tort parca era mai fluida.
e "criminala", ca sa citez din "clasici" (ai papatului de praji )

Gratiela, mamica strumfilor Mariuca si Stefanut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Gratiela, asterne in forma teflonata hirtie de copt, dar sa fie un pic mai lunga la 2 dintre margini. Dupa ce se intareste glazura, apuci de margini si scoti prajitura pe o suprafata unde o poti taia. Eu procedez in acest mod la orice fel de prajituri.
Poti incerca o alta glazura, de ex. aia de la praji venetiana mi s-a parut mai cremoasa.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

buna:-)ramasesem datoare cu o pozica:

tortul lui Nicolas

Intr-o lume ideala tata e acasa, vinul e bun si limpede, nu a plouat si n-a dat bruma...(Oana Prisecaru)

Mergi la inceput