All about Constanta (80)

All about Constanta (80) | Autor: mav

Link direct la acest mesaj

All about Constanta (79)

Listuta noastra!
-Adinutza(Adina)Bogdan& Andrada
-Ana68 Alex & Luana
-AngeliquedeS
-Anomis (Simona)Andreea
-Anderra (Andreea)
-Arboria(Julia) - junioara
-Atlantiana(Andreea)-DPN 24.03.2006
-Babyyy(Carmen) DPN 8.11.2006
-BB23(Alina)
-BDana-Mihai Cristian
-Bea75 -(Beatrice) -Claudiu
-Cali Mennan
-Carmenuta2003 (Carmen) - Rares-Mihai
-Caty Dinu
-Cornelia Maria & -Stefan
-Cornelianeli (Cornelia) - aspiranta
-Crig72(Cristina) -Maria-Teodora
-Cristina_smn(Cristina)-Mihaita
-Cristina_P76 - Cristina
-Crixia (Cristina) Alexia
-Dady68 (Tania-Gabriela)-Andreea & Bianca
-DanaP aspiranta
-Dani33 --Ana-Sophia
-Dianamaria - Tiberiu-Andrei
-Elly_b - Annelies-
-Emaaimee(EMA) - Oana
-Ematutui(Emilia) -bb.de mart.apr2004
-Edessa - Cristina
-Ela2004(Ionela) - aspiranta
-ege -Arzu-Ege
-Fairy Adina- Ramon-Nicolae & Bogdan-Lucian
-Fiquelle(Madalina)- Sofia-Maria
-Galarina (Cristina) Stefan
-Gegea(Geani) - Daria
-Gen68 - Marius
-Giana - Stefan Daniel
-Gyly - Dinu
-Happymumy(Ghiulten)-Ayla-
-Ina78 - aspiranta
-Ione (Ionela) Maria & Elena
-Irina81-Matei Cristian
-Irina71-aspiranta
-irinabungau(Irina)- Ioana Alexandra
-iulyp - cu Andrei si Nicoleta
-jone- Alexandra
-July (Julide) - Teodora
-Kati - - si Dodo
-Kerstin - aspiranta
-lulu77 (Alina) - aspiranta
-Larular(Raluca)Andra
-Laura111 (Laura Tatiana) - Vlad
-Layla (Carmen) Daniel-Alexandru
-Leditia
-Liris (Simona) DPN 25.09.2006
-Lizuca (Gabriela) Alisia
-Loreen(Laura)- Bianca & Delia
-Magdala(Magda) Rafaela
-Mamacita -Alexandru
-Mamanaty((Naty)
-Madamsadamy (Dana) - finutzii Andreea& Andrei
-Marilen - Diana
-Marlen_b - Andreas
-Mav(Vic) -Andrei-Sebastian& finutza Andreea
-Madaluta
-Mihacarm2002(Mihaela)DPN 8.02.2007
-Mygirl(Oana)- Alexandra
-Nastasie(Adriana)- Razvan
-Narcisa - Patrick & Vivien
-Nicoleta-Carmen Rares
-Norris(Cristina)-Norris + Eric
-Oana (Ioana Corina)-Paul Eugen
-Ontica Camelia - Alexandra Elena
-Poliana -
-Roxanaz (Roxana) - Patrick-Filip
-Sinzi_ana - David
-Tanja Stefan
-Tatianas -Delia-Bianca
-Teano
-Tweety Cosmina
-Ursik (Ana) - Octavia-Flavia
-Vladis (Angi) - Miruna + Vlad
-Xandra28(Anda) - Vladut

ianuarie
09.01.1978 mygirl
13.01.2005 Mihai Cristian (bdana)
15.01.2004 Ayla(happymumy)
23-01-2000 Andreea(anomis)
27.01.2004 Vivien(narcisa)
27.01.1996 Miruna (vladis)

februarie
04.02.2004 Andrei-Sebastian(mav)
04.02.2003 David(sinzi_ana)
06.02.2005 Alexandra(jone)
14.02.2004 Bianca(dady68)
15.02.2000 Vlad(laura111)
23.02.2003 Ramon -Nicolae(fairy_adina)
27.02.2004 Alexandra Elena(ontica camelia)

martie
01.03.2001 Rafaela(magdala)
21.03.2005 Rares Mihai(carmenuta2003)
23.03.2002 Andrei(madamsadamy)
26.03.2003 Cosmina(twetty)
29.03.1980 Atlantiana

aprilie
01.04.1968 gen68
03.04.2005 Daria(gegea)
17.04.2000 Bogdan(adinutza)
25.04.2005 Alexandru(mamacita)
26.04.2005 Delia(loreen)
27.04.1969 Dana(madamsadamy)
27.04.1978 Ina78

mai
04.05.2005 Stefan(cornelia)
11.05.2004 Mihaita(cristina_smn)
18.05.2004 Ana Sophia(dani33)
18.05.2005 Alexandra(mygirl)
23.05.2000 Marius(gen68)
26.05.2003 Maria & Elena(ione)
29.05.2004 Norris(norris)
31.05.1977 fiquelle

iunie
29.06.2000 Andreea(madamsadamy)
29.06 2002 Patrick(narcisa)
30.06.2005 Annelies(elly_b)

iulie
02.07.2005 Oana(emaaimee)
02.07.2003 Maria(cornelia)
03.07.2002 Paul(oana)
05.07.2004 Delia Bianca (tatianas)
07.07.1997 Tiberiu-Andrei(dianamaria)
13.07.2005 Dinu (gyly)
14.07.1977 crixia
14.07.1978 Vic (mav)
20.07.2005 Vlad (vladis)
22.07.2003 Alexia(crixia)
22.07 2004 Stefan(galarina)
26.07.1981 Leditia
29.07.2004 Patrick Filip(roxana)

august
12.08.2004 Sofia Maria(fiquelle)
13.08.2005 Bogdan Lucian(fairy-adina)
13.08.2005 Ioana Alexandra(irinabungau)
17.08.2005 StefanDaniel(giana)
20.08.1998 Diana(marilen)

septembrie
01.09.2005 Matei_Cristian(irina81)
03.09.2002 Maria-Teodora(crig72)
05.09.2002 Alisia(lizuca)
08.09.2002 Dodo (katy)
14.09.1996 Andreea(dady68)
27.09.2004 Mennan(cali)
29.09.2004 Nicoleta (iulyp]
30.09.2005 Arzu Ege (ege)

octombrie
05.10.2004 Andreas(marlen_b)
12.10.2005 Octavia Flavia(ursik)
15.10.1996 Bianca(loreen)
15.10.2002 Teodora(july)
15.10.2003 Dinu(caty)
19.10.1976 Aura (iulyp)

noiembrie
01.11.2004 Razvan(nastasie)
18.11.2005 Vladut(xandra28)
24.11.2003 Andra(larular)
27.11.1981 anderra

decembrie
01.12.2003 Andrada (adinutza)
01.12.2003 Rares(nicoleta carmen)
06.12.2001 Andreea(finutza mav)
23.12.1999 Cristina(edessa)
29.12.2003 Daniel Alexandru(layla)


* Sper ca nu va deranjeaza ca n-am mai colorat listuta....

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamacita spune:

mav,multumesc pentru includerea in listuta!
Imi pare rau ca nu a iesit[de data asta]cum va doreati,dar cine stie ce aduce luna urmatoare?!
Mama ta,daca a tolerat bine supa[de legume],deocamdata sa manance si iaurt si branza proaspata de vaci,apoi vei introduce progresiv legume fierte sau coapte,pui fiert,piure etc.Tranzit[scaun] a avut?Iti mai zic dupa ce imi mai dai amanunte despre starea sa,dar oricum cred ca deja ati primit sfaturi de la colegul/colega care i-a dat anestezie si de la chirurgi.Asa ca mai bine ma intrebi ce n-ai inteles.
Asteptam povestiri placute si...neplacute,sa stim ce sa evitam daca se poate.
Crixia,chiar ca ati avut tur de forta!Dar nu-ti face griji,sigur mai ai resurse nebanuite de putere,care vor aparea cand te vei simti deznadajduita.asa ca incearca sa te odihnesti,sa recuperezi.Si eu sunt rau de tot deprivata de somn,nu stiu daca voi recupera vreodata,dar atat timp cat mai pot sa mai deschid gura,ma fac ca nu au trecut 2 ani de nesomn peste mine,desi uneori ma ia disperarea,am impresia ca m-am tampit ireversibil!
sanzi,eu nu vazusem nimic din album,asa ca l-am luat la studiat pe indelete,caci sunteti o familie tare tanara si frumoasa,iar David are niste ochi de m-a vrajit!Si ca mama de baietel,n-am putut sa nu observ si outfiturile[aici sunt ipocrita,oricum le-as fi observat,pentru ca imi face placere tot ce este legat de moda]si sa apreciez ca nu suntem singurii"obsedati"[cum ne considera prietenii]care-i cumpara cupilului jdemii de perechi de incaltaminte


Alexandru,soarele nostru
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/2;10724;307/st/20050425/n/Alexutu%27/dt/7/k/6333/age.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Mamacita, m-ai amuzat tare!!!! HAhaha!!!
Da...pentru mine magazinele de copilasii sunt un hobby...ca sa nu le spun obsesie!!! hihi...



Fiecare dimineata e un nou inceput

Sinzi, Radu si David bomba pisaloaga
:
varsta, poze, D-ale lui David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vladis spune:

buna fetelor! ce date sunt necesare pt includerea in listuta si cui le trimit? pupici

mami de miruna(27.01.1996) si vlad (20.07.2005)

www.dropshots.com/vladis" target="_blank">POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

buna dimineatza
Crix imi pare bine ca e ok Alexia!!! bine ca a trecut totul.....asta conteaza. super faza cu baia in mare...adevarul e ca sambata a fost superb afara si era multa lume in apa
Sanzi sunteti ok? de la ce febra? ati fost la doc? mai io dupa mine as face congres la miami....da cine ma sponsorizeaza? ca prajiturile se fac ele
Tania hihihi finuta e baiat...da nu conteaza, sanatos sa fie! felicitari pentru nepotica ta, sa ii mearga bine! cum au fost fetele in prima zi de gradi/scoala?]
July nu te intrista de comportamentul Teodorei....e normal. e o fata asa dezghetata si desteapta trebuia ea sa iasa in evidenta....va fi bine de azi! pupici!
Mav imi pare rau....dar data viitoare poate fi mai bine. intre timp fa tratamentul cu zentel ca e scurt. (vezi ca ai pus link-ul de la ultima pagina....schimba "20" in "1" ca sa se deschida capitolul precedent la prima pagina).
Vladis scrie aici datele si le va trece Mav cand intra.
Cornelia abia astept sa ne scrii ce face Maria de azi incolo! sper ca va fi totul ok!
o saptamana frumoasa tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lizuca spune:

'Neatza, duduci, si o saptamina usoara tuturor, mamici si bebici (mai mari sau mai mici)!
Azi dimineata am fost intr-o vrie, abia acum am intrat in birou cu sufletul la gura. Ne-am dezobisnuit de trezirea cu noaptea-n cap si am ajuns la gradi cam tirzior. Fii-mea nu se hotara deloc cu ce sa se imbrace, ce poseta sa-si ia, ce sa vire in ea, ce accesorii sa-si puna in cap, la git, la incheieturi... M-a innebunit cu cochetaria ei! In fine, bine ca am ajuns intr-un final. July, cred ca am zarit-o pe Teo sorbind din ceai. Parea linistita si resemnata... Din pacate, o sa urmeze probabil citeva saptamini mai grele pentru voi, cu rezistenta si argumente impotriva gradinitei, dar trebuie sa fiti fermi si optimisti. Asta e, cu totii am trecut pe-acolo. Sunt sigura ca Teo se va dovedi unul dintre cei mai isteti copii din grupa.
Marilen, nu vrei sa ti-o trimit pe fosta bona a Alisiei? I-am recomandat-o si mamacitei - e o femeie tare de treaba si cu un bun simt desavirsit.
Mamacita, fii-mea a inceput sa doarma toata noaptea abia dupa trei ani, asa ca te inteleg prea bine. Mi-a trebuit apoi inca vreo juma de an sa incetez sa ma mai scol de nebuna, deja imi intrase in singe. Inca mai am cearcane si episoade recurente de slabiciune generala, dar... Lasa, ca se fac ei mari, minca-i-ar mama de pitici!
Sinzi, cum mai e David azi? Ce i-a gasit - vreo bronsita?
Cornelush, spor in toate si capul sus! V-ati descurcat voi in situatii si mai nashpa!
Fetelor, ce tratament faceati voi pentru afte? Parca am citit ceva mai demult, dar mi-e lene sa caut acum in urma.
Pupici, mai revin!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lizuca spune:

Tania, o sa ma uit si eu la Surprize (desi n-o fac de obicei), s-o vad pe Tatiana ta. Cine stie ce vedeta vei avea in familie! Cred ca sora ta e numai emotii! Ah, si apropo de peisaj, eu lucrez in Consiliul Judetean ("Casa Alba")si de la fereastra vad o geana de mare, destul ca sa-mi trezeasca pofta de duca...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nastasie spune:

salutare.ieri mi-am pus gogosarii abia abia cu razvan in picioarele mele.apoi l-am plasat la bunica-sa si m-am apucat de copt vinete si kapia de mi-a iesit pe nas.am depus dosarul si maine incepem cresa.am mari emoti.abia astept sa vad cum va reactiona.

albumul meu
adriana&razvan 01.11.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mav spune:

Salutare!

mamacita, merci pt sfaturi! Din moment in moment, mama trebuie sa soseasca acasa (o aduce sora-mea). O sa merg la ea si voi afla ce indicatii a mai primit in legatura cu regimul, la externare. Te mai intreb eu dupa aceea ce mai este de facut, cum pot s-o mai ajut (daca tot te-am prins)!

....Adriana.... nu te mai gandi ca ai emotii.... Sigur va plaaaaangeeee Razvan, dar o sa treaca! Abia astept sa schimbam impresii despre inceputul cresei-gradinitei.
Analiza lui Sebi a iesit ok de data asta, insa vom mai face inca una peste cateva zile, sa fim siguri ca totul este in regula, dar am observat azi dimineata, ca inca mai erau parinti care cautau scuze pt faptul ca nu au adus inca toate analizele copiilor! Azi au fost primiti toti copiii, cu sau fara analize (nu ma mai intreb si nu ma mai gandesc cat de corect este....), dar au zis ca de maine.... vor dosarele complete.

Sebi a fost f vesel vineri, la gradi, pt ca am stat eu cu el!
Azi s-a trezit singur, la 6,30!(abia astepta sa plecam la gradi), a mancat (pt prima data atat de devreme) si-a luat cu el 2 masinute si ursul cu care doarme si a alergat tot drumul, iar eu dupa el, de-am ajuns transpirata la destinatie.
Inainte de-a pleca de acasa, mi-a zis ca nu-i plac pantofii mei, sa-mi cumpar altii. Am stabilit ca el va merge la serviciul lui mic -gradi-, iar eu la al meu, sefu' imi va da bani pt ca muncim si o sa mergem impreuna sa cumparam alti pantofi, pe gustul lui.
Ajungem la gradi, ii schimb hainele si incaltarile, vorbesc putin cu d-na, pup copilul, el o taie la copii, iar eu plec linistita. Buuun!

.....Pe la 10,30, ma suna d-na: Sebi urla cel mai tare, ca vrea acasaaaaaaaaa, vrea la maaaaamiiiii........ (cica "a plans, dar fara lacrimi" si a suspinat intr-una de cand am plecat eu!)
Eu, las lucrul si fug la baiat. Cum m-a vazut, mi-a pus in brate masinule lui, ursul, canuta lui cu apa (de acasa), balonul (tot arsenalul din dotare), mi-a zis sa stau sa-l astept si a taiat-o la dormitor, sa-si adune toate lucrurile lui, sa mergem acasa! ...In fine, suspinaaaaa raaaaau, dar l-am calmat, si stiti ce mi-a zis apoi? "Mami, ACUM imi plac pantofii astia ai tai, hai megem acasa! Eu vau acasa!"

Ce sa mai zic?! Doar la grupa lui sunt cativa plangaciosi (pana la urma, nu l-am dat la grupa mare cu vara-sa, unde nu plange nimeni, ci la grupa mica-mijlocie)... Cum ii vede pe ceilalti (ciudat, doar baieteii plang, fetitele NU!) ca se vaita, se pune si el pe bocit....

Lucrurile placute la gradi: educatoarele dragute, mancarea gustoasa, in general, o atmosfera primitoare (logic, cand e vorba de lucruri bune, nu mai intru in detalii, va imaginati si singure).

Lucruri neplacute la gradi: sunt 30 de copii intr-o grupa, nu au inca (asteapta sa primeasca) patuturi si spatiu pt toti copiii inscrisi (140!), copiii au fost chemati la masa desi mancarea din farfurii era inca fierbinte!, intre mese, copiii beau apa unii dupa altii, din acelesi canute (ar trebui sa aibe fiecare cana lui!), este o singura ingrijitoare pe tura pt toate grupele (nici nu vreau sa ma gandesc cum se descurca saraca!), am vazut multi copii care mergeau la wc singuri, nesupravegheati!, au fost minute destul de lungi cand doamnele erau la cafea si tigari (ba chiar ma invitasera si pe mine, dar le-am refuzat politicos si am ramas cu piticii), iar copiii singuri, in clase, pe hol, la baie, peste tot, nesupravegheati (ceea ce m-a ingrozit, pt ca cei de la grupa mica deja incercau sa escaladeze rafturile din clasa, se certau pe jucarii si isi mai trageau si cate una....)!

Azi, cand am ajuns, pe la 11, copiii erau cu educatoarele, in salile lor. Parca nu mai era asa harababura. Cred si sper ca nu vor mai fi lasati singuri, cel putin cei mici!

Insa.... una dintre educatoarele lui Sebi are intre 40 si 50 de ani, se vede ca are experienta multa cu prichindeii, este draguta, "calda" si blanda (chiar imi place!), dar cealalta, de abia a terminat cursurile...... este fff tinerica (cred ca are doar 18 ani) si.... fara experienta. Imi este teama ca nu va face fata la grupa mica, unde sunt atatia plangaciosi.... Am avut neplacuta impresie ca este coplesita de noua responsabilitate si ca nu prea stie pe ce lume se afla.....

Experienta mea, doar de... mamica, imi spune ca nu este tocmai persoana in grija careia as vrea sa-mi las copilul... (si daca mai pun la socoteala ca nu-i doar el si mai sunt inca multi altii....)
Nu am ceva anume impotriva d-rei, pare draguta (e si frumusica), insa ma gandesc la siguranta lui Sebi....
Sper din tot sufletul sa ma insel si sa fie totul ok!!!!!!!

M-am intins cam mult, asa ca o sa inchei aici. Peste doua ore, ma duc sa-mi recuperez voinicelul!
Sper ca a mancat la pranz si ca nu-l gasesc prea suparat! Va pup!



Vic & Sebi (04.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fiquelle spune:

Buna ziua!
Interesante experiente cu gradinitele astea...e bine de aflat "ce si cum", asa ca mai povestiti-ne...o astept si pe Cornelia sa ne spuna cum este la Maria, ca de la anul...urmam noi...
Crix, ma bucur ca Alexia este bine.
Sofi are iar mucishori...simt ca o iau razna, nu vreau iar......luna si raceala...ceva nu este in ordine,...nu mi se pare normal asa...sa speram ca nu coboara iar infectia si face bronsita...doamne-ajuta!
Noi am avut o nunta sambata, a fost dragut, ne-am distrat si sambata asta avem alta nunta...o tinem numai in petrecericaci am avut si o aniversare duminica, la fetita unor prieteni...
semne bune anul are!


_
IUBESC VIATA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamacita spune:

sanzi,ma bucur ca te-ai amuzat,mie imi place des sa glumesc.Insa din pacate muzica e fara ton,adica in scris mai greu se prinde lumea la glumele mele,ba am mai si avut surprize sa se considere ofense
lizuca,m-ai dat gata cu cochetaria Alisiei,mai ales ca imi si imaginam scena,desi poze n-am vazut[inainte citeam repede-repede ce ati scris,mai pe sarite,mai pe diagonala,nu aveam timp de vizionat pozici].Acum Alex a crescut,am mai capatat un ragaz,dar urmeaza alte responsabilitatiBona si-a reconsiderat pozitia[cred si eu,la banii astia...],de aceea nu am mai zis nimic in afara mesajului pe care ti l-am trimis,caci pare o femeie de isprava pana la urma,cu muuuult tupeu si foarte "bagacioasa",dar hotarata sa ramana la noi si sa invete ce-i spun.Oricum ti-am ramas recunoscatoare,nu uit niciodata cand ma ajuta cineva,fie si numai intentional.
Imi pare rau ca ma intelegi la capitolul nesomn,nu-i doresc nimanui asa ceva.Sper numai ca piticii ajunsi la adolescenta sa nu aiba prea multe sa ne reproseze
mav,ma bucur ca m-ai prins,ca am avut grija sa ma impiedicoricand te pot ajuta,cu placere.Cand nu stiu sau nu este de specialitatea mea..."ata ete",spun,imi fac mea culpa
M-au cam luat fiorii la lucrurile neplacute;scuza-ma ca n-am retinut,voi va si stiti deja "teritoriile",la ce gradi este Sebi?
Si cum adica "baieteii plang"?!Valeuuuu,pai mamosul mamei,care numai agatat de mine ca maimutica ar sta sau care vine nitam-nisam cu manutele-grasutele ridicate ca vrea muzica sa dansam blues,inseamna ca o sa darame gradinita de urlete!!!
Iar remarcile cu pantofii au fost bestiale!Ii dorim lui Sebi sa se adapteze si sa n-o emotioneze prea tare pe mami!
Poate ca dra era chiar depasita,amintit-va cum eram si noi in prezenta propriului copil,chiar daca de lecturi si sfaturi,ba poate chiar experienta,nu duceam lipsa!Las'ca isi intra ea in rol,mai ales daca are cine s-o indrume!
Hai ca am scris o epistolaaaa!

Alexandru,soarele nostru
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/2;10724;307/st/20050425/n/Alexutu%27/dt/7/k/6333/age.png

Mergi la inceput