Carii la dintisorii de lapte

Carii la dintisorii de lapte | Autor: mmi

Link direct la acest mesaj

Noi avem carii la incisivii superiori. Dar carii-carii, adica sunt tociti dintii.
Asteptam cu interes sa schimbam dintii acestia si sa creasca cei noi.
Saptamana trecuta am crezut chiar ca ne-a iesit un dintisor si am fost ingrijorati ca era deasupra dintelui cariat, care nu are de gand sa se miste.
Am fost la dentist si ne-a spus ca ceea ce a intepat gingiuta deasupra dintisorului este o aschiuta din dintele de lapte, care se autoelimina si va cadea de acolo.
Eu nu am mai auzit de asa ceva.
Sunt in continuare putin ingrijorata, dar doctorita ne-a spus ca nu este nevoie nici sa-i scoata dintele de lapte (lucru de care noi eram aproape siguri), nici sa umble la aschia respectiva despre care ne-a spus ca este subtire si mobila si va cadea singura.
Voi ati inteles ceva din ce am scris eu aici?
Ma ajutati cu ceva sfaturi?

Cu drag, Mihaela, mami lu' Mihaita (13.10.2000)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

la piciu meu cum i-au iesit masalutele (2 din ele, resutul sunt ok) cum au inceput sa se carieze (copilul are 3 ani si 9 luni si in 2 masalute are puncte negre de cari, confirmat de medic ca sunt cari). Nu stiu de ce s-au facut pt ca il spal zilnic pe dinti de 2 - 3 ori. Pe langa masalute mai are si dintele din fata sus, care a iesit primul, si e tot negru, nu se vede gaura de carie pe el, medicu zice ca s-a cariat in interior... iara nu am habar de ce...

eu am avut in copilarie aschide de dinte de lapte in gingie, si s-a eliminat singura una, alta a trebuit sa cresteze gingia sa o scoata.



Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian
www.dotphoto.com/go.asp?l=gabbriela&p=gabbriela" target="_blank">1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow.
- Plato

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catusha spune:

Fetita mea cea mare a facut carie de biberon, asa incit dintii care ii iesisera deja pina am renuntat la biberon (3 dinti) sint cariati, tociti, exact asa cum ai spus si tu, Mihaela. Este chiar jenant cind oamenii imediat ce o vad ii spun "vezi ce ai patit fiindca ai mincat dulciuri?", ei habar n-au ca draga de ea e nevinovata.

Si noi de-abia asteptam sa schimbam dintisorii dar deocamdata nici un semn (ea are 6 ani si 5 luni), desi avem prieteni mai micuti ca virsta care deja au inceput sa ii schimbe. Am vazut un stomatolog care ne-a spus ca trebuie doar sa asteptam sa cada de la sine. I-a facut chiar si o radiografie panoramica si acolo se vad toti mugurii dintisorilor, dar care nu se grabesc sa apara.

Catusha, de 2 X mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmi spune:

Multumesc mult pentru raspunsuri.
Intre timp ne-a mai vazut o doctorita stomatolog, care ne-a spus la fel, ca trebuie sa asteptam pana cand dintisorii noi ii vor impinge pe acestia tociti si aschia ori va cadea de la sine ori se va curata mult mai usor.
La noi problema este la cei patru dintisori de sus, ceilalti dintisori si maselutele sunt OK.
Cu ocazia controalelor am aflat ca inca nu este cazul de schimbat dintisori. Mai avem de asteptat.




Cu drag, Mihaela, mami lu' Mihaita (13.10.2000)

Mergi la inceput