Care-i problema cu casatoria?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sofia_misicu spune:

quote:
Originally posted by babyblue

mai, voi toate sunteti lesbiene? sau homosexuali pe aici?
inteleg sa imi sara in cap, unii direct vizati si sa ma faca ignoranta! dar pe voi, cele mai multe,va vad cu poze de familii heterosexuale si foarte fericite.

nu voi intelege niciodata oamenii care sunt in stare sa se bata, aparand pseudo-drepturile unora, cu care nu au efectiv nici o legatura, nici ei nu stiu din ce motiv, dar asa in ideea de turma indoctrinata de diverse campanii...si sa mimeze o bunatate si intelepciune si toleranta, iesite din comun...cele care aveti baieti, sper sa nu vina vreodata unul acasa, pe la 16 ani si sa va zica ca doar ce si-a dezvirginat poponetul cu iubitul lui homo! sa vedem dc veti mai avea aceeasi toleranta ca acum!

dragele mele, lasati-ma va rog cu mentalitatea asta de turma! eram sigura ca dc indraznesc sa imi exprim o parere diferita fata de cea a majoritatii de aici, imi aud mustrari...

pana la urma am tot dreptul la o opinie separata. va rog nu ma convingeti sa cred in "crezurile" voastre si nici nu aruncati cu piatra pt ca NU o fac. Ceea ce faceti voi se numeste Ignoranta, nu faptul ca eu cred homosexualitatea o perversiune.

Bine ca sunteti tolerante cu niste perversi, dar nu sunteti tolerante cu un om care are o parere diferita fata de a voastra!
Ce, eu nu sunt o minoritate pe acest forum, in ceea ce priveste parerea despre homo??? Uite nah ca lupt si eu pt dreptul asta al meu....ah, eu nu am parte de toleranta aia a voastra, nu? mai mai....

_

Babyblue va pupa pe toti!!

"Sunt doua pacate principale din care toate celelalte pacate se nasc: Nerabdarea si Lenea."



Babyblue ai o bila . Nu pentru ca iti exprimi parerea. E dreptul tau asa cum bine spui. Doar ca exercitatndu-ti acest drept jignesti in dreapta si in stanga. Asa cum tu crezi ca dispui de dreptul de a decide cine e normal si cine e pervers, altii pot avea dreptul de a considera homosexualitatea drept ceva normal sau tolerabil sau pur si simplu de ignorat. Asta nu inseamna ca acesti oameni au mentalitate de turma.

Nuka si Mama la Nuka

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaSor spune:

quote:
Originally posted by babyblue

mai, voi toate sunteti lesbiene? sau homosexuali pe aici?
inteleg sa imi sara in cap, unii direct vizati si sa ma faca ignoranta! dar pe voi, cele mai multe,va vad cu poze de familii heterosexuale si foarte fericite.

nu voi intelege niciodata oamenii care sunt in stare sa se bata, aparand pseudo-drepturile unora, cu care nu au efectiv nici o legatura, nici ei nu stiu din ce motiv, dar asa in ideea de turma indoctrinata de diverse campanii...si sa mimeze o bunatate si intelepciune si toleranta, iesite din comun...cele care aveti baieti, sper sa nu vina vreodata unul acasa, pe la 16 ani si sa va zica ca doar ce si-a dezvirginat poponetul cu iubitul lui homo! sa vedem dc veti mai avea aceeasi toleranta ca acum!

dragele mele, lasati-ma va rog cu mentalitatea asta de turma! eram sigura ca dc indraznesc sa imi exprim o parere diferita fata de cea a majoritatii de aici, imi aud mustrari...

pana la urma am tot dreptul la o opinie separata. va rog nu ma convingeti sa cred in "crezurile" voastre si nici nu aruncati cu piatra pt ca NU o fac. Ceea ce faceti voi se numeste Ignoranta, nu faptul ca eu cred homosexualitatea o perversiune.

Bine ca sunteti tolerante cu niste perversi, dar nu sunteti tolerante cu un om care are o parere diferita fata de a voastra!
Ce, eu nu sunt o minoritate pe acest forum, in ceea ce priveste parerea despre homo??? Uite nah ca lupt si eu pt dreptul asta al meu....ah, eu nu am parte de toleranta aia a voastra, nu? mai mai....

_

Babyblue va pupa pe toti!!

"Sunt doua pacate principale din care toate celelalte pacate se nasc: Nerabdarea si Lenea."



Hai sa-ti raspund si eu:
Nu, nu sunt lesbiana, sunt cat se poate de hetero, dar asta nu ma-mpiedica sa fiu om si sa empatizez cu alti oameni, fara sa ma intereseze orientarea lor sexuala! Asa cum nu ma intereseaza nici cat castiga, nici culoarea pielii...
Nu iti doresc "sa-ti sara in cap unii direct vizati", pur si simplu pt ca situatiile astea cu "sarituri in cap" sunt cat se poate de dezagreabile, pt toate partile implicate.
Pt simplul fapt ca tu nu intelegi ceva, nu inseamna ca acel ceva e obligatoriu negativ. Nu te mai supara pe tot ce nu-ntelegi!
"mentalitate de turma" Multumim pt compliment!
Da, ai dreptul la o opinie separata, dar incearca sa ti-o exprimi civilizat!
Uite, eu incerc sa fiu toleranta si cu tine, chiar daca ai o opinie diferita de-a mea. Si-ti marturisesc sincer ca-mi pare rau ca tu ai ales sa te incarci de negativitate si sa te certi cu oameni pe care nu-i cunosti, care nu te-au jignit, care nu ti-au facut nici un rau, oameni care au doar o opinie diferita de-a ta! Si iti doresc numai bine si mai putina inversunare!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sofia_misicu spune:

Si acum sa imi exprim si eu parerea. Cum v-ati simti voi daca vi s-ar interzice sa va manifestati iubirea fata de cel drag. Sa vi se interzica sa va casatoriti, sa aveti copii. E de ajuns sa te pui in situatia asta ca sa dobandesti o alta perspectiva asupra homosexualitatii. Nu sunt anormali, sunt altfel. Mi se pare ca discriminarea homosexualilor e la fel de absurda ca cea asupra oricaror minoritati in general. Bun, nu sunt conform bibliei, dar tot un D-zeu i-a facut. Si sunt destui cat sa nu spui ca sunt un accident. Ce pierdem noi ceilalti de pe urma preferintelor lor? Ca ne dezgusta? Pe mine ma dezgusta mult mai mult niste persoane care sunt aparate de ceea ce voio numiti normalitate. Orientarea lor sexuala nu le afecteaza in nici un mod intelectul, abilitatile sociale, profesionale sau emotionale. Sunt mentalitatile precum cele enuntate de Babyblue care ii transforma intr-o minoritate izolata.
In ceea ce priveste toleranta mea fata de potentiala homosexualitate a copiilor mei, asa avea doua mari dureri in asa o situatie. Unu, ca copilul meu s-ar intalni cu oameni ca Babyblue care sa ii spuna ca e pervers si anormal si doi ca nu as avea nepoti, desi, daca se mai deschid niste minti pana atunci o sa poata cuplurile de homosexuali sa adopte si copii. Dar asta va starni o alta controversa. Nu cred ca ma va lua cineva in seama daca voi spune ca orientarea sexuala a parintilor nu o influenteaza pe cea a copilului.

Cam atat. Si asta e parerea mea proprie, neidoctrinata de forumurile inalte ale mafiei homosexualilor raspandita in intreaga lume.

Sa auzim numai de bine!

Nuka si Mama la Nuka

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancamironiuc spune:

On topic: si eu vad multe cupluri fericite, stabile, cu copii care nu fac acest pas. Si noi suntem printre ei.

Eu vad doua motive: ori te gandesti inca de la inceput, iti doresti acest lucru, apoi intrevin mereu ale prioritati, mai ales de ordin financiar si tot amani pana in ziua in care iti vei permite o nunta asa cum vrei, nu una de disperare.

Ori pur si simplu esti in categoria celor care nu cred in casatorie, se simt bine in uniunea consensuala (sau concubinaj) si nu vad nicio diferenta intre a fi casatorit cu acte in regula si a trai alturi de cel pe care il iubesti fara hartii si nume comun. Aici ma regasesc perfect.

Cat despre homosexuali, cred ca se lupta pentru legalizarea casatoriilor de acest gen in primul rand pentru ca este principala metoda de recunoastere a acestor relatii, de scoatere din randul "anormalilor". Apoi or fi si unii dintre ei care chiar cred in casatorie. Sau intervine si problema ca pot sta impreuna o viata si apoi cand unul dintre ei dispare nu au nimic de spus in fata familiei. Chiar citeam de un cuplu de lesbiene. Una a avut un accident si a ramas in coma. Nu aveau ce sa ii faca decat sa o tina conectata la aparate pentru ca familia, cu care nu mai avea legaturi de ani de zile, se opunea deconectarii in timp ce ea isi exprimase optiunea ca intr-o asemenea situatie sa fie deconectata. Cuvantul partenerei cu care traise ani si ani de zie nu avea nicio valoare...trist.

Off topic.Baby blue ce faci daca intr-o zi o prietena sau un prieten pe care il cunosti de o viata iti marturiseste ca este homosexual? Eu am fost in situatia asta. Nu am nimic cu ei, ba chiar m-am dus alaturi de ei la Gay Pride in primul rand pentru ca detest etichetele "normal"-"anormal" si in al doilea rand pentru ca personal nu imi fa nimic rau. Cand am uzit acest lucru mi s-au taiat picioarele. Cunosteam acest baiat de mult si pur si simplu nu ma asteptam, nimic mai mult. In rest relatia noastra este la fel. Preferi sa renunti la o prietenie frumoasa de dragul etichetei sau sa ii accepti pe cei din jur asa cum sunt, diferiti de tine?

Scuze ca m-am intins....

Sa o ajutam pe BARBYE


POZE: EMANUEL, LA MARE,MAMININA,MOTI, CASUTA,FLORI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancamironiuc spune:

quote:
Initial creeata de andrath

Pregatisem o explicatie mai lunga, pe care am si scris-o si m-a mancat undeva sa apas pe "Reseteaza", pe principiul lui Dee-Dee:Da' butonu' asta ce face?"
Na, c-am aflat...

Andreea si Tefanu' nazdravanu'



Ai fost super. O pe Dee-Dee!

Sa o ajutam pe BARBYE


POZE: EMANUEL, LA MARE,MAMININA,MOTI, CASUTA,FLORI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

nu sunt inversunata, dragele mele. pur si simplu eu consider ca este o perversiune si cu asta basta. si ca ii dam prea multa valoare, in loc sa facem parade cu copii genial care fac 3 ani de scoala in 1, facem parade cu niste patachine care isi fac funduletele varza, de zici ca fac cine stie ce inventie, sau salveaza planeta de poluare!
mi-e sila personal, de scosul la rampa a anomaliilor sexuale! pe motive de non-discriminare....ce au realizat ei stand cu sani din plastic, peruci colorate si umbland pe tocuri in fuste mini la parada aia a lor? nu ne-au deranjat, dar nici ceva pozitiv nu au facut..circaraie de prost gust!

curand se va ajunge la concluzia ca si criminalii au o anomalie genetica (chiar era un reportaj interesant pe discovery, despre crimnali care aveau o mutatie genetica pe nu stiu ce cromozom, mutatie care ii facea agresivi in mod extrem si ucigasi)...si nah..va trebui sa ii acceptam ca minoritate (ca vb aia "nu vor ei sa fie asa, asa s-au nascut saracii")...si de ce sa-i mai bagam in inchisoare, ca nu au nici o vina...

nu or avea homosexualii nici o vina, ca-s asa, dar mediatizarea asta excesiva pro o anomalie sexuala (caci totusi este, atata timp cat nu duce la conservarea speciei), nu vad cu ce ajuta in educatia copiilor nostri!!

mie una personal imi place normalitatea (iar aici nu ma iau dupa biblie, ci dupa stiinta, biologie, anatomie!! unde normala este copulatia intre un partener sex masculin si unul de sex feminin), e ceea ce ne tine pe linia de plutire, ne da un echilibru pozitiv, atat psihic cat si social.

mie imi repugna nu ei ca oameni, faca ce vor, ci faptul ca fac o parada din asta si ca vor sa fie NU tolerati, ci dc se poate sa capete o importanta exagerata.

_

Babyblue va pupa pe toti!!

"Sunt doua pacate principale din care toate celelalte pacate se nasc: Nerabdarea si Lenea."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

quote:
Originally posted by sofia_misicu

quote:
Originally posted by babyblue

mai, voi toate sunteti lesbiene? sau homosexuali pe aici?
inteleg sa imi sara in cap, unii direct vizati si sa ma faca ignoranta! dar pe voi, cele mai multe,va vad cu poze de familii heterosexuale si foarte fericite.

nu voi intelege niciodata oamenii care sunt in stare sa se bata, aparand pseudo-drepturile unora, cu care nu au efectiv nici o legatura, nici ei nu stiu din ce motiv, dar asa in ideea de turma indoctrinata de diverse campanii...si sa mimeze o bunatate si intelepciune si toleranta, iesite din comun...cele care aveti baieti, sper sa nu vina vreodata unul acasa, pe la 16 ani si sa va zica ca doar ce si-a dezvirginat poponetul cu iubitul lui homo! sa vedem dc veti mai avea aceeasi toleranta ca acum!

dragele mele, lasati-ma va rog cu mentalitatea asta de turma! eram sigura ca dc indraznesc sa imi exprim o parere diferita fata de cea a majoritatii de aici, imi aud mustrari...

pana la urma am tot dreptul la o opinie separata. va rog nu ma convingeti sa cred in "crezurile" voastre si nici nu aruncati cu piatra pt ca NU o fac. Ceea ce faceti voi se numeste Ignoranta, nu faptul ca eu cred homosexualitatea o perversiune.

Bine ca sunteti tolerante cu niste perversi, dar nu sunteti tolerante cu un om care are o parere diferita fata de a voastra!
Ce, eu nu sunt o minoritate pe acest forum, in ceea ce priveste parerea despre homo??? Uite nah ca lupt si eu pt dreptul asta al meu....ah, eu nu am parte de toleranta aia a voastra, nu? mai mai....

_

Babyblue va pupa pe toti!!

"Sunt doua pacate principale din care toate celelalte pacate se nasc: Nerabdarea si Lenea."



Babyblue ai o bila . Nu pentru ca iti exprimi parerea. E dreptul tau asa cum bine spui. Doar ca exercitatndu-ti acest drept jignesti in dreapta si in stanga. Asa cum tu crezi ca dispui de dreptul de a decide cine e normal si cine e pervers, altii pot avea dreptul de a considera homosexualitatea drept ceva normal sau tolerabil sau pur si simplu de ignorat. Asta nu inseamna ca acesti oameni au mentalitate de turma.

Nuka si Mama la Nuka





de ignorat da, sunt si eu de acord. dar nu de scos la rampa ca ceva ultra pozitiv, pt ca NU E!



_

Babyblue va pupa pe toti!!

"Sunt doua pacate principale din care toate celelalte pacate se nasc: Nerabdarea si Lenea."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

quote:
Originally posted by babyblue

... parade cu niste patachine care isi fac funduletele varza, de zici ca fac cine stie ce inventie, sau salveaza planeta de poluare!
mi-e sila personal, de scosul la rampa a anomaliilor sexuale! ...


si continui sa jignesti...

quote:
curand se va ajunge la concluzia ca si criminalii au o anomalie genetica .......si nah..va trebui sa ii acceptam ca minoritate (ca vb aia "nu vor ei sa fie asa, asa s-au nascut saracii")...si de ce sa-i mai bagam in inchisoare, ca nu au nici o vina...


dar de curiozitate: tu chiar nu vezi nici o diferenta?
iti dau un pont: unul face rau altuia, altul nu... unu-i periculos, altul isi vede de treaba lui...

mai gandeste-te, inainte de a scrie - parerea mea!

numai bine


Adina & Jasmina (24 iulie 2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

quote:
Originally posted by sofia_misicu

... Nu cred ca ma va lua cineva in seama daca voi spune ca orientarea sexuala a parintilor nu o influenteaza pe cea a copilului.
...



ba uite ca te iau eu in seama. tatal partenerului meu este gay. (partenerul meu fiind barbat, eu femeie ). si e un tip foarte normal, bun la inima, un barbat intre tmp carunt, cu o tinuta foarte respectabila, glumet, inteligent, politicos, care danseaza de minune. are si el greselile lui, ca oricare alt om, neavand nimic de a face cu orientarea lui sexuala.

cam atat.
numai bine la toata lumea.

dar nu mi-araspuns inca nimeni on topic: de ce neaparat sa ne casatorim?


Adina & Jasmina (24 iulie 2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Clover spune:

babyblue ai toate sansele sa devii populara cu tonul asta.

Ne faci ignorante si alte chestii dragalase. Mai exact ce crezi ca nu stim (ca asta e sensul cuvantului)?

Hotaraste-te daca ai o problema doar ca fac parada sau ca pur si simplu exista.

Ai afirmat ca sunt perversi. Spune-ne studiul de specialitate. Nu o sa fortezi Bibila asupra celor care nu sunt de credinta crestina, nu?

Ai afirmat ca normalitatea e data de copulatia intre barbati si femei. Spune cine? Ii acuzi ca sunt homosexuali pentru ca isi fac muschii anali varza. In biserica crestina parca se practica automutilarea. Tot o forma de suferinta fizica provocata cu buna stiinta. Daca ma intrebi pe mine, automutilarea este o tampenie.

Daca raspunsul este ca asta sunt crezurile tale si tu nu vrei sa-ti "bagam in cap" crezurile noastre de ce mai insisti? Este evident ca nu ai chef de discutie ci de sarada.

Te intereseaza parerea mea? Atat timp cat ei nu viseaza ca heterosexualii sa devina homosexuali(ceea ce le cerem noi) si nu-mi incalca nici un drept la fel cum ma astept de la restul oamenilor, pot trai cu ideea foarte bine. Cat despre manifestarile de dragoste in public, nici doi heterosexuali care isi dau limbi nu prea te excita daca treci de o anumita varsta.

Cum poti compara homosexualitatea cu criminalii si pedofilii? "A fi de acord" iti suna vreun clopotel?

Natura se schimba in continuu. Nu poti hotari tu daca ceea ce se intampla e normal sau nu, decat pentru sistemul tau de valori.

You asked me if I'm happy. This is a difficult question. The problem with happiness is that you don't know when you have it. You remember it. Ask me in another ten years. Maybe I'll be able to answer.

Mergi la inceput