Sezatoarea canadiana (51)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lapinou spune:

Ica ma intereseaza nr de tel al medicului cu care tu ai nascut, sa inteleg ca e barbat, nu prea vroiam eu la medic barbat, dar asta e nu mai fac si mofturi acum.

oanagabriela sa imi trimiti pe PM nr de tel, cum ai spus si tu trebuie sa incerc la mai multi.

Luni am sa merg la medicul de familie, sa vad ce ma sfatuieste si el....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRISMIR spune:

Buna seara fetelor!
Sunt off topic dar vroiam sa o salut pe EMILLY,scumpa,pe la pestisori de ce nu mai dai?...mie sincer imi era dor de tine!... si numai bine!


la toata lumea ,sa aveti o duminica placuta!





Mirela si puiul scump, Robert Cristian(19 oct.2004)
Poze cu noi avem la casuta de sus

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madishor spune:

Salutare canadience,

ne-am mutat si noi de vreo 3 saptamani in Calgary si tot ne agitam cu acte, inscris copil la scoala, gasit casa, masina, joburi etc. Cu casa a fost cel mai greu pana acum, ca nu gaseam nimic.

Vin si eu cu o intrebare pentru mamele de scolari: ce le puneti la pachet? Pe mine chestia asta ma innebuneste, ce pachet pot sa fac sa nu fie junk-food si sa nu se strice in ghiozdan. Pana acum a tot mers cu branzici, baby-carrots si bare de cereal dar s-a plictisit deja de toate.

Daca mai sunt mamici calgareze, sa-mi dea si mie de veste, poate organizam o intalnire locala cat e vremea buna.

pe curand,
madishor

Life is a journey. Wear comfortable shoes.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

Chrysion, merci ptr raspuns.

Ange, scuze, nu am vrut sa pari "toanta".

Dana si gemenii
Voiculestii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ange spune:

Dana,hai mai fi serioasa.Eu glumeam ce naiba.
uite aici ca sa fi sigura ca e totul ok

Ica,cand incepi tratamentul sa-mi spui si mie cum ai facut,ce ai combinat acolo,cat,cum si in ce fel ca am ajuns la disperare
Tocmai mi-am facut baie si iarasi am lasat in toaleta un pumn de par din podoaba capilara
As vrea sa ma tund dar nu-mi vine...
Credeti ca lungimea parului are vreo importanta in toata treaba asta?

o noapte buna .


"nimeni nu moare virgin.viata i-o trage fiecaruia cel putin odata."

foto
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=12366" target="_blank">povestea Maiei
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=16811" target="_blank">povestea lui Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

madishor, cati ani are copilul tau?
Fetita mea are 5 ani si ii mai pun ca gustari diferite alte fructe care ii plac: struguri, banane, mere, felii de portocale sau mandarine. Anul trecut ii mai dadeam si iaurt, fie il manca cu lingurita, fie era din cel la sticluta mica de palstic, de baut, o sa mai cumpar si anul asta.
Ma gandesc sa ii mai pun biscuiti cu lapte, floricele (ca parte din ratia zilnica de grains)... ma mai gandesc. Tin minte ca anul trecut cand a inceput fetita mea JK am intrebat si eu disperata pe forum ce pot sa ii pun de mancare la scoala :) Anul trecut mergea full day, trebuia sa ii pun doua gustari plus lunch, anul asta are doar o gustare si parca mi se pare mai simplu.
Succes in Calgary si adaptare usoara! Cum ti se pare acolo?

Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delphin spune:

Buna ziua tuturor,

Ma adresez voua in dorinta de a avea cat mai multe informatii cu privire la Emigrarea in Canada. Ne bate un gand si pe noi ca tare ne-am saturat de fr., desi suntem cetateni toti 3. Dupa voi, unde ar fii mai bine sa mergem pt. inceput?La oras, provincie ma refer. Tin sa precizez ca proiectul de emigrare nu este pt. viitorul foarte apropiat. Cam in 7 ani, dar vrem sa stim.

Ar mai fii intrebarea daca se merita?

Daca stiti ceva link-uri care ma pot lumina va multumesc anticipat.

PS. Suntem vorbitori de limba fr. cu ceva notiuni de engleza. Adica ne descurcam cat de cat si in engleza.

Multumesc.



http://community.webshots.com/user/delphinoi
http://community.webshots.com/user/sebilus

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ange spune:

delphin,subiectul cu emigrarea este un subiect care produce controverse
Uite aici 2 situri und egasesti multaaaaa info
www.montreal.ro
www.quebec.ro
Astea pt. partea ranceza.
Poate fetele din ontario o sa-ti puna si ele ceva situri.
Lectura placuta!


"nimeni nu moare virgin.viata i-o trage fiecaruia cel putin odata."

foto
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=12366" target="_blank">povestea Maiei
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=16811" target="_blank">povestea lui Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:

Delphin, eu zic sa invatati engleza (ca aveti timp in 7 ani :)) si sa veniti intr-o provincie engleza, unde veti avea avantajul limbii franceze. Posturile bilingve sunt mai bine platite si sunt mai putin candidati pentru ele. Asta ca sfat general, de emigrat e mai bine de emigrat pe partea franceza ca-i mult mai rapid, dar pe urma puteti merge oriunde in Canada.

Calgary cica geme de job-uri. Asa-i madishor?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Buna ziua, doamnelor...
Madishor, la prima scoala la care a fost Atomix erau cuptoare cu microunde, asa ca ii puneam mincare in cutie ermetica si o incalzeau acolo. La scoala asta n-au cuptoare, dar m-am dotat cu un pui de termos (Canadia Tire) si ii pun supa, ciorba, felul doi, pun apa fierbinte diminetile in termos sa-si ia caldura de acolo nu din mincarea lui fiu-meu, incalzesc bine la microunde mincarea si, uite-asa, rezista calda pina la prinz iar eu m-am scapat de-o grija. Adaug un suc si ceva dulce, fruct, compotzele de-ala mici, biscuiti, papanasi si gata lunch-ul.
Pentru gustari cumpar cinci cutii de bare de frunte diferite / biscuiti cu brinza / iaurturi de cinspe feluri de la Costco si le combin intre ele. Cind se plictiseste cumpar croissante (mici si mari)si pun cu miere / dulceata / brinza, uneori ii pun cite-o punguta cu cereale si-o cutie ermetica cu lapte, ba si iaurt natur...
Dana... nu cred ca-i acelasi botez, dar mi-ar place sa fie, as zice ca, de cind nu ne-am vazut, am trece lejer una pe linga alta pe strada... Indiciu: Eu sint aia de la Mont Royal care zicea ca ai o meseriasa de coafura :) :) :) Pe bebe-ul nostru il cheama Patrick... Pe-al vostru? Hai sa vedem daca-i unul si acelasi!
Cu drag,
Simonna

Mergi la inceput